1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Esed’le mümkün değil, o bir terörist
Erdoğan: Esed’le mümkün değil, o bir terörist

Erdoğan: Esed’le mümkün değil, o bir terörist

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ülkelerine gerçekleştirdiği ziyaretinin son durağı olan Tunus’ta konuşma yaptı. Erdoğan, Suriye’nin geleceğinde Esed’e yer olmadığını söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısından satırbaşları;

– Enerji, turizm alanlarında işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Bugün Tunus’un yaşamış olduğu ekonomik sıkıntıları aramızda konuşma fırsatı bulduk. Türkiye olarak neler yapabileceğimizi konuştuk. Bakanlarımız muhattaplarıyla görüştüler ve görüşmeye devam edecekler.

– Ekonomi bakanlarımız, ilgili yetkililerimiz çalışmaya devam edecekler.

– Tunus’un huzurunu, istikrarını, ekonomik büyümesini kendimizinkinden ayrı görmüyoruz. Tunus’un kalkınması, ülkemizin kalkınması demektir.

– Özel sektörümüzü de, daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Buraya 150 kadar iş adamımızla birlikte geldik.

– Tunus’un terörle mücadelesine tam destek veriyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi karşısında sergilediğimiz dayanışma için, Tunus makamlarına, başta cumhurbaşkanı olmak üzere müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim.

– Bölgesel gelişmeler kapsamında başta Kudüs olmak üzere uluslararası gündemdeki birçok meselede (Tunus’la) aramızda benzer görüşler var. Bu benzer görüşler de bizim aynen bayrağımızdaki birlik gibi burada da birliğimizi ortaya çok açık, net ortaya koyuyor. Demek ki ‘tek bayrak’, böyle bir durum söz konusu. Temennim odur ki bu, ruhlarımızın da dışa yansıması olsun.

– ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini taşıma kararı hakkındaki yanlışını oylamada görmüş olduk. Oy veren 9 ülkenin 8 tanesi Tunus’un ilçesi gibidir.

– Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. İslam aleminin ortak sesi olarak toplanan İslam İş Birliği tolantısında da aynı vurgu yapılmıştır. Filistin’e ve barış gücüne desteğimizi sürdüreceğiz.

– Şu anda Libya’da büyükelçiliğimizi açma çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

– Sayın Sibsi’yi yakın zamanda ülkemizde ağırlamak istediğimizi belirttim.

BM’DEKİ SİSTEME KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTELİM

– BM Güvenlik Konseyi’nde alınan karar bir A planı. Bu 5 daimi üye arasında Müslüman ülke var mı? 2. Dünya Savaşı sırasında oluşturulan konsey arasında biz ya da Tunus neden olmasın? Reforme edilmesi gerekmektedir. Acaba Amerika, Fransa, Rusya ne der diye bakıyoruz. Sesimizi hep birlikte çıkartalım, bu bizim hakkımız, hakkımız olanı alalım.

– B Planı BM Genel Kurulu’nda da hedefe ulaştık. ABD’nin olumsuz kararına karşı duruşu, tehditle bu işin olmayacağını gösterdi.

 

DOĞU KUDÜS FİLİSTİN’İN BAŞKENTİDİR

– Filistin’in tüm dünyada tanınması kararını sürdüreceğiz.

– Aramızda bugün gerek Türkiye gerek Tunus Ekonomi Bakanı ve savunma bakanlarımız dar kapsamlı çalışma yapacaklar. Nerede sıkıntılar var bakacağız. Turizmde yapabileceğimiz çok önemli çalışmalar var. Bugün gelen 150 kadar yatırımcımız, Tunus yatırımcılarıyla ayrıca görüşecekler. 1 milyar 125 milyon dolar civarındaki ticaret hacmini nasıl yükseltebiliriz bakacağız. Teröre yönelik mücadele güvenlik güçlerimiz istihbarat ile ciddi paylaşımlar yapmalı.

– Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması bizim ortak irademizdir. Burada fiili bir işgal var. Burada işgal olmasından dolayı tabelalarımızı asamıyoruz. Doğu Kudüs bizim için başkenttir, ilan etmiş bulunuyoruz. İsrail şu an kendisi çalıp, kendisi oynuyor. 10 tane ülkeyi yanınıza alıp yapamazsınız bunu zaten.

ESED’LE MÜMKÜN DEĞİL

– Suriye’de Esed ile yürümek kesinlikle mümkün değildir. Vatandaşını öldürmüş olan bir Suriye’nin başkanıyla nasıl geleceği kucaklayacağız? Suriye halkı böyle birini başında görmek ister mi? Bu işi götürebilir diyemeyiz. Öldürülen 1 milyon Suriyeli’ye haksızlık yapmış oluruz, biz Türkiye olarak bunu tanıyamayız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.