1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Günde 5 kadın öldürülüyor
Günde 5 kadın öldürülüyor

Günde 5 kadın öldürülüyor

Kadın örgütlerinin verilerine göre, Türkiye’de günde en az 5 kadın öldürülüyor. Kadınlar, bu cinayetlere karşı bir duyarsızlaşmanın olduğuna dikkat çekiyor

A+A-

DİYARBAKIR - Türkiye’de kadın cinayetlerine hergün yenileri eklenirken, günde en az 5 kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınlar, bu cinayetlere karşı artık sessiz kalınmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Filmmor Kadın Kooperatifi üyesi Melek Özman, kadın cinayetlerinin “cins kırımı” boyutuna ulaştığını belirterek, cinayetlerdeki artışın, Türkiye’de muhafazakarlığın gittikçe meşrulaştığı bir dönemde arttığını ifade etti. Kadınların eskisi gibi yaşamak istemediğini ve şiddet gördükleri evliliklerini ölümü bile göze alarak, bitirmek istediklerini vurgulayan Özman, “Örneğin, kadınlar savcılığa, karakola koruma verilmese 'Bu adam beni öldürebilir' diyerek gidiyor. Kadınlar bu şekilde davranırken diğer taraftan da kadınları adından 'kadını' bile çıkaran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapan bir devletle karşı karşıyayız. İşte devlet, bu konuda erkeklere cesaret veriyor. Yani muhafazakârlık erkeklerin işlerine geliyor" dedi.

“Savaşı erkekler kazanamayacak”

Devletin, "Kadınlar bizim mülkümüz olmaya ve bize biat etmeye devam etsin" anlayışını kadınların kabul etmediğini kaydeden Özman, şunları kaydetti:

"Kadınların erkekleri boşaması, itiraz etmesi, reddetmesi, mutsuz oldukları evlilikleri bitirmesi gibi durumlar çok eski olmayan bir Türkiye'de erkekler, erkeklikleri ile ilgili bir kriz yaşıyor. Hani hep kadınları ezer ve sömüren patriarkal erkek egemenliği söz edilir ya, ama aslında bu durum erkeklere de zarar verir. Erkekler bu sistemden çıkarları olduğu için bu durumu ‘hayırsız’ görmüyorlar ve dert edinmiyorlar. Kadınlar da bu durumu tercih etmeyip erkeğe itaat edip yaşamaktansa ölmeyi göze alıyor. Dolayısıyla bu cins kırımı, kadınlara karşı yürütülen ve erkeklerin de zafer kazanmadığı bir savaştır.”

“Yargıda da görebiliyoruz”

İstanbul Feminist Kolektif üyesi avukat Selin Nakıpoğlu ise kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin arkasındaki yasal boşluklara ve yargılamalardaki cezasızlığa dikkat çekti. Nakıpoğlu, kadınların ölümü göze alarak eşlerine karşı boşanma davası açtıklarını belirterek, yetersiz bir düzenleme de olsa 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu" nun uygulanmamasını eleştirdi. Nakıpoğlu, "Her kadına koruma kanunundan faydalanma veriliyor diyoruz. Ama işin diğer boyutu o kadar parlak değil maalesef. Bu kararların uygulanmasına bakmak lazım. Bu kararlar uygulanabiliyor mu? Yani devlet verdiği koruma kararının ne kadar takipçisi oluyor? Koruma kararı altında kadınların öldürüldüğü günler, her gün bir sürü haber okuyoruz. Demek ki kararların uygulanmasında ciddi bir sıkıntı var" dedi.

gunde-5-kadin-olduruluyor---selin-nakipoglu.jpg

“Benim başıma gelmez demeyin”

Türk Psikologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Sosyal-psikolog Duygu Buğa ise kadın katliamlarının, şiddet gören kadınları olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, "Şiddet gören kadınların 'Eşimi terk edersem oradaki kadınlar gibi öldürülür müyüm? gibi sorular akıllarına geliyor. O yüzden bir adım atacaklarsa kendileri için atmamayı tercih ediyorlar” dedi.

Şiddete maruz kalmayan veya pek şahit olmamış kadınların ise "Şiddet bizim başımıza gelmez" diyerek hareket ettiklerini belirten Buğa, "Şiddet görmeyen kadınlar 'Benim kocam böyle yapmaz" diyor. Oysaki hepimiz potansiyel şiddet mağduruyuz. Benim yarın şiddete uğramayacağımın hiçbir garantisi yok. Ama insanlar 'benim başıma gelmez' inancı ile yaşadıkları zaman daha rahat bir hayat sürüyor. Dolayısıyla 'Benim başıma gelmez' denilip toplumda bir duyarsızlaşma oluyor" diye konuştu.

“Toplum gittikçe duyarsızlaşıyor”

Toplumda kadın cinayetlerine karşı bir duyarsızlaşma geliştiğini de vurgulayan Buğa, "Toplum, duyarsızlaşmaya gidiyor. Bu kadar çok arka arkaya bu haberleri görmek duyarsızlaştırıyor" dedi. 

gunde-5-kadin-olduruluyor---duygu-buga.jpg

Bu haber toplam 5395 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.