1. HABERLER

  2. GUNCEL

  3. Fetullah Gülen; ‘‘Yığınlar demegojinin oyuncağı oldu’’
Fetullah Gülen; ‘‘Yığınlar demegojinin oyuncağı oldu’’

Fetullah Gülen; ‘‘Yığınlar demegojinin oyuncağı oldu’’

Gülen hareketi lideri Fetullah Gülen, internetteki 'fgulen.com’ sitesinde 'Tarihi tekerrürler ve bir uzun temenni’ başlıklı yazıda üstü örtülü eleştirilerine devam etti.

A+A-

Haber Merkezi-Bir süreden beri hükümet ile sanal ortamda adeta savaş halinde olan vei nternet üzerinden hükümeti  ve başbakan Erdoğan’ı hedef tahtasına koyan Fetullah Gülen, Son olarak yine internet üzerinden fgulen.com adresinden salvolarına devam etti. Gülen’in sohbetlerinden derlenen uzun yazıda Gülen eleştirilerini özetle şöyle sürdürdü;

‘’ insanoğlunun yaratıldığı günden bu yana, gündüzlerin yanında gecelerin, ışığın yanında da karanlıkların hiç eksik olmadığı ifade edildi. Yerküre üzerinde nur ve zulmetin münavebesi gibi her zaman aydınlıkları kapkara günler takip etti ve ferahfeza devirler gidip buhranlı yıllarla noktalandı. Zaman zaman maşeri vicdan bunların çıkardığı gürültülerle nefesini tuttu ve sessizlik murakabesine daldı. Derken söz, baştan ayağa düştü. Ferman, kapı kullarının eline geçti. Yığınlar demagojinin oyuncağı oldu: İstendiğinde bütün kitleler uyutuldu, istendiğinde ayağa kaldırıldı. Olmayacak kimseler yıldız ilan edildi ve tabii pek çok istidadın da yıldızı söndürüldü. Şarlatanlık ve diyalektik, mantık ve muhakemenin önünü kesti. Kirli düşünceler nezih fikirlerin yerini aldı. Toplumun şefkat ve merhamet beklediği müesseseler kine, nefrete kilitlenmiş kaba ruhların eline geçti: Bunlar vasıtasıyla insanlar arasına sürekli iftirak tohumları saçıldı ve herkes birbirinin kurdu haline getirildi. Diyanetin ruhunda, kapanması çok zor yarıklar açıldı. Şerbet keselerinin yerini zehir kadehleri ve bal-kaymak tabaklarının yerini de levsiyat çanakları aldı."
 Yazıda; Fethullah Gülen’in "Bu kabuslu  dönemlerde efkar o denli bulandı ki, artık insanlar en temiz ve nezih şeylere dahi irkilmeden el uzatamıyor, hiçbir şeye ve hiçbir kimseye güven duyamıyor; duyamıyor ve herkes birbirini vahşilerle aynı çizgide mütalaa ediyordu. Varsa şayet bir kısım din, diyanet ve vicdan erbabı onlar da horlanıyor, hakir görülüyor ve dillerine kilit vuruluyordu." denildi.

  ‘’İradenin hakkını ver’’
 ‘’Hakk’ın inayetlerine güvenebildiğin kadar güven’’ diye konuşan Gülen, şöyle devam etti; ‘’ Ama iradenin hakkını yerine getirmede de asla kusur etme; ve tali’ rüzgarlarıyla bir yere geleceğini bekleme; bugün rüzgarlarla havalanıp yüksek bir noktaya yerleşenlerin yarın daha şiddetli bir fırtına ile içinden çıkamayacakları çukurlara sürüklenebileceklerini düşün ve realitelere uygun yaşamaya bak. ‘’ dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.