1. YAZARLAR

  2. Ekrem Yeşil

  3. FUTBOLDA TRANSFERİN ÖNEMİ
Ekrem Yeşil

Ekrem Yeşil

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

FUTBOLDA TRANSFERİN ÖNEMİ

A+A-

Her gün biraz daha parasallaşarak, ticari bir karaktere bürünen futbolda, takımların maddi ve manevi anlamda en değerli varlıklarından biri futbolcularıdır. Kulüplerin hem sportif performansında ve hem de iktisadi ve mali performansında hayati önem arz eden futbolcuların transferleri, liglere verilen bu ara dönemde tüm futbolseverlerde tatlı bir heyecan yaratığı gibi kulüp yönetimlerinde ciddi bir kaygıya neden olmaktadır.

Kurumsallaşma sürecini henüz tamamlamamış futbol kulüpleri, sporcu transferlerini, bir kaç kişiden almış oldukları referans ile gerçekleştirmektedirler. Bu şekilde yapılan transferler biraz da görücü usulü ile yapılan evlilikler gibidir. Tamamıyla şansa dayalı bu transfer uygulamaları nedeniyle aşırı borçlanan kulüplerin bir kısmı faaliyetlerini sonlandırırken, bir kısmı da ipotekli olarak yürütmek zorunda kalmışlardır.

Maliyetlerinin yaklaşık % 90’nı futbolcu ücretlerinden ( bonservis bedeli, peşinat, maç başı, aylık maaş, prim vb) oluşan futbol kulüpleri, kendileri için bu kadar önemli olan transfer uygulamalarına ilişkin yeni yeni sistem ve politikalar oluşturmuşlardır. Oluşturulan bu yeni sistemler için belirlenen kriterler, kulüpten kulübe farklılık arz etse bile gelişmiş birçok kulüp, aşağıda belirtilen üç kriteri, uygulamalarında daha fazla dikkate almaktadır.

Transfer uygulamalarında en çok dikkate alınan kriterlerinden biri kulüplerin stratejik plan yapması ve bu plan içerisinde sporcu transferlerine göre stratejik hedeflerler belirlemesidir. Futbolda söz sahibi olan birçok futbol kulübü gelecekteki beş veya on yılını planlayarak sporcu tercihlerini de bu planlara göre şekillendirmektedir. Stratejik planlama ve hedeflerinin ne kadar önemli olduğunu yakın tarihte iflasın eşiğine gelmiş olan Borussia Dortmund örneğinden görebiliriz.  2005-2006 sezonunda iflasın eşiğine gelmiş ve hatta maç oynadığı stadyumunu bile satmak zorunda kalan bu kulüp, geleceğini yeniden(daha çok üretimi esas alarak) planlayarak başındaki değerli hocası Jurgen klopp ile birlikte kısa sürede Avrupa’nın zirvesine ulaşmıştır.

Dolayısıyla futbol kulüplerinin transfer tercihleri, stratejik planda yer alan stratejiyle ne kadar uyumlu olursa o oranda isabet görmektedir. Kulüplerin transfer tercihleri belirlenen stratejiye göre farklılaşabiliyor. Bir kulüp, uzun vadeli bir başarıyı stratejik hedef olarak belirlemiş ise, transfer edeceği futbolcular ağırlıklı olarak daha çok gelişime açık, uzun yıllar yararlanabilecek gençler olurken, bunun aksine kısa vadeli bir başarıyı stratejik hedef olarak belirleyen kulüplerin tercihi ise daha çok tecrübeli ve hazır futbolculardan yana oluyor.

Kulüplerin daha çok dikkate aldığı diğer önemli bir transfer kriteri de performans esaslı denk bütçe oluşturulmasıdır. Kurumsallaşan veya kurumsallaşmayı kendine hedef olarak belirleyen birçok kulüp, kendi mali istikrarının yanı sıra uluslararası futbol kuruluşları ve  bağlı olduğu federasyonun kararlarını da dikkate alarak bütçelerini oluştururlar. Zira gelir ve giderlerini dikkate almayan kulüplerin yaşadığı sorunları yaşamamak ve yine UEFA tarafından belirlenen FFP (Finansal Fair Play) kriterlere uymayan kulüpler hakkında yapılan yaptırımlar ile futbolcuların ödemelerini zamanında yapmayan kulüplere getirilen transfer yasaklarına maruz kalmamak için gelir ve giderlerine uygun denk bütçeler oluştururlar.

Endüstriyel futbolun her şeyi metalaştırdığı ve pazarlama konusu yaptığı bir dönemde futbolcular, tüm kulüplerin en büyük kapitalleri olmuştur. Bu nedenle futbolcu transferleri yapılırken muhakkak bir suretle kulübün gelir ve gider bütçelerini esas alan denk bütçeler oluşturmaları bir zorunluluktur..

Transferin en az diğerleri kadar önemli bir kriteri de Scout veya scouting ( arama, tarama ve izleme) sistemidir.  Büyük sermaye ve kaynak gerektiren futbolcu transferlerinden maksimum bir fayda ve rantabl bir yatırım elde etmek isteyen bir çok kulüp etkin bir scout sistemi oluşturmak zorundadır. Bu sistem, transfer edilecek sporcunun saha içindeki performans ve davranışlarını gözlemlediği gibi saha dışındaki diğer alanlarda sergilemiş olduğu davranışlarını da çok yakından izleyerek hem sportif performansı, hem de moral motivasyon yönünden sunabileceği katkı ile ekip ruhuna olan yatkınlığı hakkında da detaylı bilgi sunmaktadır.

Aynı zamanda Yetenek Avcısı veya Yetenek Keşif’i olarak adlandırılan bu sistem ile yapılan arama ve taramalar neticesinde birçok yetenek keşfedilerek futbolcu maliyetlerinde çok büyük avantajlar elde edilebilir.

Transferi, salt sporcu satın almak veya kiralamak olarak görmemek lazım. Transferin bir diğer ayağı sporcu satmak ve kiraya vermektir. Kulüpler için en büyük kapital değer olan futbolcuların satış transferlerinde de bir çok yeni kriter ve iyi uygulama örnekleri esas alınmaktadır. Transfer piyasasının altın kurallarından biri olan bir futbolcuyu değerini bulduğu anda satmak,  sorunlu ama yetenekli futbolcuyu ucuza alıp, rehabilite edip ve değerini bulduğunda satmak ve benzeri iyi uygulama örneklerinden de kulüplerin fazlasıyla  yararlanması gerekir.

Kurumsallaşmış çağdaş futbol kulüpleri, uygulamış oldukları yeni transfer sistemleri ile kaynak kaybını en aza indirdiği gibi oyun felsefelerine yatkın, maksimum bir fayda sunan futbolcular ile büyük sportif başarılara imza atmışlardır. Futboldaki değişim ve dönüşüm hızına ayak uyduramayan veya demode olmuş eski yönetim anlayışında ısrar eden kulüpler ya kapanma eşiğine gelmişler yâda kapanmak zorunda kalmışlardır.

Selam ve saygılarımla ...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 12845 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.