1. YAZARLAR

  2. BEKİR GÜNEŞ

  3. Gazeteciler'in dijital dünya ile sınavı
BEKİR GÜNEŞ

BEKİR GÜNEŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Gazeteciler'in dijital dünya ile sınavı

A+A-

Bundan 20 yıl öncesine kadar gazeteciler yaptıkları haberleri daktilo ile yazarlardı. Ciddi bir geleneksel yapı vardı. Haber dediğinizde çok ciddi bir icra akıllara gelirdi.

Sonrasında gazetecilik bambaşka bir alana evrildi. Dijitalleşme ile gazetecilik de başka bir dünyaya dönüştü. Daktilolar gitti yerine bilgisayarlar, telefonlar, sosyal medya geldi. Bu dünyaya birçok gazeteci ayak uyduramadı.

Özelikle eski önemli gazetecilerin birçoğu bu yeni dünya ile arasına mesafe koydu. Bazıları gazeteciliği bıraktı, bazıları ise geleneksel yöntemlerle devam ettirmeye çalışıyor.

Ancak ortada şöyle bir durum var. Kendisini yeni dijital dünyaya uyduramayan gazetecilerin çok fazla yaşama şansı yoktu. Çünkü o haberi yazana kadar birçok kişi telefonla canlı yayın ve hızlı yazma yöntemleri ile çoktan geçmiş oluyor bile.

Bir fotoğrafı çekip gazeteye getirip, kamuoyu ile buluşturana kadar yeni düzene ayak uyduran gazeteci telefonla fotoğrafı çekip haberi servis ediyor. Şimdi haberin yapılış yöntemleri de değişti.

Eskiden 5N 1K en önemli olan unsurdu haberde. Bir de fotoğrafı var ise bu haber tamamdı. Ancak şimdi 5N 1K ile yetinmeye çalışırsanız, çok geride kalırsınız. Çünkü haberlerde artık görüntü, birçok fotoğraf, grafik unsurları da eklendi.

Hatta haberin içinde anlık görüntü ve canlı yayın unsurları da dahil oldu. Bunun için çok iyi Photoshop, grafik ve montaj da bilmek gerekiyor. Sadece bunları bilmek de yetmez, seo çalışması, sosyal medya alanları da çok önemli. Eskisi gibi insanlar artık eline gazete alıp okumuyor.

Kimse kusura bakmasın bu yöntemleri kullanmayan gitsin evinde otursun ya da bu işi bıraksın başka bir iş yapsın. Eskiden gazete haberciliği ayrı, televizyon haberciliği ayrı, ajans haberciliği ayrı kulvarlardı.

Şimdi hepsi aynı havuzda birleşti. İnternet sitesi'nde gazete, ajans ve televizyonu bir arada görebiliyoruz. Bunu da çok iyi bir şekilde sosyal medyada etik ilkeler çerçevesinde pazarlayabiliyorsak tam anlamıyla 5N 1K haberciliğini yapabiliyoruz demektir.

Gazeteci kendisini sürekli dönemin teknolojik şartlarına göre geliştirebilmelidir. Yoksa bu iş ona zul olur.

Değerli Tigris Haber okuyucuları şimdilik bu kadarı ile yetinelim. Gazeteci bu kadar dijital dünya ile sınav verirken okuyucu da okumak ile sınav veriyor. Çok uzun metinlerin kimse tarafından okunmadığını biliyorum. Onun için şimdilik kısa yazalım sonra detaylarına gireriz.

Bu yazı toplam 12072 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.