1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Gebelerde şarbon hastalığı
Gebelerde şarbon hastalığı

Gebelerde şarbon hastalığı

Gebelerde şarbon hastalığına ilişkin kamuoyunda kafa karıştıran iddialara uzmanından cevap geldi.

A+A-

Tigris Haber- Gebelerde şarbon hastalığına ilişkin kamuoyunda kafa karıştıran iddialara uzmanından cevap geldi. Genesis Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan Doç. Dr. Deniz Balsak, bu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

 

Balsak bu hastalığın enfekte hayvanlarla ya da kontamine hayvan ürünleri ile temas sonucu insanlara bulaştığını belirterek şunları söyledi:

 

Enfekte hayvanlarla ya da kontamine hayvan ürünleri ile temas sonucu insanlara bulaşan zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Esas olarak ot yiyen hayvanlarda görülür ve hayvanlara sporlarla bulaşık toprak aracılığı ile geçer.

 

B. anthracis sporları insan vücuduna kesi, sıyrık ya da kaşıma gibi küçük travmalarla deriden, sporların solunması yolu ile solunum sisteminden ya da kontamine etlerin yenilmesi ile gastrointestinal sistemden girerler. Sporlar aminoasit, nükleozid ve glukozdan zengin kan, doku gibi vücut ortamlarında vejetatif forma geçerek hızla çoğalır ve toksin üretmeye başlarlar.

 

Ülkemizde en sık görülen tarımsal kaynaklı şarbondur. Özellikle hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde, hasta hayvanların kesilmesi, derisinin yüzülmesi ve kontamine etlerin işlenmesi sırasında doğrudan temas sonucu cilt şarbonu, enfekte etlerin yeterince pişirilmeden yenmesi sonucu gastrointestinal şarbon ve ender olarak da sporların solunum yolu ile alınması sonucunda akciğer şarbonu şeklinde görülebilir. Bu nedenle hayvancılıkla uğraşanlar, kasaplar ve veterinerler risk grubunu oluştururlar.

 

Tanıda Kuşkulu deri lezyonundan alınan örneklerde (akciğer şarbonu kuşkusunda kan ya da balgam yaymalarında, gastrointestinal şarbon kuşkusunda ise dışkı, kusmuk ya da periton sıvısısının incelenmesi ile) gram pozitif, büyük, ucuca dizilmiş basillerin görülmesi tanıda önemlidir. Şarbon tanısında en kullanışlı mikrobiyolojik test 16-24 saat içinde üremenin gözlenebildiği standart kan kültürleridir. Koloni morfolojisi ve biyokimyasal testlerle tanı desteklenmelidir.

genesis-(1).jpg

ELISA ve PCR gibi hızlı tanı yöntemlerinin ulaşılabilirliği sınırlıdır ve daha çok tanının kesinleştirilmesi, invitro antibiyotik duyarlılığının saptanması ya da kuşkulu materyalin araştırılmasında kullanılır. Hastada akut dönemde ve iyileşme döneminde alınan serum örneklerinde antikor titre artışlarının gösterilmesi tanı koydurucudur. ELISA'da tek serum örneğinde 1/32 titrede pozitiflik tanıyı destekler.

Materyal ve Fetal ölümlere yol açabilir

Gebelerde şarbon maternal ve fetal ölümlere yol açabilir. Şarbonda görülebilen lökositoz, trombositopeni, hemoliz ve koagulopati gibi laboratuvar bulguları preeklampsi, HELLP, gebeliğin yağlı karaciğeri, TTP gibi gebelik komplikasyonları İle katılabileceği İçin tanıda yanlışlıklar olabilir.

Şarbon geçiren gebe hastalar yoğunbakım koşullarında yönetilmelidir. Ve acil Doğum hazır olunmalıdır. Gebeler anatomik değişikler nedeniyle entübasyon başarısızlığı tehlikesindedir. Baş, boyun ve cilt şarbonunda entübasyon riski daha fazladır ve trakeostomi gerekebilir.

Şarbon gebelikte preterm eylem veya medikal indüklenen eylemde artışa neden olur. Bu yüzden kortikosteroid düşünülmelidir. Fetal enfeksiyon varsa tokoliz kontrendikedir. Doğum olursa Bütün konseptiyim ürünlerinden kültür alınmalıdır. Ve patolojik incelemeye gönderilmelidir. Fetal ve neonatal ölüm durumunda otopsi yapılmalıdır.

 

Şarbonun insandan insana geçişi gösterilemediğinden hospitalize hastalarda standart izolasyon önlemlerinin dışında, havayı filtre eden maskeler ya da havadaki partikülleri saptayan sistemler gibi başka yöntemlere gerek yoktur. Hasta ile teması olan kişilerde (aile bireyleri, arkadaşlar, iş arkadaşları gibi) aşı ya da antibiyotik profilaksisi gibi ek önlemlere de gerek yoktur. Şarbon olgularının izlendiği hastanelerde hastaların vücut sıvıları ile kontamine olmuş yüzeylerin dezenfeksiyonunda hastane enfeksiyon kontrolünde kullanılan pek çok kimyasal madde (hipoklorid gibi) kullanılabilir. Hastalığın yayılmasını önlemek amacı ile ölü hayvan ve insanların uygun biçimde derin olarak gömülmesi ya da yakılması gerekir.

 

Doğumdan sonra anne İle yenidoğan ayrılmasına gerek yoktur. Emzirme kontrendike değildir. Memesinde cilt lezyonu olan temaşadan kaçınmalı antimiktobial tedavi ile 48 saat sonra emzirmelidir. 48 saat sonra ciltte şarbon mikrobu görülmemiştir.

 

Şarbondan korunma amacıyla gebelik trimesterinden bağımsız olarak ingalasyon şarbonu İçin risk altında olan hamile kadınlara aşı ve antimikrobial aşı verilmelidir. Emzirme kontrendikasyon oluşturmamaktadır. Ayrıca gebelerin aşılanması yenidoğan da koruma sağlamaktadır. Maruziyet sonrası aşı yapılsa da yapılmasa da tedavi 60 güne devam etmelidir.

 

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.