1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tulgar

  3. Efsanevi ve dünyevi emek
Ahmet Tulgar

Ahmet Tulgar

Köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Efsanevi ve dünyevi emek

A+A-

 

 

Taş ocakları insanın dünya üzerinde bulunuşundaki kararlılığı ve ihtişamı sergilediği kadar, insanın dünyadan başka bir şeyi, başka bir mülkü olmadığı duygusunu da uyandırır.

Dünyadan başka gidecek bir yeri ve böyle bir niyeti de olmadığı duygusunu.

Bizi hem efsane ve hikâyelere hem de gündelik hayatın yorucu gereksinimlerine gönderir taş ocakları.

Taş ocakları sevgiliye ulaşmak için dağları delen efsanevi aşıkları da düşündürtür bize, sevdiklerimizle olacağımız bir barınak için bu dünyanın taşına toprağına ne çok ihtiyacımız olduğunu da.

Taş ocakları bizim dünyayı değiştire değiştire evimiz yapış sürecimizin göstergeleridir aynı zamanda. Dünyayı değiştirerek dünyaya yerleştiğimizin.

Taş ocakları yakınlarından geçtiğimizde dünyaya, dünyanın taşına toprağına minnet duymamıza yol açar.

Taş ocakları, girince dünyadan ve dünyada olanlardan muaf olduğumuzu sandığımız, girince dünyaya kapandığımızı sandığımız evlerimizin, profesyonellik adına her tür acımasızlığa yol verilen işyerlerimizin dünyanın topoğrafyasından kopardığımız parçalar olduğunu hatırlatır bize.

Dünyanın topoğrafyasından, inişinden, çıkışından, dağından tepesinden, yollarından bize nasip olmuş bir parça işte: Evlerimiz, kentlerimiz.

Bunu böyle bilip taş ocaklarına baka baka belki de dünyaya ve dünyada olanlara karşı kendimizi daha sorumlu hissedebilir, daha duyarlı olabiliriz.

Ve o zaman daha şiddetle kavrarız bir yandan da taş ocaklarıyla dünyaya verdiğimiz zararı.

Taş ocaklarına bakarken, evimiz olan bu dünyaya aynı taş ocaklarıyla olduğu gibi bütün diğer dünyayı değiştirme çabalarımızla da neler yaptığımızı daha iyi anlayabiliriz.

Dünyayı kendi evimiz yapmak için dünyanın topoğrafyasını değiştirirken bize bir ev veren, bizim son tahlildeki evimiz olan dünyaya neler yaptığımızı.

Taş ocakları sadece çevreye verdikleri zararın ortadaki, ilk bakışta algılanan izleri ile değil, aynı zamanda sağladıkları imge ve çağrışımlarla da, para hırsının yönlendirdiği bir dünyayı değiştirme eyleminin dünyaya neler yaptığını anlatır bize.

 

Bu yazı toplam 17421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.