1. YAZARLAR

  2. İbrahim Evirgen

  3. Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları
İbrahim Evirgen

İbrahim Evirgen

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları

A+A-

Geçtiğimiz pazar günü, Elazığ-Diyarbakır kültür buluşmaları kapsamında kardeş ve komşu ilimiz Elazığ’a davet edildik.

DİKTUM-DER ve MANAS YAYINCILIK’ın  organize ettiği kültür buluşmaları kapsamında Diyarbakır’lı şair,  yazar  ve DİKTUM-DER üyeleri ile  birlikte Elazığ’a doğru yola çıktık.

Sivrice’de bizi bekleyen Elazığ’lı dostlarla birlikte yaptığımız kahvaltıdan sonra, Harput’a vardık.

Harput’ta halk oyunları ekibiyle karşılanmamız, gerçekten, Elazığ-Diyarbakır dostluğunun güzel bir örneğiydi.

Harput tarihin her döneminde önemli bir yerleşme yeri ve özellikle Osmanlı döneminde imparatorluğun Anadolu’daki belli başlı kültür merkezlerinden birisi olarak tanınmıştır.

 1937 yılında Atatürk’ün  Elazığ adını verdiği  bu kadim şehrimiz Harput’tan devraldığı kültür mirası üzerinde sosyal gelişmesini sürdürmüş,  ve bölgenin kültür merkezi olma özelliğini devam ettirmiştir.

İşte bu   komşu ve şirin ilimiz Elazığ’ın tarihi ilçesi Harput’ta gerçekleştirilen şiir ve müzik dinletisi gerçekten görülmeye değerdi.

Birbiri ardına şairler tarafından okunan barış, kardeşlik ve dostluk şiirleri, gönül telimizi titreten Diyarbakır ve Elazığ yöresine ait türkülerle doruk noktasına ulaştı.

Manas Yayıncılık sahibi değerli dostumuz Şener Bulut’un, katkılarıyla düzenlenen bu kültür etkinliğinde kimler yoktu ki...

Başta Elazığ Vali Yardımcısı Tarık Bahadır, Elazığ Belediye Başkanı  Mücahit Yanılmaz, Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk,  Musiki Cemiyeti Başkanı Kemal Perk, Elazığlı sanatçılar, Paşa Demirbağ, Nihat Kazazoğlu, Naci Sönmez, Mustafa Döner ile birlikte Elazığlı şairler, Şükrü Kacar, M. Faruk Güngör, Süreyya Kaya, Murat Bilgin, Günerkan Aydoğmuş, İlyas Kayaokay, Doç. Dr. Tarık Özcan, Karani Arda, Gazi Özcan, Dursun Aksoy, R. Mithat Yılmaz, Bedrettin Keleştimur, Hüseyin Poyraz, Ergün Yılmaz, Nusret Özgen, Doğan Özdal, Tuncer Sönmez, İhsan Nazik ve Gürhan Gürses    seslendirdikleri  biribirinden güzel şiirlerle etkinliğe ayrı bir renk kattılar.

Sözcüklerin sihirli gücünü ortaya çıkaran değerli şairlerle birlikte Hadi Önal hocamız,   programın sunuculuğunu   büyük bir başarıyla  icra etti.

Bu arada Diyarbakır’dan etkinliğe katılan İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Tevfik Arıtürk, DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Nedim Alhas, Feray Sayan, Mustafa Çakmak, Turgut Sirel, Adalet Keskin, Berrin Aksu,  M. Ali Cankurt, şair ve yazarlar Abdulkadir Nur Gördük, Nesrin Erdoğmuş, Halk Ozanı Aşık Zülfi Yoldaş, Mevlüt Mergen, Sanatçılar Ali Aktaş, Burhanettin Atalay, Mehmet Alaska    ve diğerleri Elazığ ve Diyarbakır’ın  en  güzel kadirşinaslık örneğini sergileyerek, dostluk adına güzel mesajlar verdiler.

Sonuç olarak, etkinliğe katılanlar, bu tip çalışmaların insanlık ve kardeşlik adına çok güzel   görüntülere sahne olduğunu belirterek, bu   etkinliklerin daha çok yapılmasını önerdiler.

Bir tarafta peygamberler, sahabeler,  şehri Diyarbakır...

Öte tarafta barışın, kardeşliğin ve dostluğun   şehri Elazığ...

Gerçekten, aynı kültür ve aynı coğrafyanın iki    kadim şehrinin  böylesine güzel etkinliklerle gündeme gelmesi        hepimizin dileğidir.

Bu etkinliği düzenleyen, iki kardeş ve komşu ilin kadim dostlarına teşekkür ediyor, emeği geçen herkesi kutluyoruz. 

 

Bu yazı toplam 27641 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.