1. YAZARLAR

  2. İnci Erdem

  3. Ekran Bağımlılığı
İnci Erdem

İnci Erdem

tigrishaber
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekran Bağımlılığı

A+A-

Gelişen teknoloji, insanın hayatını da değiştiriyor. Artık elimizdeki telefonlar, bilgisayarlar, tabletler ve televizyonlarla bilgiye hiç olmadığı kadar yakın ve ona erişmede hiç olmadığı kadar hızlıyız. Fakat teknolojinin insanlara sağladığı avantajlar kadar dezavantajları da var; teknoloji doğru kullanılmadığı takdirde özellikle gelişme çağındaki çocuklara oldukça zararı dokunmaktadır.

 Yaşadığımız bu çağda ekranlardan uzak çocuk yetiştirmek elbette mümkün değildir ama sınırı ekran birlikteliğinin zamanını belirlemek mümkündür. Bir yandan hayatımızı kolaylaştırıyor teknolojik iletişim araçları bir yandan da sinsi bir hastalık gibi vücudumuza yayılıyor. Karda uyumanın tatlı hissi ve sonrası…

Kendimize bir noktada sınırlama getirebilirken ne yazık ki çocuklar konusunda bu kadar başarılı olamıyoruz. Çocuklar masum ama zeki varlıklar; her türlü ‘yasal boşlukları’ cevval bir avukat gibi yakalayıp en beklenmedik anlarda sayfalarca dosya sunacak kapasiteye sahip küçük sevimli canavarlar…

Haftalardır hayalini kurduğun lise buluşması, uzun süredir görüşemediğin arkadaşların eve daveti, altı üstü bir maç keyfim var feryadı, tüm gün koşturuyorum bu da benim hakkım dizi-film izleme anın…

İşte tam da bu noktada en temel prensibine -kurallar; zamana ve koşullara göre değişmez- elveda diyebilirsin, çünkü artık çocuğunun eline-insafına bırakmış oluyorsun.

Yapacağın küçük dokunuşlar, değişimler bu bağımlılığın çözümü olabiliyor çoğu zaman.

En temel kuralın tutarlı olmak olmalı, hiçbir koşulda ekran önünde geçirilecek sürenin değişmemesi altını kırmızı harflerle çizeceğin altın kuralın. Elbette ki çocukları tamamen ekrandan bağımsız bırakmak gerçekleştirilecek bir hedef olmayacaktır. Çocuğun yaş dönemine uygun zaman aralıkları kararlaştırmak daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

İlk 2 yıl çocuk; televizyon, tabletin ne olduğunu bilmeyecek kadar uzak olmalı: Yapılan araştırmalar 2 yaş öncesinde televizyon izleyen çocukların bilişsel gelişimlerinin olumsuz olarak etkilendiğini, dil gelişimlerinin geciktiğini ortaya koymaktadır. Bu dönemde aşırı televizyon izleme ile dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizm arasında ilişki olduğunu gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle Amerikan Pediatri Akademisi, önlem olarak 0-2 yaş çocuklarının televizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

2-5 yaş çocuklar günde en fazla 1 saat olmak üzere gelişimlerini destekleyecek içeriğe ekrandan ulaşabilir.

6 yaş ve üzerindeki çocuklar ve ergenler için Pediatri Akademisi somut saat sınırları yerine genel prensipler ortaya koyuyor. Bu dönemde ekran zamanı artık ebeveyn kontrolünden ziyade çocuk kontrolünde bir mesele. Bu durumda yapılması gereken  çocukla birlikte ‘ kontrollü internet kullanımı yöntemi’ oluşturmak .Bu yöntemdtemel parametreler; hafta içi ve hafta sonu kuralı, hangi saatler ve ne kadar süre izleneceği.

Çocuklar bizim ne söylediğimizden çok ne yaptığımızla ilgilenir, ebeveynler olarak televizyon-telefon karşısındaki süremizi olabildiğince azaltmalı, çocukların hafızalarında daha çok gazete-kitap okurken ki ya da herhangi bir hobimizle ilgilenirken- üretime geçerkenki  fotoğraf kareleri olmalıdır.

Çocuklara ceza verip sınırlandırmak sorunun temelden çözüm getirmesine yardımcı olmaz, zamanını nasıl geçireceğine dair alternatifle sunulması daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.

Ekransız hava sahaları zamanları yaratılmalıdır, gerekirse uzun saatler halı desenini incelesin en kötü desenleri geometrik olan olmayan diye ayırmaya başlar…

Çocukların yatak odasında televizyon, bilgisayar olmamalı. Çok kolay ulaşılabilir, benimseyeceği bir parçaya dönüşmesin diye olabildiğince ortak kullanım alanında sadece yer almalıdır.

Bir davranışın kalıcı olabilmesi için 21 güne ihtiyaç vardır; uzun mücadeleler,  ikna turları, başkaldırı girişimleri, direniş, ağlama nöbetleri bunların hepsine hazırlıklı olun ve yılmayın.

 

Bu yazı toplam 11442 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.