1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan: Mustafa Kemal ve Meclis mebusları da mı bölücü?
Erdoğan: Mustafa Kemal ve Meclis mebusları da mı bölücü?

Erdoğan: Mustafa Kemal ve Meclis mebusları da mı bölücü?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında Diyarbakır'a yaptığı ziyarete geniş yer ayırdı.

A+A-

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hükümette 11 yılını geride bıraktıklarını hatırlatan Erdoğan, Diyarbakır'a hafta sonu yaptığı ziyarete konuşmasında geniş yer ayırdı. Erdoğan, "Cumartesi ve Pazar günleri Diyarbakır'da tarihi günler yaşadık. Büyükşehir Belediyesi ve Valiliği ziyaret ettik. Diyarbakır'a kazandırdığımız 17 eserin açılışını yaptık. Açılış töreninde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, ŞivanPerwer ve İbrahim Tatlıses bizimle beraber oldu. Mesud Barzani ve heyeti ile görüşerek bölgeye ilişkin güncel politikaları ele aldık. Diyarbakır'ın en büyük meydanında on binlerce Diyarbakırlı kardeşimizle bu heyecanı paylaşmak önemliydi" dedi. 2009 yılında "milli birlik ve kardeşlik projesini" başlattıkları belirten Erdoğan, "Özellikle son bir yıl içinde akan kan durmaya, gözyaşları durmaya başladı. Diyarbakır'da bunun istisnasını yaşadık. Cumartesi günü annelerin ve çocukların gözyaşları döktüklerini gördük. Bu gözyaşları, sevincin gözyaşlarıydı. Gazeteci arkadaşlarımız aktardı. Gazetelerde ve televizyonlardan izledik. Diyarbakır'ın sokaklarında kadın ve erkekler gözyaşı döktüler. Mutluluktan ağlayan sadece Diyarbakır değildi, Edirne'ydi, Trabzon'du, İzmir'di" diye belirtti. 

'İlk Meclis zabıtlarında karşı çıktıkları şeyi görecekler' 

Diyarbakır'da tarihi bir an yaşanırken, birilerinin bu sevinci yaşayamadıklarını gördüklerini belirten Erdoğan, şunları dile getirdi: "Başta MHP olmak üzere 80 yıl içerisinde değiştirilen yer isimlerini sanki bin yıllık değişikliklermiş gibi gösteriyor. Bu milletin tarihi 12 Eylül 1980'de başlamadı, 27 Mayıs'ta, 200 yıl öncesinde başlamadı. Bu milletin tarihini 27 Mayıs'ın, 12 Eylül'ün darbecileri değil, Abdülhamit'ten Mustafa Kemal'e binlerce kahraman yazmıştır. Buradan 100 yıl öncesine gidin. MHP ve CHP'liler Meclis Kütüphanesi'ne gitsinler. Neye karşı çıkıyorlarsa ilk Meclis zabıtlarında, karşı çıktıkları şeyi görecekler. 'Kürdistan' kelimesini o Meclis zabıtlarında görecekler. Hem de Mustafa Kemal imzasıyla. Biraz daha geçmişe gittiklerinde Doğu Güneydoğu'nun Kürdistan olduğunu, Doğu Karadeniz'in Lazistan olduğunu görecekler. Kendi tarihini bilmeyen, cehaletten ve kanalıktan başka bir şey göremez."

Atatürk övgüsü! 

Birinci dünya savaşında İngilizlere, Fransızlara, Ruslara karşı yaptıkları işgal karşısında Mustafa Kemal'in bunlara düşman olmadığını ve kin tutmadığını belirten Erdoğan, Atatürk'ün yaptığı konuşmadan örnek verdi. Erdoğan, "Biz de kati olan bir şey varsa milli hudutlar içinde Kürt, Türk, Laz, Çerkez kardeşçe ve dindarca bir vahdet içindedirler. Milli hudutlar içinde bütün İslami unsurlar çıkar birliği içindedirler. Bunların tarihi 30-40 yıllıktır. Daha eskiye gidemiyorlar. Gazi Mustafa Kemal Meclis'in ikinci gününde 'Irak, Suriye bizim kardeşimizdir' diyor. Türkiye'nin yakın tarihi MHP ve CHP'nin çizdiği tarih değildir. Bize bölücü diyorlar. Peki Mustafa Kemal'de mi bölücü, o zamanın Meclis mebusları da mı Kürdistan kelimesini kullandıkları için bölücü mü? Türkiye kazanacaksa, ilkelerimizi, kırmızı çizgilerimizi dikkate alarak çalışmaya devam edeceğiz. Korkuyla büyük devlet olunmaz. Kelimeler ve kavramlardan korkanlar büyük devlet inşa edemezler" diye konuştu. 

AKP iktidarı döneminde yapılan yasakları görmeyen Erdoğan, bugüne kadar hiçbir yasağın Türkiye'yi büyütmediğini belirterek, "Tam tersine bunlar Türkiye'yi geriletmiş ve Türkiye'nin büyümesine engel olmuştur. Ne yapıyorsak Türkiye'yi büyütmek için yapıyoruz. Olması gerekeni yapıyoruz. Hem kardeşliği hem de Türkiye'yi büyütüyoruz. Biri türkü söyledi diye bu ülke bölünmez, biri farklı kıyafet giydi diye bu ülke bölünmez. Köprü altında ensesine kurşun sıkılanın acısını anlamaya çalışsınlar. Dili yasaklananı anlamaya çalışsınlar. Muhalefet kalkıp orada tek millet, tek vatan diyemiyor. Ama yeri geldiğinde milliyetçilik yapıyor. Senin neren milliyetçi?" diye konuştu. 

'Asla cevap vermeyeceğim' 

"Ahmet Kaya'ya ödül töreninde saldırdılar. Gezi Parkı'nda bize saldıranlar kimlerse orada Ahmet Kaya'ya saldıranlar da onlardı" iddiasında bulunan Erdoğan, "O gün Ahmet Kaya'ya saldıran sanatçılar diyor ki, 'Ben orda değildim, O anda tuvaletteydim' Ulan hepiniz ordaydınız. Kamera kayıtlarınız var. Bunlar görülüyor. Diyarbakır, 76 milyon insanın birbirini anlaması açısından önemlidir. Diyarbakır, ortak acıların ortak sevinçlere dönüştüğü için önemlidir. CHP'nin MHP'nin ve kusura bakmasınlar BDP'nin yöneticilerinin büyük bir kısmı, maalesef daha öncede söylediğim gibi isimlerini anmayacağım. Diyarbakır'daki tarihi zirvenin ardından yaptıkları seviyesiz açıklamalarına asla cevap vermeyeceğim. Bunlar benim gündemimde olmayacak" dedi. 

'Engel çıkaran CHP, MHP ve BDP'dir' 

CHP, MHP ve BDP'nin yalanı siyaset olarak benimsedikleri iddia eden Erdoğan, şunları söyledi: "Biz bölen değil, ayrıştıran değil, devasa yatırımlarla birleştiren olduk. Özellikle CHP ve MHP iktidar ortağı oldukları dönemde, milletin onurunu ciddi şekilde zedelerken; biz milletimizin, paramızın itibarımızı arttıran olduk. Türkiye IMF'ye kredi açan bir ülke olmuştur 11 yılda. Türkiye 11 yılda 3 kat büyümüş bir Türkiye olmuştur. 11 yılın sonunda Türkiye ayrışmış, kutuplaşmış değil. İktidara destek olmamak varsa bu parlamentonun içindedir. Buna engel çıkaran CHP, MHP ve BDP'dir. İşte anayasa konusu. Hep partiden 3 temsilci oldu. Bu adil mi değil. Ama biz istedik ki, bu işi çözelim. Bakıyorsunuz 26 milletvekiliyle çıkıyor diyor, 'biz olmazsak anayasa olmaz' diyor. Ve faturayı getirip AKP'ye kesiyorlar. 26 milletvekiliyle 'biz mutabık olmadık' diyorsa bir parti, biz anayasa yapamayacak mıyız? Kim nasıl bir tutum takınmış. Tutanaklarda var ve biz bunu halkımıza açıklayacağız."

CHP'ye pul eleştirisi 

Türkiye'deki muhalefetin milletin menfaati de olsa gelip destek vermeyeceğini ve iktidarın oy alacağını düşündüğünü dile getiren Erdoğan, yaptıkları çalışmaların özetinin dahi yüzlerce sayfaya sığmayacağını savundu. Konuşmasında CHP'ye eleştiriler sunan Erdoğan, "CHP posta pulları üzerinde Atatürk'ün resmini kaldırıp İnönü'nün resmini kullandı. Bunu CHP yaptı, CHP" dedi. 

'Şehitlik' edebiyatı! 

Erdoğan, Türkiye ve diğer ülkelere yaptıkları yatırımlardan fotoğraflarla söz etti. Söz konusu yarımlardan "şehitliklere" yaptıkları yatırımlara ise geniş yer ayırdı. Erdoğan, "CHP ve MHP'nin böyle bir derdi yok. 21 Türk şehitliğine bakım ve onarım için herhangi bir aksamaya mahal vermeden 2.5 milyon TL gönderdik. Sarıkamış'a 12 milyon liralık yatırımla şehitlik anıtı inşa ediyoruz. Biz Ankara'da oturup, şehitlik edebiyatı yapan bir parti değiliz" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.