Engelli seçmenlerin sorunları Meclis gündeminde

Engelli seçmenlerin sorunları Meclis gündeminde
Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, engelli yurttaşların oy kullanırken yaşadıkları sorunları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a sordu.

ANKARA - Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, engelli yurttaşların oy kullanırken yaşadıkları sorunlara ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Önergesinin gerekçesinde, Türkiye’de yapılan son engelliler araştırmasına göre; toplam nüfusun yüzde 12.29’unun engelli durumda bulunduğunu belirten Aktaş, “Engellilik, toplumun tüm kesimlerini etkileyen bir toplumsal sorun alanıdır. Engelliler, toplumun ayrımcılığa en çok maruz kalan, en dezavantajlı ve fırsat eşitliğinden faydalanması için özel düzenlemeler gerektiren kesimini oluşturmaktadır. Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi taraf devletlere engellilerle ilgili yapmaları gereken yasal düzenlemeleri hatırlatmaktadır. Sözleşmede engellilerin siyasi ve toplumsal yaşama katılımını düzenleyen 29. maddesinde; oy kullanma usulleri, yerleri ve malzemelerinin uygun, erişilebilir ve kolayca anlaşılabilir ve kullanılabilir olmasının sağlanması hükmü yer almaktadır. Yüksek Seçim Kurulu’nun verilerine göre 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 540.669 engelli yurttaşımızın oy kullanacağı ifade edilmiştir” dedi.  

Aktaş’ın soruları

Aktaş, konuya ilişkin İslam’ın şu sorulara yanıt vermesini istedi: “30 Mart 2014 yerel seçimlerinde oy kullanacak olan engelli yurttaşlarımızın sandık başlarına gidebilmeleri ve sandığa ulaşabilmeleri için almış olduğunuz tedbirler nelerdir? Engelli yurttaşlarımızın oy kullanacağı binaların fiziki durumlarının engelli seçmenlerin durumuna uygun olması için yürütmüş olduğunuz bir çalışma var mıdır? Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinde ifade edilen engelli seçmenlerin oy kullanması ile ilgili tüm hususların yerine getirilmesi için almış olduğunuz tedbirler nelerdir? Özellikle görme engelli seçmenlerin kendi hür iradeleri ile oy kullanabilmeleri için oy pusulalarının görme engelli seçmenin kullanımına uygun hale getirilmesi için yürüttüğünüz bir çalışma var mıdır? Yüksek Seçim Kurulu’nun yayımlamış olduğu Seçim Genelgesi’nde engellilerin oy kullanması ile ilgili düzenlemenin engellilerin özgür iradelerinin sandığa yansımasını sağlayabileceğini düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız ne gibi girişimlerde bulunacaksınız? Engelli seçmenlerin engel durumlarına uygun oy kullanma mekânları ve seçim materyallerinin her seçim çevresinde kullanıma sunulması için; bakanlığınızın yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Varsa bu çalışma ne zaman sonuçlanacaktır?” 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.