HDP: AKP hükümeti ve İçişleri Bakanı’nı uyarıyoruz

HDP: AKP hükümeti ve İçişleri Bakanı’nı uyarıyoruz
“AKP hükümetini ve İçişleri Bakanı’nı bir kez daha uyarıyoruz. Bu saldırıları engellemek hükümetin yükümlülüğüdür”

Partisinin seçim otobüsüne Aksaray’da saldırı gerçekleştirilmesine tepki gösteren HDP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP hükümetini ve İçişleri Bakanı’nı bir kez daha uyarıyoruz. Bu saldırıları engellemek hükümetin yükümlülüğüdür” dedi.

ANKARA Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Aksaray ilçe binasının açılışı sonrasında HDP’ye yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, aralarında MHP’lilerin de bulunduğu saldırganların attıkları taşlarla seçim otobüsünü tahrip ettiği belirtilerek, “Seçim otobüsümüzün içinde Eş Genel Başkanımız Sebahat Tuncel, vekilimiz Levent Tüzel ve onlarla birlikte seçim gezilerini sürdüren HDP yöneticileri bulunuyordu. Daha önce İzmir Dikili ve Urla’da yaşanan saldırılardan sonra, Aksaray saldırısı gerçekleşti. Bu kez de polis saldırganlarla işbirliği içinde oldu. Gereken önlemleri almadı, ilçe binamızı ablukaya alarak saldırganların otobüsün yakınına kadar gelmelerine imkan sağladı” denildi. 

“HDP kendi güvenliğini sağlayacaktır”
AK Parti hükümetinin ve İçişleri Bakanı’nı bir kez daha uyarıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“HDP’yi çatışmaya çekme amacıyla gerçekleştirildiğine kuşku duymadığımız bu saldırıları engellemek ve seçim çalışmalarının güvenliğini sağlamak hükümetin yükümlülüğüdür. Bu tür saldırılara polis tarafından göz yumulmasının ve saldırganların özendirilmesinin önüne geçilmemesi, seçim güvenliğinin ağır bir darbe almasıyla sonuçlanacak, seçim sonuçlarını kuşkulu hale getirecektir. Seçim sürecinin her aşamasında, siyasi partiler ve vatandaşlar için demokratik ve güvenlikli bir siyasal çalışma ortamı sağlamak hükümetin sorumluluğudur. Saldırılar polisin ihmali ya da göz yumması sonucu yaşanıyor. Polis güvenlik önlemlerini almak zorundadır. Aksi takdirde HDP kendi güvenliğini sağlayarak çalışmalarını yürütecektir.”
“Bir an bile geri durmayacağız”

“Seçim çalışmalarını engelleyecek veya sabote edecek her türlü girişimin karşısında olacağız. Ne partimizin ne de diğer partilerin çalışmalarına yönelik herhangi bir engeli kabullenmeyeceğiz” denilen açıklamada, şunlar belirtildi: “HDP’nin demokrasi, özgürlük ve eşitliği sağlayacak bir alternatif olduğunun ortaya çıkması; Türkiye’nin her köyünde, ilçesinde ve ilinde seçim çalışmalarını sürdürmesi, ırkçı ve barış karşıtı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. Bunun farkındayız. O nedenle de Türkiye’nin her köşesine barış, demokrasi ve eşitlik sesini ve taleplerini taşımaktan bir an bile geri durmayacağız.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.