1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. Haydar Işık Edebiyatı'nda Dersim
Haydar Işık Edebiyatı'nda Dersim

Haydar Işık Edebiyatı'nda Dersim

2. Amed Kitap Fuarı kapsamında yazar Şeyhmus Diken ve Vecdi Erbay “Haydar Işık Edebiyatı’nda Dersim” konusunu irdeledi.

A+A-

Amed Sanat Galerisi’nde yapılan panelde konuşan Şeyhmus Diken Haydar Işık’ın sağlık sorunları nedeniyle katılamadığını belirterek, Işık’ın fuara gönderdiği mesajı okudu. Işık’ın mesajı şöyleydi:  “ Sürgün derttir, derttir, acıdır. Sürgün çok zordur. Ben bu acıyı tam 37 yıl çektikten sonra geçen sene Newroz’da Amed’e gelebilmiştim. Newroz coşkusunu, Amed surlarını ve kadim halkımızın duruşunu görünce sevdalanmış ve artık her sene Amed’i görme kararı vermiştim. Sürgün boş durmadı. Nasıl Yılmaz Güney, Mehmed Uzun, Ahmet Kaya’yı içten vurduysa, beni de içten vurdu. Halkımız ‘Berxwedan Jiyane’ der. Ben de bu dirençle karşı duracağım. Yenersem ilk fırsatta yanınızdayım. Lis Yayınları’ndan çıkan,  fuarda okurla buluşan romanım ‘Xece’nin Dersim Kefareti’ni okumak için davetliydim. Gelemediğim için çok üzgünüm. Sevgili arkadaşım Şeyhmus Diken ve Vecdi Erbay okuyacak. Bu vesile ile Amed’e ve okurlara sevgilerimi sunarım”

Diken üç başlıkla değerlendirdi

Diken,  Haydar Işık’ın Dersim’le ilgili yazın dünyasını üç kitabı üzerinden üç başlıkla değerlendirdi. İlk başlığın henüz Dersim üzerine az sayıda kitap yazılan 1990’da Belge Yayınlarından çıkan Dersimli Memik Ağa olduğunu söyleyen Diken, “Bu kitapta Memik Ağa üzerinden 38 Dersim katliamında devletle işbirliği yapanların da topun ağzına düştüklerini, Memik Ağayla birlikte 40 kişilik ailesinin tragedyası anlatılmış” dedi. Diken, ikinci olarak da 1915 Ermeni soykırımından arta kalanların 1938’de yeniden yaşadığı soykırımı anlattığı “Arevik” adlı kitap olduğunu ifade etti.  1938’e kadar geçen iskan politikalarının aslında İsmail Beşikçi’nin de dediği gibi isyan olarak gösterilerek, yapılan katliamların devlet politikasına dönüşmesi olduğunu söyledi.

Filmografik hikayeler

Kitabı okurken kafasında filmografik bir hikaye şekillendiğini söyleyen Diken, bu hikayelerin filme çekilmesinin elzem olduğunu belirtti.

Diken, üçüncü başlık olarak da ailelerinden koparılan, kimlik intiharından geçirilen Dersim’in kayıp kızlarının anlatıldığı Işık’ın son eseri “Xece’nin Dersim Kefareti” adlı kitap olduğunu söyledi. Bu kadınların bir çoğunun evrildikleri bu kimliklerle mezara gittiğini, bir kısmınınsa ömrünün son demlerinde kimlikleriyle yüzleştiğini, kitapta da böyle bir hikayenin anlatıldığını söyledi.

Yazar Vecdi Erbay da çoğunluğu Dersimli edebiyatçıların oluşturduğu Piya Kolektifi’nden söz ederek, Dersimli şairlerin katliamı yaşayan ninelerinin, dedelerinin anlatımlarını dinlediklerini söyledi. Haydar Işık’ın başından beri kitaplarında Dersim’de olup bitenleri anlattığını söyledi.

Işık Kürdistani bir yazar

Kitabın editörlüğünü yapan Erbay, kitapta 80 yaşında Dersimli olduğunu kabul eden ve bununla yüzleşmeye çalışan bir kadının anlatıldığını söyledi. Dersim’in köylerini gezip sözlü anlatımları aktaran birkaç insanın olduğunu ancak bunların çok yeni olduğunu söyleyen Erbay, Işık’ın bu işe çok eskiden kafa yorup anlatmaya çalıştığını hatırlattı. Işık’ın Dersimcilik gibi bir kaygı taşımadığını söyleyen Erbay, “Dersim’de neler olduğunu anlatmasıyla çeşitli nedenlerle çok kullanmak istemesem bile Haydar Işık için bu anlamda Kürdistani bir yazar diyebilirim. Hatta dosyayı okurken Türkçe olmasına rağmen o kadar Kürtçe düşünerek yazılmış ki Kurmanci ya da Zazaki’den çeviri yapılmış gibi bir his uyandırmıştı” diye konuştu.

Panel Diken’in Işık’ın kitabından okuduğu bir bölümle sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.