Gözler 15 Nisan Para Piyasa Kurulu Toplantısında

Dolar/TL birkaç gündür baktığımızda 8,10 TL-8,20 TL arasında gidip geliyor…

Buradaki oynaklık dolar endeksinden (Dünyadaki dolar fiyatı) kaynaklanmaktadır.... Dolar endeksi şuan %91,70 te bir aşağı bir yukarı seyrediyor..

Piyasalarda fırtına öncesi sessizlik hakim…

Merkez Bankası’nın yılsonu dolar beklenti anketine göre; dolar 8,5749 TL … Mart döneminde bu beklenti 7,9455 TL idi… Artık Merkez Bankası da dolar 8 liranın altına inmeyeceğinin farkında ki dolar beklentisini yükseltmiştir..

Piyasalar, yatırımcılar 15 Nisanda yapılacak para piyasasının kurulu toplantısı bekliyor...

Yeni Merkez Bankası Başkanı’nın misyonu ve yapacakları belli … Faiz indirecek, Merkez Bankası banknot matbaasını çalıştıracak, swap mekanizması üzerinden bol bol döviz alıp onları arka kapıdan Kamu bankalarına verecek… Diğer taraftan faiz indirimleriyle konut, ihtiyaç, ticari ve taşıt kredilerinin tek haneye inmesi için çalışacaktır..

Yeni Merkez Bankası Başkanı faiz için bir şey yapmasa da sabit tutabilir…

Faiz sabit tutulursa dolar ne olur?

Uzun vadede yatırımcılar için alım fırsatı olabilir.. Kur dirençlerini kırmaya yine çalışacaktır..

Faizi azaltırsa dolar ne olur?

Kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Çünkü yabancı yatırımcılar daha az kar etmeye başlar. Bu yüzden daha yüksek faiz veren ülkelere yönelebilir.

Kısacası faizde artırım kararı beklemediğimden yarından itibaren Dolar, Euro ve Gram altında kademeli artış söz konusu olabilir..

Dolar Euro faiz vs konularından önce şu konu daha mühim; Bardakla yağ alma, gramla peynir alma ve tane ile domates alma dönemine girdik… Acınacak haldeyiz… Enflasyonun ne hale geldiğini ve yurttaşların alım gücünün ne kadar eridiğini göstermektedir...

 

Sercan GÖLCÜ

SMMM/Ekonomist/Kariyer Danışmanı

 

Bu yazı toplam 1805 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar