1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Genç kadınlar Rojava kadın devrimini örnek alıyor
Genç kadınlar Rojava kadın devrimini örnek alıyor

Genç kadınlar Rojava kadın devrimini örnek alıyor

BDP Genç Kadın Meclisi üyesi Sibel Akdeniz, "Rojava'da ki kadınlar örgütlenmesi gereken bir çalışma açığa çıkarttılar ve bir devrim inşa ettiler. Bizler kendimize Rojavalı genç kadınların biçtikleri misyonu biçiyoruz" dedi.

A+A-

DİYARBAKIR BDP Gençlik Meclisi, "Genç başladık genç başaracağız" sloganıyla 30 Kasım'da gerçekleştirdiği 1. Olağan Gençlik Kongresi'nde en dikkat çekici örgütlülüğü oluşturan kesim genç kadınlar olmuştu. Kongrede alınan karar ile kendi iç örgütlenmesine giden genç kadınlar dün gerçekleştirdikleri etkinlikle meclisleşmeye giderek daha örgütlü ve etkin bir güç oluşturdu. Diyarbakır'daki kadın kurumlarında, üniversitede, liselerde, mahallelerdeki genç kadın kitlesini ortak bir alanda buluşturarak daha örgütlü bir şekilde mücadele etmeyi hedefleyen genç kadınlar, "Ronahileşen genç kadınla demokratik ulusa" şiarıyla Genç Kadın Meclisi'ni ilan etti. Meclisin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi veren BDP Genç Kadın Meclisi üyesi Melek Çetin, demokratikleşme sürecinde Genç Kadın Meclisi'nin kuruluşunun önemli olduğunu belirterek, bu adımla kadınların nerede durduğunun ve neler başarabileceğinin önemine vurgu yaptı. Sadece siyasal alanda çalışmalarının olmayacağını kaydeden Çetin, "Kadına dair ne varsa her şeyi ele alacağız. Örneğin, kadının bu kadar köleleştirilmesini, sömürüsünü, kadına yönelik şiddeti ele alacağız. Bununla ilgili çalışmalar yürüteceğiz. Bütün kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz. Genel olarak bilinç yükseltme şeklinde panellerimiz ve seminerlerimiz olacak. Mahalle çalışmaları yapacağız" dedi. 

'Kadınların öz gücüne güvenmesi gerekiyor'

 

Örgütlü olunmadığı sürece başarıya ulaşılamayacağının altını çizen Akdeniz, mücadelede ederek, özgür düşünce ve özgür iradeyi açığa çıkartarak, kadınların öz gücüne güvenmesi gerektiğini vurguladı. Meclislerin tamda bunun yeri olduğunu belirten Akdeniz, şunları aktardı: "Örgütlenmek kadınlar için olmazsa olmazdır. Siyasette kadının etkin olması gerektiğini düşünüyoruz. Kadının politika yapan, felsefe yapan yönünü açığa çıkartmalı bunun rengi burada çok belirgin olmadığı için sorunlar aslında bu kadar büyüyor." 

'Rojavalı kadınlar bizim için bir örnek teşkil etti'

Hedefleri doğrultusunda demokratik ulus zihniyeti ve yapılanmasının nasıl olacağı konusunda ve inşasının temelinde Rojava'daki kadınların kendileri için bir örnek teşkil ettiğinin altını çizen Akdeniz, "Rojava'daki kadınlar örgütlenmesi gereken bir çalışma açığa çıkarttılar ve bir devrim inşa ettiler. Her boyutu ile bunun öncülüğünü yapıyorlar. Bizlerde Kürdistan Kuzey sahası açısından kendimize Rojavalı genç kadınların biçtikleri misyonu biçiyoruz. Örgütlenme süreci aşamasından sonra ekonomik sorunlar karşısında komünler ile cevap veren komünleri oluşturan anlayışı, yaşama biçimini açığa çıkartmamız gerekiyor. Aslında temel mantığı komünal yaşamı gerçekleştirmek yani. Komünal değerleri yaşamsallaştırmak ve toplumsal sorunları bu zihniyet ile çözmek. En önemlisi de halkın kendi kendisini yönetebileceği irade olabileceği bir aşamaya gelme, bir var olma durumunu gerçekleştirme hedeflerimiz arasındadır" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.