1. HABERLER

  2. KADIN

  3. ‘Eş başkanlık kadınları siyasette görünür kılacak’
‘Eş başkanlık kadınları siyasette görünür kılacak’

‘Eş başkanlık kadınları siyasette görünür kılacak’

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Başkanı Çiğdem Aydın, eş başkanlık sisteminin kadınların görünür olmasını sağlayacağını söyledi.

A+A-

İSTANBUL - BDP'nin hayata geçirdiği ve HDP'nin de  yerel yönetimlerde uygulayacağı eş başkanlık sistemini KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, Barış İçin Kadın Girişimi üyesi Nilgün Yurdalan, Gökkuşağı Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nazmiye Ülker ve SKM üyesi Duriye Sezgin değerlendirdi.

'Eş başkanlık uygulamasını memnuniyetle izliyoruz'

Eş başkanlık sistemini fikir ve uygulama olarak doğru bulduğunu ifade eden Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel Başkanı Çiğdem Aydın, eş başkanlık sisteminin kadınların görünür olmasını ve aynı zamanda  alınacak kararlarda kadınların fikirlerini de dikkate alınacağını sağlayan bir yöntem olduğunu belirtti. Aydın,  eş başkanlık sisteminin demokratik bir sistem olduğuna dikkat çekerek, "Bir parti yönetimini tek sesli bir biçimde götürmek çok mümkün değil. Bir partinin çok sayıda katılanı olması beklenir. Herkes aktif siyaset yapmıyor olabilir ama çeşitli kesimlerden birbirine benzemeyen çeşitli meseleler hakkında farklı düşünen üyelerinin olması gerekir ki o ortak aklın sesini duyurabilsin ve politikaya çevirebilsin. Bu açıdan da eş başkanlık sistemi bir kadının ve bir erkeğin birlikte o kararları seslendiren,  o kararları alan ve şekil veren insanlar olmaları açısından son derece doğru bir uygulamadır" dedi.

'Yerel yönetimlerde eş başkanlık sistemini destekliyoruz'

Barış İçin Kadın Girişimi üyesi Nilgün Yurdalan da eş başkanlık sisteminin merkezi siyasette yasalaşması ve uygulanabilir hale gelmesinde başta Kürt kadın hareketi olmak üzere kadın hareketinin çok büyük bir rolü olduğunu söyledi. Yurdalan,  "Merkezi siyasette eş başkanlık sisteminden anlaşılması gereken bir kadın ve bir erkek olması şeklindedir. Zaten başkanın erkek olması yeteri kadar zorlaştırıyor hayatımızı. Bunun iki erkek olması hayatımızı daha da zorlaştıracaktır. Yani eş başkanlık ancak bir kadın bir erkek olması durumunda manalı olur.  Fakat bununla ilgili bir şey söylenmiyor ve bir yaptırım yok. Dolayısıyla eş başkanlık sistemlerinde mutlaka bir kadın bir erkek olması ve bunun bir takım yaptırımlarının olması ve uygulanmasının önünün açık olması lazım" dedi. 

'Eş başkanlık sistemi siyaseti toplumsallaştıracaktır'

Gökkuşağı Kadın Derneği Yönetim Kurulu üyesi Nazmiye Ülker de yerel yönetimlerde eş başkanlık sisteminin Türkiye'de yıllardır siyasetin dışında durur bir pozisyon sergileyen kadın siyasetini yerelden görünür kılmak açısından önemli olduğunu vurguladı. Ülker, "Yerel siyaset daha çok kadınlar üzerinden kadınların muhatap olduğu bir alan olmasının yanı sıra aynı zamanda kadınların müdahil olup yerellerde yer alarak kendi siyasetini kendi iradesini, kendi çalışma koşullarını ve taleplerini de erkeklere bırakmadan yaptıkları alanlardır. Bugüne kadar üstten gelen ve erkeklerin yönettiği bir sistemde kadınlar görünmüyordu. Kadınlar mümkün oldukça uzaklaştırılıyordu. Fakat kadınlar erkek egemen sisteme karşı yıllarca verdikleri mücadele sonucu erkeklerin açtığı alanlara müdahil olma yerine kendi alanlarında çalışmaları seçti. Bu yüzden eş başkanlık sistemi kadın siyasetini yerellerden daha fazla görünür kılmak açısından çok önemli bir sistem" dedi.

 

Eş başkanlık sisteminin fili meşru bir mücadelenin sonucu olduğunu belirten Sezgin, SKM olarak yerel seçime hazırlık sürecinde kadın eş başkanlığının gözetilmesi ve aday listelerinde mutlaka yer alması olmazsa olmazlarından olduğunu belirtti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.