1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. FAKİR BAYKURT & AŞIK VEYSEL DOSTLUĞU (3)
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

FAKİR BAYKURT & AŞIK VEYSEL DOSTLUĞU (3)

A+A-

 

"Sepetçioğlu bir ananın kuzusu

Hiç gitmiyor dizlerimin sızısı

Böyle imiş alnımızın yazısı

Yassıl dağlar yassıl Osman efem geliyor"

 

 

 Fakir Baykurt, Şarkışla'da Aşık Veysel'in köylüsü Mehmet'le 14 saat yaya yol alarak köye gider.

 

Şarkışla'dan Sivralan'daki evine dönen tarım işçisi Mehmet'le birlikte köye ulaştıklarında Mehmet'lerin evinde yatarlar.

 

Fakir Baykurt, sabah uyur uyanıkken Aşık Veysel'in Mehmet'lerin evine gelip başında beklediğini ve sonra yaşananları şiirsel bir dille anlatır:

"...Mehmet'in anası Hüsne kadın evin girişinde ocakta yufka ekmek yapıyor. Veysel gelmiş, Hüsne kadını sorguluyor. Sivas Lisesi'nden kimmiş, demedi mi? Lisenin öğretmeni hiç yayan gelir mi? Kaç saatlik yol, Şarkışla kaymakamı niçin at vermemiş? Eşşek Mehmet, insan konuğu kapar alır mı kendine? Bilmediğin ev mi Veysel'in evi? Acaba gelen kim?.." diye konuşup duruyordu, Aşık Veysel der Fakir Baykurt.

 

Devam eder:

"...Uyanıp yataktan çıkıyorum, farkında değilmiş gibi, Aaaa ! diye bağırıyorum birden, bir çığlık atıyorum. " Yahu Veysel emmi, ben sandım düş görüyorum. Meğer düşümün içinde seni görmüşüm! Sen gelmişin meğer!" Koşup önüne vardım, çöktüm usulca. "Veysel emmim!.." Veysel elimi tuttu: " Ula Tayir, yeğen! Ula Fakir Efendi! Ula insan geleceğini bildirmez mi? Emmi böyle böyle, ben okulu bitirdim, Sivas'a verildim, elini öpmeğe geliyorum, diye bir habar salmaz mı? Ta Şarkışla'dan?"

 

&&&

 

Fakir Baykurt, Mehmet'in annesinin pişirdiği çıtır çıtır sac ekmeğin içine, sacın üstüne kırılan yumurtaları koyup yediği dürümleri ballandırarak anlatır. Elindeki dürümden Mehmet'e ve Aşık Veysel'e vermediğini ama Hüsne Kadın'ın onlara da ayrı ayrı yumurta pişirip önlerine koymasını hikaye eder. Aşık Veysel'in, " yemeyecektim ama kokusu az daha beni sarhoş edecek!" dediğini yazar Fakir Baykurt.

 

Sonra kalkıp köyü dolaştıklarını, Veysel'in yazdığı iki yeni şiiri yazıya geçirdiklerini, akşama komşuların toplandığını, dolu odada Veysel'in saz çalıp türkü söylediğini, bir ara Veysel'in kendisine dönüp, " Bir Köroğlu çalayım mı yiğen" diye sorduğunu yazar.

Fakir Baykurt, Aşık Veysel'e " Köroğlu değil, Sepetçioğlu çalarsan oynarım! " der.

Aşık Veysel'in bunun üzerine, " Sepetçioğlu mu? Kim Sepetçioğlu? Nasıl bir şey?" diye sorar.

" Köroğlu gibi bir yiğit! oyunu var."

" Pekey ne yapmış o yiğit?"

" Karşı gelmiş beyin adamlarına"

" Hangi beyin adamlarına?"

" Kıyımcı Kastamonu beyinin "

"Sonra?"

" Halkı savunmuş. Dulları, yetimleri kayırmış. Pehlivan yapılı, saz çalar, türkü söyler, oynar bir yiğitmiş, Sepetçioğlu Osman"

" Hemi de adını biliyon, oynarsan çalarım" dedikten sonra çalmaya başlar Aşık Veysel.

"Sepetçioğlu bir ananın kuzusu

Hiç gitmiyor dizlerimin sızısı

Böyle imiş alnımızın yazısı

Yassıl dağlar yassıl Osman efem geliyor"

"Şaşırdım" der, Fakir Baykurt. " müthiş Sepetçioğlu çalıyor, ben sanırdım yalnız kendi yöresinin türkülerini bilir. Kalktım ayağa, kaldırdım kollarımı. o güzel havanın hakkını vere vere oynadım. Veysel emmi oynamayanı da oynatacak kadar güzel çalıyor.

... Geç vakit dağıldı, Veysel'in gönlü gibi geniş odasını dolduranlar..."

 

&&&

 

Fakir Baykurt, ikinci gün sabahı Aşık Veysel'in köyünden ayrılır. Döndükten sonra Yücel Dergisi için izlenimlerini yazarak Aşık Veysel'in iki şiirini ekler.

Sivas'tan ayrılmadan bu kez Aşık Veysel, Fakir Baykurt'un yanına hasta kızını tedavi ettirmek için gelecektir. Fakir Baykurt, Aşık Veysel'in kızının durumunu öyküleştirerek yazacaktır.

 

&&&

 

Sepetçioğlu türküsünden bir dörtlüğün sözleri ile bitirelim.

Seslen Sepetçioğlum efece seslen

Laleli sümbüllü dağlara yaslan

Analar doğurmaz sen gibi aslan

Yassıl dağlar yassıl Osman efem geliyor

 

 

Bu yazı toplam 636 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.