1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. EUGENİE GRANDET
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

EUGENİE GRANDET

A+A-

 

(167. Ölüm yıldönümünde BALZAC yazıları (5)

 

Tahir Şilkan

 

&&&

 

Balzac, gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden biridir. Bütün yazdıklarında tutkulu, ihtiraslı insanları ve parayı anlatmıştır. Onun bütün romanlarında paranın değişim- dönüşümü, paranın insan yaşamındaki önemi anlatılır.

 

Balzac için bütün insan hayatları romana konu olabilir; yazar yada ressam, avukat yada doktor, üzüm üreticisi yada araba sürücüsü, general yada sıradan asker, tümünün yaşadıklarından anlatılacak hikayeler olduğu gibi bu insanların hayatında da kesişmeler, etkileşimler vardır.

 

Balzac, müthiş bir gözlem gücüyle, yaşanılanları en gerçekçi biçimde anlatmayı başarmıştır. Romanlarını yazmadan önce araştırma yaptığı, kendisine bilgi verecek insanları bulduğu, bunlardan romanlarında konu edeceği insanların meslekleri, yaptıkları işler hakkında ayrıntılı bilgiler edindiği biliniyor. Ancak tüm öğrendiklerimiz, Balzac'ın bilgi birikiminin sırrını açıklamakta yetersiz kalmaktadır.

 

&&&

 

Eugenie Grandet, edebiyatta en iyi anlatılan cimrilik anlatılarından biridir. Öldüğünde, geride miras olarak on yedi milyon frank bırakan bir adam, hastalanmasına yol açtığı karısının muayenesi için doktor çağırmak istemez. Nedeni, doktora verilecek vizite ücretidir.

 

Abisinin biricik oğluna kahvaltıda iki tane fazladan yumurta ikram edilmesi ve mahzendeki binlerce şişe şaraptan bir şişe açıldığı için karısını ve kızını azarlayan bir cimrilik. İnanılması güç bu cimrilik örneklerini görmek için bile okunacak bir kitap.

 

Eugenie Grandet, Fransız oyun yazarı Moliere'nin 17. yüzyılda yarattığı Harpagon karakteri kadar tanınmış değil belki ama bence onun kadar iyi anlatılmış bir cimri karakterin hikayesidir.

Ancak romanın adı Moliere'nin cimrisinden esinlenilen Monseir Grandet değil, Eugenie Grandet'dir. Çünkü, daha etkili, daha trajedik, daha ilgi çekici olan Eugenie Grandet'in hikayesidir.

 

Balzac, kendi yarattığı Monseir Grandet karakteri ile Moliere'nin Harpagon'u karşılaştırarak; " Moliere cimriyi yarattı ama ben açgözlülüğü yarattım" demiştir. İkisi de, yaratıcılarınca "cimrilik" özelliğine ışık tutularak çok iyi anlatılmıştır. Farklılıkları da belirgindir; Moliere'nin cimrisi konusu alaycılık olan bir oyunun karakteridir. Balzac'ın cimrisinde insanı güldüren yanlar zaman zaman görülse de, Balzac'ın cimrisi, başka özellikleri de taşımaktadır.

 

&&&

 

Balzac, karakterlerinin tümünü seven bir romancıdır. Karakterlerinin bütün özelliklerini gözler önüne sermekten çekinmez. Yalnız temel karakterleri değil, romanda görünen herkesi, bütün karakterleri aynı sevgi dolu yaklaşımla anlatır. Fiziksel özelliklerindeki olumsuz nitelikleri anlatır ama sevecenliklerini göstererek nesnel davranır.

Balzac'ın karakterleri tutkularının peşinden sonuna kadar giden insanlardır. Roman içerisinde değişseler de, tutkuları değişmez. Monseir Grandet'in tutkusu altındır. Karısı Madam Grandet'in ki tanrı. Eugenie'nin tutkusu kısa bir süre görüp aşkla bağlandığı Charles... Charles'in tutkusu ise, toplumsal konumunu yükseltmektir. Balzac, romanda karakterlerin bu özelliklerini ustalıkla sergiler.

 

Balzac romanlarının tümünde olduğu gibi, bütün olaylar nedensellikleri gösterilerek birbirine bağlanmıştır. Balzac, romanın konusu bütün insan hayatlarıdır tespitini yaparken gerçekte tartışmasız biçimde açık bir mesaj vermektedir. Mesaj şudur:

Yalnız Grandet'lerin hayatı değil, kimin hayatına gözlerimizi dikip ayrıntılı biçimde inceleyecek olsak benzer hikayeler ortaya çıkar.

 

Balzac, babasının iflası üzerine taşra kasabasına yanlarına gelen ve zengin olmak için Hindistan ve Amerika'ya (kolay zengin olunduğuna inandığı tropikal ülkelere) gitmek isteyen Charles'in, bu tutkusunu gerçekleştirmek için sömürgeci bir tutum sergilemesi gerektiği gerçeği ile ilgilenmez. Charles'in bunu sağlamak için neler yapacağını biliyor olması durumu değiştirmez.

 

Eugenie Grandet, Balzac'ın dünyaca tanınmasının yolunu açan romanlardan biridir. Üzerine inceleme kitapları, tezler yazılan, unutulmaz roman karakterleri ile beğeneceğiniz bir Balzac romanı.

 

Bu yazı toplam 4821 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.