1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan’da zamlara isyan etti
Erdoğan’da zamlara isyan etti

Erdoğan’da zamlara isyan etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulu toplantısında konuştu. Son günlerdeki dövizdeki hareketlilikle beraber, bazı ürünlere yapılan zamlara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'iflah olmayacaklardır' dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TESK Genel Kurulu toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Asrılar boyu devletin ve milletin güçsüz düştüğü dönemde, ahiler esnaflar devreye girmiştir. Ahilik sadece kendini düşünmek değil tüm toplumu gözetmektir. Bugün TESK'i de ahilin bayraktarı olarak değerlendiriyorum.

Türkiye'nin kritik bir dönemde geçtiği dönemde sizlere çok büyük görevle düşüyor. Terör örgütlerini üzerimize salmaktan, ekonomik tetikçiliğe kadar her türlü saldırıya maruz kaldık. Her şeye rağmen zarar görmedik. Günümüz dünyasında ülkeler demokratik olan ve olmayanlar, ekonomik olarak gelinen ve gelişmekte olan ve de geri kalmış olarak ayrılıyor. Demokratik bir ülke olduğumuzu tereddüde gerek duymayacak şekilde gösterdik. Her kim 24 Haziran seçimlerinin üzerinde bir gölge olduğunu söylüyorsa Türkiye'ye iftira ediyor demektir.

Cumhuriyetimizi kurduğumuzda dönemin şartları gereği önce devletçi ekonomiyi tercih ettik. Sonra karma ekonomiye geçtik. Rahmetli Özal ile birlikte serbest ekonomiden yana tercihimizi kullandık. Bizde ülkemizi dünyaya çatık kurumsallaştırdık, gelişirdik.

Kurdaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri, serbest piyasa çerçevesinin dışına çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz. Küresel düzeyde finans alanında dolaşan paralar bir süredir belirli merkezlerde toplanmaya başlanmıştır.

YENİ ADIMLARIMIZ OLACAK

Döviz kurundaki dalgalanmayı önleyecek pek çok tedbiri hayata geçiriyoruz, yeni adımlarımız olacak. Zor dönemler, zor kararlar vermeyi ve uygulamayı gerektirir. Bizde bu kararları almaktan asla çekilmiyoruz. Tüm kumlarımızda gece gündüz çalışıyoruz.

DÜN AKŞAM İMZALADIM

Önümüzdeki günlerde yeni adımlarımız olacak. Örneğin dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. Dün akşam imzaladım ve Resmi Gazete'de yayınlandı. Dışarıyla işi olmayan hiç kimsenin dövizle yolu kesişmemelidir. Kendi paramızla konuşulması ve fiyatlanması gerekiyor. Gereken düzenlemeyi yaptık, adımlarımızı atıyoruz.

GENİŞ TASARRUF TEDBİRLERİNİ HAYATA GERÇİRİYORUZ

Bir diğer başlık olarak kamuda geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçiriyoruz. Kamuda kullanılan araçları nitelik ve nicelik olarak sınırlandırıyoruz.

 

Personel alımında da tedbirli davranıyoruz. İsraf ekonomisi değil üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz.

FAİZ KONUSUNDA HASSASİYETİM AYNIDIR

Faiz konusunda hassasiyetimiz aynıdır. Değişen bir yaklaşımım yoktur. Merkez Bankası bağımsız ya. O kendi kararını kendisi alır. Ama diğer özel bankalar neye göre nasıl hareket ediyor.

Hadi Merkez Bankası faiz arıtıyor, özel bankalara ne oluyor? Yüzde 50'li faiz oranları size bir şey kazandırıyor mu? Bundan ancak eroin tüccarları kazanır. Faiz denen sömürü aracının kullanılmasına vesile olamayız. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla vesile ve aracı olamayız.

Faiz ve enflasyon bir sebep sonuç ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman faiz sebep, enflasyon neticedir. Eğer tam tersi dersen bu işi bilmiyorsundur.

MERKEZ BANKASI'NA ENFLASYON TEPKİSİ

Ben bugüne kadar Merkez Bankası'nın enflasyon rakamlarını tutturduğunu görmedim. Hala akıllanmayacak mıyız ya? 16 yıldır biz bu işin içindeyiz ya. TÜSİAD kendisi söylüyor, faiz çok yüksek diye... Bu yüksek faizi düşürelim. 5 milyon lira için özel bir banka yüzde 42 faiz isterse, ne yapacak o patron; ayakta durabilir mi?

İFLAH OLMAYACAKLAR

Bankalar kredi faizlerin musluklarını kısarak yangının üzerine körükle giderlerse zararlı çıkarlar. Buradan sesleniyorum, sayın Başkan, ekrandaki başında bizi izleyenlere sesleniyorum. İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürünlere 1'e 3, 1'e 10 iflah olamayacaktır. Bunların ahilik ile alakası yoktur.

Bu bir kriz değildir. Bu manipülasyona sakın aldanmayın, bu süreç geçecek. Biz bugüne kadar Türk Milleti'ne hep inandık; bugün en büyük gücümüz ülkemizin potansiyelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.