Eker: 2 milyon 700 bin ton buğday stokumuz var

Eker: 2 milyon 700 bin ton buğday stokumuz var
“Şu anda TMO’nun elinde 2 milyon 700 bin ton buğday stoku var. Satışa açık 1 milyon ton mısır, 700 bin ton arpa var. Muhalefetin bunu çarpıtması çok yanlış”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mehdi Eker, kuraklık üzerinden spekülasyonlar yapıldığını belirterek, “Şu anda TMO’nun elinde 2 milyon 700 bin ton buğday stoku var. Satışa açık 1 milyon ton mısır, 700 bin ton arpa var. Muhalefetin bunu çarpıtması çok yanlış” dedi.

Gencer ARPACI

DİYARBAKIR - Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak için Diyarbakır'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı (DTSO) ziyaret etti.  Ziyarete bakanların yanı sıra Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekillileri Oya Eronat, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç da katıldı.

“Muhalefet çarpıtıyor”

Burada konuşan Eker, 81 vilayette kuraklığın tarımsal üretime olan etkileriyle ilgili sahada bir çalışma başlatıldığını belirterek, kuraklık üzerinden spekülasyonlar yapıldığını kaydetti. Bölgedeki 12 vilayette çok büyük bir tarım potansiyelinin olduğuna dikkat çeken Eker, “Diğer bazı bölgelerde ufak tefek ilkbahar yağışlarıyla ilgili sorunlar oldu. Bunlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Stoklarımıza gelince; şu anda toprak mahsulleri ofisinin elinde 2 milyon 700 bin ton buğday stoku var. Satışa açık 1 milyon ton mısır, 700 bin ton arpa var. Muhalefetin bunu çarpıtıp ‘Siz buğday bile ihraç ediyorsunuz’ demeleri bile çok yanlış. Bu ihraçlar bizim kendi tüketimimiz için değil, işlenip ihraç edilmek üzere alınıp ihraç ediliyor" dedi. 

“Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları yanlış”

Eker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tarım ile ilgili yaptığı açıklamaların neredeyse tamamının yanlış olduğunu, Kılıçdaroğlu’na bilgi verenlerin yanlış bilgi verdiğini kaydederek,  “İki ay önce Kadirli'de bir açıklama yaptı. 3-4 tane rakam verdi. Hiçbiri doğru değildi. Kırklareli’nde mazotu 1 liraya yapacağım diyor. Ondan önceki gün 1,5 demişti. Şimdi 1,5 liraya yapması demek, 4-5 milyar lira bir yerden para bulması demektir. Önce o parayı nereden bulacağını söylesin. Benim adım Kemal demekle, bu sözü veriyorum demekle bu iş olmuyor. Eğer öyle diyorsa o hiç iktidara gelmeyeceğini biliyor demektir” diye konuştu.

bakanlarin-dtso-ziyaret-(2).jpg

“Batı illeri ile arayı kapatacağız”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Türkiye'nin 30 yıl boyunca bölgede yaşanan sorunlara bir trilyon dolar harcadığını, barış ve çözüm süreciyle birlikte, bu paraları eğitim, sağlık, altyapı ve yatırımcıların desteklenmesi için harcamak istediklerini kaydederek, “ Huzur ve çözüm süreci ortamıyla birlikte bölgede ve Türkiye’de çok ciddi fırsatlar yakaladık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin gelişmiş bölgeleriyle arayı kapatma sürecini yaşayacağız. 11 yıl önce Türkiye'deki milli gelir Avrupa'nın yüzde 37'siydi. Bugün ise milli gelir yüzde 59'a çıktı. Diyarbakır, Batman ve diğer illerin batı illeriyle hızlı bir şekilde arayı kapatması gereken dönemleri yaşıyor. Çünkü artık huzur ve güven ortamı bulunuyor” dedi. Bakanlar daha sonra Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünde kanaat önderleriyle basına kapalı yemekte bir araya geldi.

bakanlarin-dtso-ziyaret-(1).jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel