Gül, HSYK Yasası’nı onayladı

Gül, HSYK Yasası’nı onayladı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, birçok eleştiriye neden olan ve CHP tarafından Anayasa Mahkemesi’ne taşınan HSYK Yasası’nı onayladı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eleştirilere neden olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Yasası’nı onayladı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"524 sayılı ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasa’nın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.”

Açıklamada ayrıca Gül’ün kamuoyuna bazı konularda duyurularda bulunduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“HSYK’da değişiklik yapan teklifin TBMM’ye sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasa’ya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettim ve teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasa ile açıkça çeliştiğini gördüm ve Adalet Bakanı’nı çağırıp uyardım. Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarım dikkate alındı. Teklifin ilk hâlinde bulunan, HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK’ya tetkik hâkimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi, HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanı’na yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yeniden HSYK Genel Kurulu’nda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüm. Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesi’nce değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum." 

Kaynak:

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.