1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'dan IKBY'ye: MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar gayrimeşrudur
Erdoğan'dan IKBY'ye: MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar gayrimeşrudur

Erdoğan'dan IKBY'ye: MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar gayrimeşrudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı ortak basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yapılan referandumu sadece İsrail'in tanıdığını söylerken

A+A-

 "MOSSAD'la masaya oturarak verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur" dedi. Ruhani de "Irak ve Suriye'de toprak bütünlüğünden yanayız" ifadesini kullandı.

Erdoğan ve Ruhani'nin ikili görüşmelerin ardından 4 iş birliği anlaşması imzalandı. Daha sonra iki cumhurbaşkanının düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan şunları ifade etti:

    Aramızdaki bütün konuları kapsayan verimli görüşmeler yaptık. Bakanlarımız kendi aralarında ikili görüşmelerini gerçekleştirdi.

    Türkiye İran arasındaki son dönemlerde üst düzey ziyaretlerin artışı ilişkilerimizi olumlu istikamette bir düzeye taşıyacaktır.

    Enerjiden turizme, her türlü alanda yoğun bir şekilde arkadaşlarımızı çalışmasını teşvik ettik. Enerji iş birliğimizi yoğunlaştırma kararlılığı var.

TİCARETTE YERLİ PARA DÖNEMİ

    Ekonomik ilişkilerimizi mevcut kur baskısından kurtarmak suretiyle yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik. Merkez Bankalarımız önümüzdeki hafta bir araya gelmek suretiyle bu noktadaki anlaşmayı imzalayacaklar. Bunlarla birlikte aynı zamanda örneğin bankalarımızın İran'da şube açmaları, aynı şekilde İran bankalarının Türkiye'deki şube sürecini zenginleştirmeleri hareketlenecektir.

'İRAN VE TÜRKİYE'NİN KARARLILIĞI BELLİ'

    Irak sorunu önümüzdeki ilk madde haline geldi. 350 kilometre sınırla kuzeyde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde merkezi yönetim, batısında Suriye Kuzey Irak yönetimi neyin referandumunu yapıyor? Kendisini İsrail'den başka tanıyan bir ülke yok. MOSSAD ile masaya oturulup verilen karar meşru olamaz, gayrimeşrudur. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir. Bu referandumu kesinlikle gayri meşrudur. Kuzey Irak'ta ağırlaştırılarak atılacak adımlar var.

'BİR TARAFINA MALUM ZATI ALIP…'

    Bir tarafına malum bir zatı alıp, bir diğer tarafına bir başka malum bir zatı alıp bu şekilde böyle bir adımı atmak inanıyorum ki Kuzey Irak yerel yönetimini yalnızlığa mahkum edecektir. İran ve Türkiye olarak bu konudaki kararlılığımız bellidir. Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir ve bu referandumu da kesinlikle gayrimeşru olarak telakki ediyoruz.

'ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ'

    Suriye'de bir üçlü mekanizma var. Orada da İran, Rusya, Türkiye olarak Astana süreciyle çerçevelenen bir süreci işletiyoruz. Burada da çatışmasızlık bölgesini çok çok önemsiyoruz.

RUHANİ: GÜMRÜK KAPILARI 24 SAAT ÇALIŞACAK

 

Ruhani, ikili görüşmelerde çok önemli kararlar alındığını söyledi ve özetle şunları ifade etti:

 

    İki ülke ticari milli para para birimi ile yapacak.

    Gümrük kapıları 24 saat çalışacak.

    Türk yatırımcılara gerekli destek sağlanacak.

    İran, Türkiye'de yatırım yapmaya hazır.

 

    Türkiye, İran'dan daha fazla doğalgaz satın alacak.

    Yıllık 30 milyar dolar ticaret hacmi hedefleniyor.

    Temel amacımız bölgede barış ve istikrarı hakim kılmak.

    Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız.(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.