1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Eğitim Sen'li kadınlar meclisle örgütleniyor
Eğitim Sen'li kadınlar meclisle örgütleniyor

Eğitim Sen'li kadınlar meclisle örgütleniyor

Diyarbakır Eğitim Sen Şubesi'nin Kadın Komisyonu meclisleşme kararı aldı. Eğitim Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Fatma Gülçiçek, oluşturdukları meclisin diğer meclislerden en temel farklılığının yöneten ve yönetilen anlayışını reddedilmesi olduğunu söyledi.

A+A-

Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, aldıkları karar doğrultusunda meclis tarzı örgütlenmeye başladı. Sendika meclisi, üyelerin bir araya gelerek toplumsal, ekonomik, sosyal, kültürel ve politik konuları tartıştıkları, temel siyasal ilkeler ürettikleri ve bu doğrultuda eylem ve etkinlik yapma kararlar aldıkları alan olarak tanımlanıyor. Ayrıca meclis, Eğitim Sen'in, örgütlülük noktasında esas aldığı bir sistem oldu. Demokratik meclis sisteminin devletçi meclis sisteminden en temel farkının yöneten ve yönetilen anlayışını reddetmesi olduğunu belirten Eğitim Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Fatma Gülçiçek, Eğitim Sen Kadın Meclisi'nin, özgün bir kadın örgütlenmesini esas aldığını belirtti. Ataerkilliğin cinsiyetçi politikalarına karşı kadının ezilen cins olarak kendini özgürleştirmesi gerektiğini ifade eden Gülçiçek, "Sendikalar hiyerarşik örgütlenme tarzı ile örgütleniyordu. Üst karar alıyor, alt uyguluyordu. Daha önce kadın kolları kurulmaya başlandı ve kadın mücadelesiyle bu kadın kolları dayanışmaya giderken, kadınların da kadın sekreterlikleri üzerinden bir çabaları vardı" diye belirtti. 

'Kararları ortaklaştırır ve yürütür' 

Sendikalardaki erkek egemenliğine dikkat çeken Gülçiçek, 7 kadından sadece bir kadının söz hakkının olmasının ciddi sorun olduğunu belirtti. Bir görüntü değişikliğine gidilse de ciddi anlamda değişiklik yapılamadığını ifade eden Gülçiçek, yatay örgütlenme modeline geçilmediği sürece kadınların sendikal örgütlenmede var olamayacağına dikkat çekti. KESK Genel Merkezi'nin tüzükte, "Meclis tarzı örgütlenen, meclis sistemi ile örgütlenir" diye bir değişiklik yaptığını ifade eden Gülçiçek, şunları söyledi: "Biz bunu ilk olarak Diyarbakır da Eğitim Sen Kadın Meclisi'ni kurmakla başladık. Eğitim Sen Kadın Meclisi hiyerarşi ile farkı şu; meclis karar alır yürütmesi uygular. Yani iradeyi alttan tartışıp, koordine etmekle yükümlüdür. Karar almaz, üyeler adına karar alıp uygulamaz. Üyelerden gelen kararları ortaklaştırır ve yürütür." 

'Kürt hareketinden etkilendik'

Meclis adına yönetimde olduklarını ve karar alma noktasından çıkıp uygulama ve koordine etme merkezine dönüştüklerini belirten Gülçiçek, dönem sözcülüğü üzerinde de değişik arkadaşların sürekli söz alıp bu ayı planlama, o haftayı planlama gibi yetkilerinin olduğunu belirterek, "Böylece biraz daha kadınların iradeleşebildiği, sözleri kendileri verdiği bir durum oluştu. Esnek çalışma modelini uyguluyoruz. Ancak sonrasında gönüllü zorunluluğa dönüşüyor. Bu konuda da biz 70 kadın arkadaşla görüşmeler aldık. Farklı yapılardan arkadaşlarımız da var. Biz bunlarla birlikte kadın kimliği ile buluşuyoruz. İş tanımları üzerinden yürüyoruz ve kentin tamamına dahil de iş üretiyoruz" diye konuştu. 

Önemli olan bütün sendikalarda bu sistemin uygulanıyor olması olduğunun altını çizen Gülçiçek, sözlerini şu cümlelerle bitirdi: "Biz meclis tarzı örgütlenmeyi birazda Kürt hareketinden etkilenerek uyguluyoruz. Biliyorsunuz dünya koşulları değişiyor. Bizim de bu koşullara uyum sağlamamız gerekiyor. Çünkü hiyerarşide artık devletler bile aşılmaya çalışılırken, sendikaların hiyerarşide kalması aslında günümüz örgütleme sistemine cevapta olmuyor. Bundan dolayı biz de sistemimizi değiştirdik." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.