1. YAZARLAR

  2. Tahir Şilkan

  3. FAKİR BAYKURT'UN ANILARINDA HALDUN TANER
Tahir Şilkan

Tahir Şilkan

köşe yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

FAKİR BAYKURT'UN ANILARINDA HALDUN TANER

A+A-

7 Mayıs 1986'da 71 yaşında yitirdiğimiz Haldun Taner, edebiyatımızın ve tiyatromuzun unutulmaz yazarlarındandır. Kendini hissettiren bir alaycılık taşıyan öykülerinin yanı sıra sayısız kez sahneye uyarlanmış ve sahnelenmiş, sahnelenmeye davam eden oyunları çok beğenilmiştir. Haldun Taner ayrıca sevilerek okunan bir köşe yazarıydı.

"Keşanlı Ali Destanı", "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım", "Sersem Kocanın Kurnaz Karısı" en bilinen oyunlarıdır. "Şişhane'ye Yağmur Yağıyordu" başlıklı öykü kitabı ilk yayınlanışının üzerinden 67 yıl geçmesine karşın günümüzde de çok okunan bir öykü kitabıdır.

 

Öykü ve oyunlarında, konularını İstanbul'dan alan Haldun Taner, kabare tiyatroculuğunun öncülerindendir. Haldun Taner'i anlatmak için kullanılan "İstanbul beyefendisi" sözü gerçeği ifade eden bir nitelemedir.

 

***

 

Fakir Baykurt, Haldun Taner'le dolaylı tanışmasının, Yılanların Öcü'nün birinciliği kazandığı 1958 yılındaki Yunus Nadi roman ödülü olduğunu, ödülü almaya gittiğinde Haldun Taner'in İstanbul'da olmaması nedeniyle yüzyüze tanışamadığını, yarışmada kendi romanına ödül vermese de

(Haldun Taner ile Behçet Necatigil'in tercihi Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam romanı olmuştur.) sevdiği, saygı duyduğu bir öykücü olduğunu söyler.

Fakir Baykurt, Haldun Taner için, "yazdığı konuya egemen, bilgili bir yazar, öykülerde bu bilgisini kullanan, büyük bir iğneleme gücü olan yazar" değerlendirmesini yapar.

 

***

 

Fakir Baykurt, Haldun Taner'le yüzyüze tanışmasının, "Can Parası" adlı öykü kitabıyla, Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandığı 1974 yılında olduğunu, ödül töreninde alçakgönüllü, candan bir tavırla elini sıkıp öperek kutladığını belirtiyor.

 

Fakir Baykurt, 1978'de Ahmet Taner Kışlalı'nın Kültür Bakanlığı sırasında kurulan Kültür Yüksek Kurulu'nda birlikte görev yaptıklarını, Haldun Taner'in çalışmalar sırasında çok az söz alıp konuştuğunu, daha çok dinlediğini anlatıyor.

 

O günlerde, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunun Ankara'da sergilendiğini kendisini eşiyle birlikte davet ettiğini anlatır. Haldun Taner'in öykülerini ve oyunlarını okuduğunu belirttikten sonra, " Haldun Taner benim yazarlarımdan biridir" değerlendirmesini yaptıktan sonra oyunun arasında, Haldun Taner'in yaptığı kendisiyle ilgili bir değerlendirmeyi, Özyaşamı'nın 6. cildi olan "Genç Emekli' de anlatır.

 

***

 

Fakir Baykurt'un anılarında yer verdiği Haldun Taner'in Fakir Baykurt hakkında yaptığı değerlendirmenin edebiyat tarihimiz için anlamlı olduğunu düşünüyorum.

 

"...Belki bilmiyorsunuz, ben profesör oğluyum. Avrupa'da okudum, yabancı diller öğrendim. Büyük bir kitaplar ve kültür ortamında bugünkü yerime geldim. Ama siz bir çiftçi çocuğusunuz. Evinizde kitap bile yok. Babanız ananız okuma bilmiyor. Enstitülerin verdiği son derece sınırlı olanakla yola çıktınız. Özetlersek sizin kat ettiğiniz yol, benim kat ettiğimle kıyaslanamaz. Ben 100 kilometre koşup buraya geldimse, siz 500 kilometre koştunuz. Bu kolay değildir ve çok önemlidir. Size karşı saygım buna dayanır ve son derece içtendir. Benim size ve Köy Enstitülü arkadaşlarınıza... Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç'u da çok takdir eder ve sayarım. Onlar büyük adamlardı; sizleri bize kazandırdılar..."

 

Fakir Baykurt ve ölümünün 32. yıldönümünde Haldun Taner'e saygıyla...

Bu yazı toplam 15187 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.