1. HABERLER

  2. VAN

  3. Hasarlı evde her gün deprem korkusu içindeler
Hasarlı evde her gün deprem korkusu içindeler

Hasarlı evde her gün deprem korkusu içindeler

Van'da yaşanan deprem felaketlerinden sonra evleri büyük hasar görmesine rağmen TOKİ tarafından kendilerine konut verilmediği için birçok yerinde çatlaklar olan ve her an yıkılabilecek olan evde yaşamak zorunda kalan Altan ailesi, yaşam mücadelesi veriyor

A+A-

VAN Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihinde yaşanan depremden sonra ağır hasarlı raporu verilerek "kalınmasının tehlikeli olabileceği" uyarısı yapılmasına rağmen birçok aileye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hakları olmasına rağmen konut verilmemesinden kaynaklı yurttaşlar yıkık dökük evlerde yaşamak zorunda bırakıldı. Van'da Süphan Mahallesi'nde yaşayan Altan ailesi de, uzun yıllardır yaşadıkları kerpiçten yapılma toprak damlı evlerinin yaşanan depremlerde yıkılacak vaziyete gelmesine rağmen TOKİ'ye yaptıkları konut başvurusunun yanıtsız bırakılmasından kaynaklı ağır hasarlı evlerinde yaşama tutunma çabası içerinde. Özel bir şirkette temizlik işçisi olarak çalışan Ertan Altan, maddi durumlarının iyi olmamasından kaynaklı küçük bir depremde başlarına yıkılacak olan toprak damlı evde, eşi ve iki çocuğuyla yaşamak zorunda kaldıklarını, bunun tek sorumlusunun da TOKİ olduğunu söyledi. 
'
Van'ın Gevaş (Westan) ilçesinde yaşadıkları zorlu yaşam koşullarından kaynaklı göç etmek zorunda kaldıklarını belirten Altan, önce yaşadıkları köyden Gevaş merkeze oradan da Van şehir merkezine geldiklerini söyledi. Bölgede mevcut ekonomik durumun kötü olmasından dolayı kötü günler yaşadıklarını belirten Altan, bölgede ne köylerde ne şehirlerde hiçbir yerde artık insanların yaşamlarını idame edebilecek şanslarının kalmadığını dile getirdi. Kirada kaldığı toprak damlı iki odalı evin, meydana gelen depremin ardından bir odasını ancak kullanabildiklerini belirten Altan, Van'da ev kiralarının yüksek olmasından kaynaklı farklı bir evde yaşama imkanlarının da olmadığını söyledi. Deprem sonrasında da düşmesi gereken kira fiyatlarının üstüne daha da yükselmesinin birçok insanı yıkık evlerinde yaşamaya zorladığını ifade eden Altan, defalarca tamir ettikleri evin her şeye rağmen su sızdırdığını ve nemli olmasından ötürü rahatsızlık yaşadıklarını dile getirdi. Evde zaman zaman akrep, fare benzeri haşerelerin çıktığını, bunların çocuklarda zaman zaman bazı alerjik hastalıklara neden olduğunu söyleyen Altan, depremin ardından TOKİ'ye birçok defa konut için başvuru yapmalarına rağmen kendilerine ev verilmediğini ifade etti. Altan, Van'da birçok ailenin hakları olmasına rağmen kendilerine konut verilmemesinden ötürü hasarlı evlerde yaşamak zorunda kaldığını belirtti. 

'TOKİ konutları AKP yandaşlarına verildi '

AKP'nin deprem döneminde TOKİ evlerini kendi yandaşlarına dağıttığını söylen eşi Fatma Altan ise, yaşadıkları eve ağır hasarlı raporu verilmesine rağmen TOKİ'den ev verilmediğini dile getirdi. AKP'ye oy vermedikleri için kedilerine ev verilmediğini söyleyen Altan, "Bu evde yaşamaktan başka çaremiz yok. Birçok defa gelip eve baktılar ve ağır hasarlıdır dediler. Ama ona rağmen bize ev verilmedi. Asgari ücretle geçiniyoruz. Bu durumda biz ne yapabiliriz. AKP yandaşlarına durumları iyi olmasına rağmen ev verildi ama bize verilmedi. Sebebini de biliyoruz, sırf AKP'ye oy vermediğimiz için yapılıyor, ama ne olursa olsun seçimde kapımıza dayanıp bize vaatlerde bulunup, hizmet de yapsalar oyumuzu AKP'ye vermeyeceğiz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.