1. YAZARLAR

  2. Ekrem Yeşil

  3. Futbolda adalet yerini bulsun.
Ekrem Yeşil

Ekrem Yeşil

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Futbolda adalet yerini bulsun.

A+A-

Dünyanın en çok izlenen oyununu, güzelleştirmek, ruhuna ve amacına uygun bir şekilde sahnelenmesini sağlamak için futbolun içinde yer alan tüm aktörlere büyük bir görev ve sorumluluk düşüyor.

Başta futbolcusu, seyircisi, yöneticisi, hocası, güvenlik görevlisi, hakemi, gözlemcisi, temsilcisi ve bu oyunun kuralarını ve hukukunu belirleyen  federasyonun pratiği çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu aktörlerin her bir iyi uygulaması bu oyunun bir karnaval tadında daha çok izlenmesine ve sevilmesine neden olduğu gibi kötü ve yanlış uygulamaları da, futbol sahalarının kin, nefret ve çatışma alanlarına dönüşmesine neden olur.

Amedspor ile Sakaryaspor arasında oynanan müsabaka içerisinde ve sonrasında gelişen olaylar birçok futbolsever gibi beni de derinden üzmüştür. Saha içerisinde futbolcular arasında yaşanan ve futbolun güzelliğine gölge düşüren bu olayların kabulünün mümkün olmadığı gibi aşağıda detayları yer alan hususlardan dolayı bu oyunun adaletini sağlamakla mükellef olan Futbol Disiplin kurulunun vermiş olduğu bazı cezaların işlenen suçla orantılı olmadığına ilişkin kanaatimi de ayrıca  belirtmek istiyorum.

Sakarya da oynanan olaylı müsabakadan sonra, Diyarbakır’daki lig maçının olaysız geçmesi için hafta boyunca Amedsporlu yöneticiler ile birçok resmi ve sivil toplum kuruluşları arasında görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelere istinaden birçok kişi ve kurum tarafından yapılan çağrılarda, bu müsabakanın olaysız ve  futbolun ruhuna uygun bir şekilde cereyan etmesi için her kesin duyarlı olması  istenildi.

Yapılan bu çalışma ve çağrılar sonucu birkaç küçük istisna dışında seyircinin büyük çoğunluğunun sağduyulu davranması ve güvenlik görevlilerinin almış olduğu yerinde önlemler sonucu çok riskli ve yüksek gerilimli bir müsabaka, birkaç futbolcu arasında yaşanan münakaşa dışında çok ciddi bir sorun yaşanmadan tamamlandı.

Günlerce konuşulan bu müsabakanın bu şekilde tamamlanmasına, yani çok ciddi olaylar yaşanmadan son bulmasına duyarlı tüm kişi ve kurumların tam derin bir oh çektiği esnada medyada bazı haberler ve görüntüler dolaşmaya başladı. Bu görüntü ve haberlerde en çok öne çıkarılan Amedsporlu Mansur ÇALAR’ın müsabakadan önce ve müsabaka içerisinde jiletle Sakarya sporlu futbolcuları yaraladığına ilişkin iddia idi

Dile getirilen bu iddialar bir anda spor camiasının bir numaralı gündem maddesi haline gelip neticede disiplin kurulana sevk edilen Amedspordan üç Sakarya spordan bir futbolcuya Futbol Disiplin Talimatına göre ceza verildi.

PFDK tarafından verilen bu cezalardan en dikkat çekeni, Mansur ÇALAR’a verilen ceza idi. Bu futbolcuya verilen 4 yılık men cezasının bir diğer karşılığı ömür boyu men cezasıdır.

Ağır cezalara konu olan bu müsabakada görev alan maçın hakemleri ve Disipline sevk talebinde bulunan Disiplin Müfettişi tarafından düzenlenen rapor ve sevk  yazısında belirtilen hususlar aşağıdaki gibidir.

Söz konusu müsabakanın orta hakemi Ferhan KESTANOĞLU ve 4’ncü hakemi Davut Dakul ÇELİK’in 04.03.2019 tarihinde düzenlemiş oldukları raporlarında özetle,” müsabaka öncesi, esnası ve sonrası sahada bulundukları dönem içerisinde her iki takım futbolcularının talimatlara aykırı herhangi bir teçhizat, cisim ve ekipmana rastlanılmadığı” ifade edilmiştir.

Yine müsabakanın orta hakemi tarafından düzenlenen raporun bir bölümünde ise ”yapılan kontrol esnasında Mansur ÇALAR’ın çeşitli tırnaklarının uzun olduğu” ifade edilmiştir.

Diğer traftan, PFDK adına disipline sevk talebinde bulanan Disiplin Müfettişi Av Ali EMRAĞ tarafından düzenlenen sevk yazısında ise “Ekli linkte yer alan yayıncı kuruluş görüntülerinden tespit edilen rakip takımın 21 numaralı oyuncusunun boğazını sıkarak tırmalaması ve 54 numaralı oyuncusunun yüzüne tokat atarak tırmalaması suretiyle saldırıları nedeniyle 05.03.2019 tarihinden itibaren tedbirli olarak Mansur ÇALAR’ın disiplin kuruluna sevk edildiği belirtilmiştir.

Müsabakada aktif olarak görev alanlar tarafından adı geçen sporcunun talimatlara aykırı herhangi bir teçhizat, cisim ve ekipmana rastlanılmadığı açıkça ifade edilmesine ve yine TFF yetkilisi tarafından disiplin kuruluna sevk edilme gerekçesi olarak,  “rakip takımın 21 numaralı oyuncusunun boğazını sıkarak tırmalaması ve 54 numaralı oyuncusunun yüzüne tokat atarak tırmalaması” bizzat ifade edilmesine rağmen bu sporcuya verilen futboldan men cezası, futbol adaleti ile ne kadar bağdaşmaktadır.

Bundan çok daha olumsuz vakaların vuku bulduğu olaylara müsebbip olan futbolculara bile futboldan men cezası verilmez iken resmi kayıt ve raporlara göre tokat atma ve tırmalamadan dolayı bir futbolcunun futboldan men edilmesi ne kadar adil olur.

Dünyanın bu en kitlesel oyununu gerçek anlamda seven ve onun daha da seyredilir hale gelmesini isteyen biri olarak bir kez daha belirtmek isterim ki, bu müsabakada yaşanan ve futbolun ruhuna aykırı olan davranışların elbette cezalandırılması ve karşılıksız kalmaması gerekir.  

Ancak ceza verilirken, ceza hukukunun en önemli ilkelerden bir olan “ceza, sonucunu oluşturduğu hukuki nedenle, yani suç fiiliyle daima orantılı olmalı” ilkesinin göz ardı edilmemesi gerekir.

Umarım bu haksız ceza, Tahkim Kurulunda işlenen suç ile orantılı bir cezaya dönüşür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 9088 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.