1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. 'Erbane kültürünü yaşatmak için çalışıyoruz'
'Erbane kültürünü yaşatmak için çalışıyoruz'

'Erbane kültürünü yaşatmak için çalışıyoruz'

Kürt kültürünün önemli enstrümanlarından biri olarak görülen erbanenin eğitmenlerinden Menice Kuday, erbanenin Kürtlerin etkinliklerinde vazgeçilmeyen enstrümanlarından biri olduğunu ifade ederek, erbane kültürünü yaşatmak için çalıştıklarını söyledi.

A+A-

Kürt halkının en önemli müzik enstrümanlarından biri olan erbane, tınısıyla dinleyenleri büyülemeye devam ediyor. Dicle Fırat Kültür Derneği Erbane eğitmeni Menice Kuday, erbanenin etkinliklerde vazgeçilmeyen enstrümanlarından birisi olduğunu söyledi. Erbanenin tarihten beri değişik isimlerle adlandırıldığını dile getiren Kuday, "Erbane İbranice de 'tef', Sümerlilerin dilinde 'dup' Arami dilinde ise 'doff, daff', Şırnak ve Serhat bölgelerinde 'def' Xerzan ve Diyarbakır yörelerinde ise 'erbane' ismiyle kullanılıyor" dedi. Erbanenin sesinin insanın ruhuna etki ettiğini ifade eden Kuday, "Erbanenin sesi doğanın sesidir. Erbaneyi MÖ binli yıllarda kadınlar ortaya çıkarıyor. Diyarbakır'da çok sık kullanırken Ortadoğu ve Asya'ya da sıçradı. Erbane müziğin bir parçasıdır ve Kürt kültüründe önemli bir enstrümandır" diye konuştu. 

Köyde yaşayan Abdalların erbaneye çok fazla ilgi gösterip kullandıklarını dile getiren Kuday, "Şu an günümüze baktığımızda yürüyüşümüzde, mitingimizde, taziyemizde, düğünlerimizde kullanıyor. Erbane bugün her herkesin elinde kullanılarak bizlere güç veriyor. Özellikle Diyarbakır'da yaşayan çocukların erbane kursuna başvurularını çok ileri düzeye taşıdı" diye konuştu. Kuday, "Biz Kürt kültürünü erbane ile geliştireceğiz. Erbane insanda farklı bir duygu yaratıyor. MÖ 2 binli yıllardan sonra ortadan kaybolmadı. Erbane, kültürümüz, kuruluşumuz ve varlığımızdır. Biz bu enstrümanımızı her zaman yaşatacağız" diye konuştu. 

'Gruplar oluşturup sahneye çıkarıyoruz'

Dicle Fırat Kültür Derneği'nde 8 yaşında olan çocuklardan grup oluşturduklarını söyleyen Kuday, grubun 1 yıl sonra sahne alacağını söyledi. Çocuk grubuna 3 aydır erbane eğitimi verdiklerini belirten Kuday, "Derneğimizde 4 gruptan oluşan çocuklar kurs görüyorlar. 1'inci grup 9 kişiden oluşup 2 ay sonra sahne alacak. 2'nci grup 9 kişiden oluşuyor. 3'üncü grup dört aydır çalışmalarını sürdürüyor" dedi. 

Amaçlarının Diyarbakır'da yaşayan çocukların erbane ile uğraşması olduğunu ifade eden Kuday, erbane kültürünü yaşatmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. 

(diha)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.