1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Goran Hareketi Geçici Yönetim'e destek
Goran Hareketi Geçici Yönetim'e destek

Goran Hareketi Geçici Yönetim'e destek

HEWLÊR - Goran Hareketi'nden Federal Kürdistan Bölgesi Parlamento üyesi Birzo Mecid Ebdullah, hareket olarak Rojava’da kurulması öngörülen Geçici Yönetim'i desteklediklerini açıkladı.

A+A-

Dicle Haber Ajansına konuşan Goran Hareketi'nden Federal Kürdistan Bölgesi Parlamentosu üyesi Birzo Mecid Ebdullah, Kürtlerin ulusal birlik ihtiyacına dikkat çekerek, Kürt parti ve siyasi hareketlerinin birlikte çalışmayı öğrenmesi gerektiğini ifade etti. 

Abdullah, dört parçadaki Kürtlerin dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün parçalardaki Kürtler bir birlerini desteklemeli ama birbirlerinin içişlerine karışmamalıdır. Bütün parçalardaki Kürtler birbirlerine ayırımsız biçimde yardımda bulunmalıdır. Partiler arasındaki çelişkiler ortadan kalkmalıdır." 

KDP ROJAVA’NIN İÇ İŞLERİNE KARIŞIYOR 

Kadın parlamenter KDP'nin Rojava’nın içişlerine karıştığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Suriye Devrimi başladıktan ve oradaki Kürtler harekete geçtikten sonra maalesef Güney Kürdistan Federal Yönetimi özellikle de KDP’nin Rojava’ın iç işlerine karışmaya başladığını görüyoruz. Bu müdahaleler oradaki Kürtlerin birliğini engelleyen olumsuz bir zemine yol açmıştır.”

Batı Kürdistan'da kurulması öngörülen Geçici Hükümeti desteklediklerini ifade eden Birzo Ebdullah, “Biz Kürtlerin her yerde oluşturacakları öz yönetimleri destekliyoruz. Ama her öz yönetim ulusal birlik konusunda kararlılık ve çaba göstermelidir. Oradaki tüm partiler birbirleriyle güç birliği içinde olmalı ve diğer parçalardaki Kürtler de onları destek vermelidir" dedi.

Geçici Yönetimi oluşturma çabalarının başarıya ulaşması için tüm oluşum ve partileri kapsaması gerektiğini belirten Birzo Ebdullah, tüm partilerin ulusal çıkarlar için dar yaklaşımları bir tarafa bırakması gerektiğini söyledi. Birzo Ebdullah KDP ve YNK’nin Rojava’nın içişlerine karışmaktan vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kadın parlamenter, Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi'nin (ENKS) Geçici Yönetim konusundaki tutumlarına da değinerek öyle konuştu: “Bu iyi bir tutum değil, bütün Kürt partileri birlikte çalışmayı öğrenmelidir. Her parti kendi çalışmasını yürütebilir, ama genel işlerde ve halkın ortak çıkarlarında, ortak bir plan çerçevesinde hareket etmeliler. Her siyasi grup yönetim çalışmalarına katılmalıdır.  Eğer KDP Geçici Yönetimi tanımazsa Rojava’nın içişlerine karışmış olur.”

TARİH KİMSEYE ACIMAZ 

Birzo Ebdullah Rojava’nın Cenevre-2'ye birlik içinde katılması gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürt partileri aralarındaki tüm sorunları bir tarafa bırakarak Cenevre-2’ye ortak bir görüşle katılması gerekir. Herkes, aralarındaki sorunlar ne olursa olsun birlikte hareket etme yeteneğini göstermeli. Bunun için oradaki oluşumla birlikte çalışmalı.”
Tarihin kimseye açamadığının altını çizen Kürt kadın parlamenter Birzo Ebdullah, şöyle noktaladı: “Rojava’daki siyasi gruplar oradaki olağanüstü durumu gözönünde bulundurarak birliklerini korumalıdırlar. Diğer parçalardaki Kürtler oranın iç işlerine karışmamalıdır. Eğer yardımda bulunacaklarsa ayrışma ve parçalanmaya yol açmadan herkese eşit biçimde yardımda bulunmalarılar.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.