Fotoğraftaki Buldan; Bizdeki fotoğraflardan biri değil…

Fotoğraftaki Buldan; Bizdeki fotoğraflardan biri değil…
BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan: "Aynı gün çekilmişler ama bizdeki resimler değil, açıları ve pozlamaları farklı. Kim tarafından yayınlandığını bilmiyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı Adası'na giderek görüşmeler gerçekleştiren BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'ın bu görüşmeleri sırasında çekilmiş bir fotoğrafı, sosyal medyada paylaşılması sonrası gündeme bomba gibi düştü. Twitter üzerinden paylaşılan fotoğrafta PKK Lideri Abdullah Öcalan, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan aynı masa etrafında yer alıyor. 

Üçlü görüşme esnasında çekilen fotoğrafta PKK Lideri Öcalan'ın kırlaşmış sakalları dikkat çekiyor. Cezaevi görevlileri tarafından çekildiği anlaşılan fotoğrafta dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, masanın üzerinde yer alan dosya ve notlar. 

Twitter'dan paylaşılması sonrası bir anda yayılan fotoğrafın kim tarafından servis edildiğine yönelti. Görüşmede yer alan isimlerden Pervin Buldan, Fotoğrafın kendilerindeki fotoğraflardan biri olmadığını belirterek, "Aynı gün çekilmişler ama bizdeki resimler değil, açıları ve pozlamaları farklı. Kim tarafından yayınlandığını bilmiyoruz" dedi. 

BDP'li Buldan'ın kendilerinde bulunan fotoğrafla ilgisinin bulunmadığını vurguladığı fotoğrafın çekilme tarihi 17 Ağustos 2013. Bu tarihte yapılan görüşmede Öcalan ile fotoğraf çekme talepleri kabul edilen Demirtaş ve Buldan'a çektikleri fotoğraflar bizzat Adalet Bakanlığı tarafından ulaştırıldı. Fakat bu görüşmede çekildiği kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, Adalet Bakanlığı'ndan izin çıkmamısı nedeniyle bu güne kadar kamuoyu ile paylaşılmadı. Bunun nedeninin başında ise, fotoğrafın PKK lideri Öcalan ile yürütülen müzakere görüşmelerinden memnun olmayan çevrelerce farklı amaçlarla kullanılabilmesi ihtimalinin müzakereleri sekteye uğratabileceği endişesi idi. 

BDP heyetinin elinde bulunan fotoğraflar 17 Ağustos tarihinde çekilen fotoğraflarla da sınırlı değil. Kasım ayı başında İmralı'ya giderek Öcalan'la görüşen BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder de, Öcalan'la yine fotoğraf çekti. Bu fotoğraflarında daha önceki görüşmeye ait fotoğraflar gibi heyet üyelerinde yer aldığı sanılıyor.
Öcalan ile görüşen heyetin hassasiyet göstererek bu güne kadar kamuoyu ile paylaşmadığı görüşmeye dair bir fotoğraf karesinin Buldan'ın açıkladığı üzere kendilerinde bulunan fotoğraflardan farklı bir fotoğraf olması, fotoğrafın kim ya da kimler tarafından hangi amaçla servis edildiği sorularını da berabnerinde getiriyor.

Bu açıdan fotoğrafın servis edilme zamanı son derece manidar. Gülen Cemaati ve AKP arasında bakan çocukları ve bürokratlarında yer aldığı "rüşvet ve yolsuzluk" operasyonları ile ayyuka çıkan çatışma sürecinde söz konusu görüşme fotoğrafının servis edilmesi, Öcalan'ın başlattığı "demokratik çözüm" sürecini sabote etmeye dönük bir grişim olma kuşkularına yol açtı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Güncel