1. YAZARLAR

  2. Mehmet Veysi MALKOÇ

  3.  FİL VAKASI VE EBABİL VİRÜSLERİ
Mehmet Veysi MALKOÇ

Mehmet Veysi MALKOÇ

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

 FİL VAKASI VE EBABİL VİRÜSLERİ

A+A-

Çok kimsenin bildiği ve Kuran-ı Kerim’de geçen tarihsel bir vakadan bahsetmek istiyorum:  İslamiyet’ten önce Peygamberimizin  (A.S) dedesi olan Abdulmuttalip develeriyle ticari bir seferden dönerken Ebrehe’nin ordusuna yakalanır. Ebrehe’nin askerleri develerine ve ticaret mallarına el koyar.  Bunun üzerine dedesi Ebrehe’nin huzuruna çıkarak gasp edilen mallarını ve develerini ister.

 Bir rivayete göre Yemen valisi olan Ebrehe kibirli bir edayla ve gülerek “Ben kabeyi yıkmaya gidiyorum. Sen ise mallarının derdine düşmüşsün” der. Abdulmuttalip müşrik olmasına rağmen ona hikmetli bir şekilde şu cevabı verir. “Kâbe’nin sahibi var ve onu korur. O benim işim değil,  sen ise benim mallarımı ver.

 Sonuçta Ebrehe ordusuyla Kâbe’yi yıkmak üzere taarruza geçer.

 Ancak Yüce Allah’ın emir ve inayetiyle adına ebabil denen büyük bir kuş sürüsü harekete geçer. Ağızlarında bilye şeklindeki kızgın taşları Ebrehe’nin ordusunun üzerine yağmur gibi boşaltır. Yere bırakılan taşlar bir mermi gibi fillerin ve askerlerin vücudunu parçalayarak delik deşik eder. Ebrehe’nin ordusu ve filleri darmadağın olur.  On binlerce kayıp vererek zelil bir şekilde geri çekilmek zorunda kalır.

 Bunu niye anlattım? Başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam dünyasını ve İnsanlık âlemini tehdit eden bu virüs belası; zalim mazlum, haklı haksız, çocuk yaşlı, ırk ve millet ayırt etmeden herkesi kırıp geçiriyor.

 Ebrehe ve Firavun gibi burunlarından kıl aldırmayan,  nükleer silahlarıyla ve süper teknolojileriyle tüm dünyayı tehdit eden ABD, Rusya ve Çin ilk sıralarda olmak üzere birçok Avrupa ülkesi bu musibet karşısında büyük bir çaresizlik yaşıyor. Bu saat itibariyle Dünyada yaklaşık vaka sayısı 1,5 milyona ve ölü sayısı 75.000’e ulaştı.

 Düşünebiliyor musunuz? Binlerce defa büyütülmüş elektron mikroskobuyla ancak görülebilen küçücük bir virüs bütün dünyayı ve insanlık âlemini kasıp kavuruyor. Şimdilik hiçbir bilimsel çalışma ve teknolojik çaba bu virüsü durdurmaya yetmiyor ve ne yazık ki, can almaya devam ediyor.

 Söz bu ülkelerden açılmışken şunu demek istiyorum; Dünyada hiçbir mazlum ülke ve halk dinlemeden onları sömürenler, savaşlarla katledenler, iç savaş çıkartanlar; bugün 5 cm karelik bir kâğıt parçası (maske) ve bir paket eldiven için birbirlerine adeta yalvarıyorlar. Hatta hava alanlarında korsanlık yaparak birbirlerinin sağlık malzemelerini taşıyan uçakları çalıp gasp ediyorlar.

 Hani o Afrika’da bir parça ekmek ve bir avuç pirinç için ellerini açan o mazlum çocuklar var ya. Tıpkı onların durumuna düştüler ve bir paket maske ve eldiven için birbirlerine el açıp yalvarıyorlar. Büyüklüğünden, hikmetinden sual olunmayan Yüce Allah (C.C) o mazlumların ahını göstere göstere onlardan alıyor.

Allah (C.C) küçük bir virüsle onların nasıl kâğıttan bir kaplan olduğunu zelil bir şekilde gösterdi. O kibirle övündükleri teknolojileri ve savaş makineleri onları kurtarmaya yetmedi. Tanesini 150 milyon dolara mal olan uçakları ve savaş makinelerini imal ettiler ama tanesi 1500 dolara mal olan bir solunum cihazını üretmeyi akıl edemediler.

Afrika’da, Güney Amerika’da, Afganistan’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Irak’ta ve Suriye’de katlettikleri milyonlarca mazlumun intikamı çok acı şekilde bugün onlardan alınıyor.

Elbette ülkemizde bundan çok etkileniyor ve üzülerek can kayıplarını izliyoruz. Elimizden geldiği kadar tedbirimizi alacağız ve takdirini Yüce Allah’a bırakacağız. Dilerim başta ülkemiz olmak üzere bütün İslam ve İnsanlık âlemi bir an önce bu beladan kurtulur.

Bu vesileyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Rabbimden rahmet ve şu an yoğun bakımda olan kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.

Yüce Allah bir daha bu acıları ülkemize ve milletimize göstermesin.

Mehmet Veysi MALKOÇ
İnşaat Mühendisi-Yazar

 

 

 

    

        

Bu yazı toplam 2730 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.