1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Gül: AYM'nin kararını anlamlı buluyorum
Gül: AYM'nin kararını anlamlı buluyorum

Gül: AYM'nin kararını anlamlı buluyorum

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutukluluk süresine ilişkin CHP'li tutuklu milletvekili Mustafa Balbay'ın başvurusunu kabul etmesini değerlendirdi.

A+A-

Anayasa Mahkemesi'nin CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın uzun tutukluluk süresine ilişkin başvurusunu kabul etmesi ve "adil yargılama hakkının ihlal edildiği"ne ilişkin karar vermesinin ardından devletin üst kademesinden açıklamalar geldi. Karara ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kilis'te gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gül, Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay ile ilgili verdiği kararı önemli bulduğunu ifade ederek, "Bu kararla evrensel hukukun geçerliliği bir kez daha AYM tarafından gösterilmiş oldu. Bu önemli bir karar. Ayrıca dünkü karar tabii siyasi dünya görüşü bir sürü sübjektif kararın karıştığı, herkesin farklı farklı baktığı bir olaydır. Böyle bir dosyada AYM'nin oybirliğiyle karar vermesini çok daha önemli görüyorum. Toplumda farklı siyasi, ideolojik bakışlar olabilir; ama bir mahkemenin önüne geldiğinde eğer hâkimler oybirliğiyle böyle karar vermişlerse bunu çok daha anlamlı buluyorum" diye konuştu. 

'Karar tutuklu milletvekilleri için bir çözüm olur'

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin Balbay kararıyla ilgili "Kararı son derece olumlu buluyor ve benimsiyorum. Kararın, bir an evvel hem tutuklu milletvekilleri hem de uzun tutuklu olarak mütalaa edilebilecek tutuklular bakımından sonuç vermesini diliyorum. Tabiatıyla bundan sonra bu işin nasıl yürüyeceğini, bu kararın nasıl uygulanacağını hep beraber göreceğiz. Ben bu kararı son derece olumlu buluyorum. Ümit ederim tutuklu milletvekilleri bakımından bu karar bir çözüm yolu olsun" dedi. 

'Tüm milletvekillerinin mağduriyetleri giderilmeli'

Bir gazeteye konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ise, Balbay kararıyla ilgili, "Bu noktadan sonra hapisteki tüm milletvekillerinin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. Yeni bir hukuki işlem yapılmak zorunda. Zaten esas hak ihlali bu kişilerin milletvekili seçildiği Haziran 2011'de tahliye edilmemiş olmalarıydı" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.