HAZİRAN SEÇİMLERİ TÜRKİYE’Yİ NASIL BİR GELECEĞE HAZIRLAYACAK

 

Haziran seçimleri yaklaşırken Türkiye açısından bakıldığında ciddi bir değişim yaşanmasını sağlayacak olan bu seçimler ciddi bir önem arz etmektedir.  Seçimin sonucunun özellikle ekonomik , hukuki ve idari gibi alanları nasıl etkileyeceği ve bu kurumlar seçim sonucuna göre nasıl bir şekil alacağını hep birlikte izleyip göreceğiz. Öncelikle  cevaplanması gereken sorulardan biri HDP'nin  yüzde 10 barajını geçip geçmeyeceğidir. Barajı geçtiği takdirde nasıl bir siyasal yapının oluşacağı her kesim için merak konusu olduğunu söylenebiliriz.

Bu bölge açısından 6-7 aydır yaşanan ekonomik durgunluk ve bölgede  yaşanan göreceli istikrarın önemli sorunları da beraberinde getirdiği muhakkaktır. Ekonomik sıkıntının aşılabilmesi ve istikrarsız bir düzenden refah seviyesinin arttığı bir aşamaya gelmemiz için bu seçimlerin sonuçlarını beklemek gerektiğini  söylemek gerekir.

Yukarıda ifade ettiğimiz cevap arayan sorulardan başka, seçmenin aklını kurcalayan sorular da var.

 Ak Parti Hükümeti'nin mecliste yeterli çoğunluğu sağlayabilecek mi ?

Anayasayı değiştirmek için yeterli milletvekili sayısına  ulaşabilecek mi?

Yeni Anayasa toplumsal mutabakata varılmış bir Anayasa olacak mı ?

Tek başına iktidarı kuracak gücü elde edemediği takdirde hangi parti ile ittifak yapacak?

            Buna benzer şimdilik cevapsız olan bir çok soru sorulabilir. Parti liderleri açıklamadığı sürece cevaplanması ancak seçimin sonuçlarına göre yapılabilecek bu sorular şimdilik 7 Haziran gününü beklemeye mecbur görünüyor.

 Bugün açıklanacak aday listeleri seçimin nasıl bir iklimde geçeceğini ve ne gibi sonuçlarının oluşacağı hakkında biraz bilgi verebilir. Partilerin belirledikleri milletvekili profilleri, seçmenin nasıl hareket edeceği ve ne gibi tepkiler vereceği bakımından önemli olduğunu söylemek gerekir.

Bu seçim diğerleri gibi normal bir seçim olmayacaktır. Yaratacağı sonuçlar bakımından çok önemli değişimleri berberinde getirecektir. İdari anlamda bir yönetim şeklinin değişikliğine gidilecektir. Siyasal alanda, özellikle Kürtlerin temel hak ve özgürlükleri bakımından yeni Anayasada nasıl bir yer alacakları ve farklı etnik/Dini grupların da yapılacak anayasada nasıl ifade edileceği önemli  bir süreci de tetikleyecektir. Özetle bir çok şeye gebe olan bu seçim, Türkiye'nin Demokratikleşme sürecini de  önemli düzeyde etkileyecektir.

Batılı ülkeler nezdinde, demokratik , insan haklarına saygılı ve toplumsal uzlaşıya varılmış bir siyasal tasavvur oluşturma açısından bu seçimin önemini adeta bir 'Hayat memat ' meselesi olduğunu seçime yaklaşırken kızışan siyaset söylemlerinde bunu rahatlıkla görmekteyiz. 8 Haziran sabahı kalktığımızda nasıl bir tablonun bizi beklediğini hep birlikte izleyip göreceğiz...

 

Bu yazı toplam 23886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.