1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Fransa Türkiye Büyükelçisi Bılı’den gündeme ilişkin açıklama
Fransa Türkiye Büyükelçisi Bılı’den gündeme ilişkin açıklama

Fransa Türkiye Büyükelçisi Bılı’den gündeme ilişkin açıklama

Kadına yönelik şiddetin konu edildiği bir panele katılmak üzere Diyarbakır’a gelen Fransa Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

A+A-

DİYARBAKIR -Diyarbakır’da ‘Kadına yönelik şiddet’ paneline katılan Fransa Türkiye Büyükelçisi Bili, Fransa’da 3 günde bir kadının eşi veya hayat arkadaşı tarafından öldürüldüğünü söyledi. Bili, “Zamanla biz de özel program ve yasalar geliştirdik. Özellikle Fransa’da Adalet Bakanlığı, örgütler ve belediyeler birlikte çalışıyor. Biz bu tecrübeyi getirmek istedik. Çünkü Diyarbakır Rennes ile çalışıyor ve Fransa büyükelçiliği de AMER örgütü ile çalışıyoruz. Bununla ilgili temel bir seminer yapmak istedik. Bütün bu aktörleri bir araya getirip doğru fikir alışverişi yapmak istedik” dedi.

Fransa’da öldürülen 3 Kürt kadın
Bir gazetecinin Fransa’da öldürülen 3 Kürt kadının faillerinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruya Bili, “Fransa’da herkes bu cinayeti açıklamak istiyor. Bu sorgulama araştırma devam ediyor. Maalesef belli bir sonuç yok. Belki biraz yavaş gidiyor ama sonuna kadar gideceğiz. Çok hızlı olursa iyi olmayacak zamana ihtiyacımız var. Ama sonunda açıklayacağız bu konuyu” diye konuştu.

Türkiye’nin AB süreci
Bir gazetecinin ‘Fransa’nın AB konusunda Türkiye’ye karşı tutumu nedir?’ sorusuna ise Bili, Türkiye ile tekrar normal bir müzakere sürecinin başladığını kaydetti. Bili, “Bu 22. Fasıl Fransa destekli açıldı. Ve şimdi normalleşme oluştu. Fransa artık bir engel değil tam tersi haziran ve temmuz aylarında Fransa çok yardımcı oldu” şeklinde konuştu.

Çözüm süreci
Türkiye’de son dönemlerde devam eden çözüm süreci ile ilgili de konuşan Bili, “Bundan dolayı umutluyuz. İnşallah bu süreç sonuna kadar gidecek. Hem Türkiye genel olarak hem de güneydoğu için çok faydalı bir gelişme olabilir. Fransa olarak iş adamları buraya az geliyorlardı. Çünkü bu şiddet çevresinde kimse yatırım yapmak istemiyor. Kültür faaliyetleri az yapıyoruz. Bu konuda da cinayet çerçevesinde kimse buraya gelmek istemiyor. Bundan dolayı çok farklı bir hava var bu günlerde biz bu süreci yüzde yüz destekliyoruz. Siyasetçiler siyaset yapıyorlar siyaset yapılarak barış getirirsek iyi olur” ifadelerini kullandı.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.