1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Eronat'a Roboski sorusu?
Eronat'a Roboski sorusu?

Eronat'a Roboski sorusu?

Eronat’ın kendi tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini kaydeden Sakık; Eronat’ın bölgede yaşanan acılara en ufak bir refleks göstermediğini söyledi…

A+A-

ANKARA - Meclis'te dün yaşanan tartışmaya ilişkin açıklama yapan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, AKP'li Oya Eronat'ın yaşanan acılara ilişkin ufak bir refleks bile göstermediğini belirterek, "Acaba kendisi Roboski için bir damla gözyaşı dökmüş müdür?" sorusunu yöneltti. 

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis'te yaşanan tartışmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sakık, kendilerinin acıların insanoğlu üzerindeki yıkımının en yakın tanıkları olduklarını belirterek, "Siyasi yaşamamız mezarlıklar, morglar, cezaevleri, yasaklar, faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar ve işkencelerle geçti. Yaşanan acılarımıza, kurulamayan empatiye, ölülerimizden esirgenen bir kuru duaya rağmen hiç kimseyle acıları yarıştırmadık. Bedeninde yaşından fazla mermi çıkan evladımız da oldu. Kızının parçalarını eteğine toplayan analarımız da oldu. 34 evladı bu ülkenin savaş uçaklarınca paramparça edilen insanlarımız da oldu" dedi. 

Eronat'a Roboski sorusu?

"Dün itham ettiğimiz vekilin acısını da en az kendi acımız kadar içimizde hissettik" diyen Sakık, buna rağmen isim vermeden AKP'li Oya Eronat'ın bu aCıların hiçbirine ufak bir refleks geliştirmediğini vurguladı. "Acaba kendisi Roboski için bir damla gözyaşı dökmüş müdür?" sorusunu yönelten Sakık, açıklamada şunları kaydetti: "Barış için şuana kadar hiçbir katkı sunmuş mudur? Meclise geldiği günden buyana yaptığı tek şey sürekli olarak partimizi, grubumuzu hedef almak, saldırmak, hakaretlerde bulunmak, sataşmak olmuştur. Parlamento kürsüsünden bir gün çıkıp da barış kelimesini kullanmamıştır. Ama oturduğu yerden her gün bize saldırmayı kendisine bir marifet saymaktadır. Geçenlerde Diyarbakır'da 10 Kasım törenlerinde Belediye Başkanımız Sayın Baydemir'in isimliğini tekmeleyerek, Diyarbakır halkına karşı saygısını ortaya koymuştur. Halkın iradesine saygıdan bahsedenlere hatırlatmak isteriz. 78 bin insanın iradesi çöpe atıldı. En büyük saygısızlık bu değil midir? Halkın oylarıyla seçildiğini iddia eden bu kişi hangi halkın oyunu almıştır acaba? Buraya halk iradesiyle mi gelmiştir? Yoksa YSK'nın bir geceyarısı operasyonuyla mı? Çıkıp bunu da açıklasın. Kendisi bize yönelik bütün bu hakaretlerini gasp edilmiş bir vekillik üzerinden yapmaktadır. Evladının acısı bütün halkımızın acısıdır. Sonsuza kadar da böyle kalacaktır. Ama geliştirdiği sekter ve barış karşıtı tutumuyla bizden, halkımızdan göreceği değer de ancak bu kadar olacaktır."

Sakık, Eronat'ın tutumunu gözden geçirmesi ihtiyacı hissetmesini umduklarını vurgulayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine yönelik "özür dilemeli" şeklindeki konuşmasına da yanıt verdi. Sakık, "Özür dilemek meselesine gelince; kendisi 34 canımızdan özür diledi de biz mi duymadık? Lice'de katledilen Medeni Yıldırım için özür diledi de biz mi ıskaladık? Yüksekova'da katledilen Veysel ve Mehmet Reşit İşbilir izin özür diledi de biz mi fark etmedik? Yüksekova'da başına gaz bombası isabet eden Bemal Tokçu bugün hayata gözlerini yumdu. Tokçu için özür diledi de biz mi duymadık? En büyük özür pratikte gösterilendir. Biz bütün anaların acısını, gözyaşını dindirmek için büyük bir barış mücadelesi yürütüyoruz. Çağrımız şudur: Gelin hep beraber bu ülkeyi barışın ve eşitliğin ülkesi yapalım. Biz bugüne kadar yaşadığımız bütün bu süreçlerde Mandela erdemliliğini kendimize rehber edindik. Bundan sonra da aynı yolda yürümeye devam edeceğiz" diye belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.