1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Eski NSA çalışanı Snowden af istiyor
Eski NSA çalışanı Snowden af istiyor

Eski NSA çalışanı Snowden af istiyor

ABD eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'in, “kurumun gizli izleme programını açığa çıkarması” nedeniyle yargılanması kararında, ABD hükümeti ısrarlı tutumunu sürdürüyor.

A+A-

ABD hükümeti, eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'in, kurumun gizli izleme programını açığa çıkarması nedeniyle yargılanması kararında ısrar ederken, Snowden ise kendisi ile ilgili bir af çıkarılmadığı sürece ülkeye dönmeyeceğini belirtti. 

ABD eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanı Edward Snowden'in, “kurumun gizli izleme programını açığa çıkarması” nedeniyle yargılanması kararında, ABD hükümeti ısrarlı tutumunu sürdürüyor. Şu anda Rusya'da geçici sığınma statüsüyle ikamet eden Snowden'in hukuk danışmanı tarafından yapılan açıklamada, Snowden ABD'li yetkililerle görüşmeye hazır olduğu ancak yasal pozisyonunu düzenleyen ve garantiye alan bir af söz konusu olmadığı taktirde geri dönmeyeceği belirtildi.

Snowden'in yasal temsilcisi Jesselyn Radack tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, üç gün önce ABD Adalet Bakanı Eric Holder'ın Snowden'in geri dönüş koşullarını konuşmak için hukukçularla görüşme yapabileceklerini söylemesini olumlu karşıladıklarını ancak geri dönüş için Snowden'in daha iyi bir korumaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Hükümet İzleme Projesi'nde Ulusal Güvenlik ve İnsan Hakların Bölümü yöneticisi olan Radack, Holder'ın Snowden'e bir zarar gelmeyeceğine dair sözlerini de "ABD Snowden'in pasaportunu iptal ederek Snowden'e şimdiden zarar verdi" diye değerlendirdi. 

Snowden, af talebi yerine gelmeden ABD'ye dönüp yargılanır ve suçlu bulunursa uzun bir mahkumiyet cezasına çarptırılabilir. Öte yandan ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ve İngiliz Guardian gazeteleri de daha önce Snowden için af talebini dile getirmiş ve Obama'nın yardımcıları aracılığıyla Snowden'in karalanması sürecini sona erdirecek bir çözüm bulunması istenmişti. 

Snowden'in sızdırdığı bilgilerle ilgili soruşturmayı sürdüren NSA ise Snowden'in elinde kalan bilgileri teslim etmesi durumunda affedilebileceğini söylerken, Beyaz Saray ve istihbarat dünyasının önde gelenleri, Snowden'in yargılanması konusunda ısrarlarını sürdürüyor. Snowden geçen yıl içindeki elindeki belgelerin çoğunu Washington Post ve Guardian'a sızdırmıştı. Gazeteler Amerika'da istihbarat yöntemleriyle ilgili kapsamlı yayın yapmış ve NSA'nın milyonlarca telefon görüşmesini kaydettiğini açıklamıştı. NSA'nın aranan numaraları, konuşmaların uzunluğunu ve tarihlerini kaydettiği, ancak içeriğini toplamadığı ortaya çıkmıştı. Amerikan istihbaratı yetkilileri ise, Amerika'nın “terör” saldırılarını engellemek için bu bilgilere gereksinimi olduğunu söylüyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.