1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ekonominin nabzı Siirt”te attı
Ekonominin nabzı Siirt”te attı

Ekonominin nabzı Siirt”te attı

TÜSİAD ve TÜRKONFED üyeleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırımcı Danışma Konseyi ve Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi kapsamında Siirt'te iş adamlarıyla bir araya gelerek çözüm süreciyle birlikte bölgenin ekonomik yapısı ele aldı.

A+A-

Siirt-Siirt Sanayi ve İşadamları Derneği’nin organize ettiği toplantıda, barış süreciyle birlikte bölgenin kalkınma ve iktisadi ayağının nasıl işleyebileceği ile ilgili bilgi alışverişi yapıldı. Çözüm süreciyle birlikte bölgede huzur ve güven ortamının sağlandığına dikkat çeken Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili F. Özgür Çalapkulu, "Çözüm süreciyle birlikte son bir yıldır ilimizde bölgemizde huzur ortamının sağlanması bölgeye ekonomik bir canlılık getirmesini bekliyoruz. Bugün sizin gibi hatırı sayılır iş adamlarını Siirt’e ağırlamaktan mutluyuz. ‘Elini taşın altına koyma’ gibi bir tabir vardır. Biz de ilimizde küçük ve büyük çapta gelebilecek her türlü yatırımları destekliyor ve ilimizin özellikle çözüm süreci ve son teşvik paketiyle hak ettiği kalkınmışlık düzeyine geleceğine olan inancımızı da koruyoruz" dedi.
Konseyin amacının bölgede geri kalmış 14 ilin kalkındırmasına destek olduğunu belirten TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Tarkan Kadooğlu, bölgenin imajının değişmesine önem verdiklerini söyledi. Türkiye’de sadece İstanbul’un kalkındırılmasının yeterli olmadığına inandığını belirten Kadoğlu, "Bölgelerarası uçurumunu kapatılmadığınız müddetçe ülkemiz hak ettiği gelecek yere çok uzak kaldığını görürüz. Bu bölgede müteşebbislerin önü açılmalıdır. Finansman konusunda neler yapılabileceği ve bölgeler arasındaki iş adamları ile işbirliğinin sağlanması gerekir. Biz iş adamıyız. Bölgelerde rantablı olan bir yatırıma girişiriz. Riskli olan hiçbir işe yatırımcı girmez. Çözüm süreyle birlikte bölgenin canlandığını görebiliyoruz. Biz de bu fırsatı yatırıma dönüştürmek için bölge illerindeki iş adamlarıyla bir araya gelerek çeşitli işbirliği toplantıları düzenleyip, bölgenin gelişmesine nasıl katkı sağlayabileceğini masaya yatırdık" diye konuştu. 
TÜSİAD ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu ve Yatırımcı Danışma Konseyi üyesi Şükrü Ünlütürk ise, çözüm süreci sonrası bölgeyi tanıtmak ve ekonomik canlanmayı sağlamak için iş adamlarıyla görüştüklerini söyledi. Sürecin önemli bir fırsat olduğunu da vurgulan Ünlütürk, "Hükümetin yeni teşvik yasasını çok önemsiyoruz. Yeni teşvik yasası ve çözüm sürecinin gelmesiyle önemli pazarların da gün yüzüne çıktığını görebiliyoruz. Temel fikrimiz de İş ve istihdam yaratma pazarını ortaya çıkarılması ve iş adamları arasında ortak konsept oluşturarak gelişimi sağlamaktır. Böylelikle plan proje ve mali kaynak noktasında nasıl hareket edilebileceği ile ilgili desteği de vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Bu amaçla öncelikle bölgenin yeteri kadar tanıtım yapılması gerekir. Çünkü yıllarca ihmal edilen bölge yatırım konusunda hiçbir gelişme kaydetmediğini de görebiliyoruz" diye konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.