1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'li vekil Ertan: Dersim öldürülmek isteniyor
HDP'li vekil Ertan: Dersim öldürülmek isteniyor

HDP'li vekil Ertan: Dersim öldürülmek isteniyor

HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde konuşan Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan: Dersim’e bakın.

A+A-

 Başlatılan askeri operasyonlar sonucu sadece insanlar ölmüyor. Bombardımanlar ormanları yakıyor, ormanlardaki canlar ölüyor. Ceylanlar, karacalar, kuşlar, keklikler alevlerden kaçamıyor. Yaban yaşamı yok ediliyor.

HDP’nin Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde konuşan Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Tunceli’de üst üste yaşanan yangınlarla ilgili, “Dün Lice’yi yangınlarla yok etmek isteyenler bugün Dersim’i öldürüyorlar. Basın bu felaketi görmezden geliyor veya yazması engelleniyor” dedi.

Nöbetin 19. gününde devam ettiği Musa Anter Parkı’nda yaptığı basın açıklamasında hükümetin kadın politikalarını ve kayyum uygulamalarını eleştiren Ertan, “Tüm baskılara rağmen kadınların mücadeleden vazgeçmeyeceğini ifade etti. Ertan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

YÜKSEKDAĞ TEK BİR KİŞİ DEĞİL: Fiziken aramızda olamayan kadınlar da var. 7 Haziran ve 1 Kasım’da Van’ın seçtiği meşru temsilcisi Figen Yüksekdağ ve Tuğba Hezer burada değil. Figen Yüksekdağ demokratik siyasetten 4 Kasım darbesiyle koparılmaya çalışıldı. Milletvekilliği düşürüldü. Bu haksız kararın Van halkında hiçbir hükmü yok. Figen Yüksekdağ tek başına bir kişi değil; milyonların tercihi, kadınların iradesidir. Tuğba Hezer parlamentonun en genç milletvekilidir. Milletvekilliği eşi benzeri olmayan bir yöntemle düşürülmüştür.

KADINLAR DİRENİŞİ GİYERLER… Kadınlara bariyer kelepçe, baskın, sürgün işlemediğini kadın yoldaşlarımız burada, bu parkta gösterdiler. İyi biliriz ki devlet zulme soyunduğunda kadınlar direnişi giyerler. Bugün bu alanda direnişe duran kadınların fotoğraflarına bile tahammül edemediler. Bir kez daha sesleniyoruz Figen Yüksekdağ, Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer biz kadınların iradesidir.

24 KADIN DERNEĞİ KAPATILDI: Sadece OHAL’de kapatılan 24 kadın derneği var. OHAL’i kendimize ilan ediyoruz diyenler yalan söylüyorlar. OHAL’i kadınlara çocuklara muhaliflere ilan etmişlerdir. Dernekler kapatılınca hangi çalışmalar yarıda kaldı? Çocuk istismarıyla mücadele çalışmaları, şiddete uğrayanlara psikolojik destek çalışmaları, çocuk yaşta evliliklerle ilgili çalışmalar yarım kaldı. Medyaya uygulanan sansür sonucu dünyanın tek kadın haber ajansı olan JINHA kapatılmıştır. Sığınma evleri, kreşler kapatılmıştır. Ama Aile Sosyal Politikalar Bakanlığınca kurulan boşanma destek merkezleri yüzde 90 oranında artmıştır. Kadınları boşanma kararlarından caydırmaya yönelik çalışan merkezlerdir bunlar.

 

KADINLAR ‘DUR’ DİYEBİLİR: Valiler ve kaymakamlar atanmış memurlardır. Kentlerle bağları sadece 3 imzaya bağlıdır. 3 imza ile atanan memurlar halkı gerecek politikalara da imza atmışlardır. Artık kimse belediyelere gitmiyor. Belediyeler karakollara dönüşmüş durumdadır. Biz bu nöbeti neden tutuyoruz biliyor musunuz? En çok kadınlar vicdansızlığa maruz bırakılıyor. Tecavüze uğrayan, onursuzluk dayatılan, mobinge uğrayan bizleriz. Vicdan ve adalet bizim en temel taleplerimizdendir. Vicdansızlığı, savaşları dayatanları koruyan, besleyen erkek egemen sistemdir. Bu sisteme ancak kadınlar dur diyebilir. Biz kadınlar saldırılara irademizi teslim almalarına asla izin vermeyeceğiz. Van T Tipi cezaevinde kadınlar protesto için saçlarını kazıttılar. 4 duvar arasındaki en büyük direnci gösterdiler. Onlara dayatılan onursuzluğa karşı durdular.

 

ALDATMAZ DARP EDİLDİ: Saray Belediye Eşbaşkanımız Zilan Aldatmaz tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevi’nde 40’a yakın gardiyan tarafından darp edilmiştir. Seçilmiş bir belediye eş başkanına bu pervasız yaklaşımı sergileyenler hadlerini aşmışlardır. Hani seçilmişler atanmışlardan üstündü? Bu gardiyanlar bu cesareti nereden alıyor? Keser döner, sap döner. İşlenen her suçun hesabını yargı önünde vereceksiniz.

DERSİM’DE YABAN HAYATI YOK EDİLİYOR: Savaşın sonuçlarının ne olduğunu son birkaç yıldır en net haliyle görüyoruz. Barış günlerini özlüyoruz çünkü savaş bizi tüketiyor. Toplumun tüm kesimlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Can kayıpları, zorunlu göç, yakılan şehirler, kültür talanı, işsizlik, yoksulluk… Peki, sadece bizi mi etkiliyor savaş? Hayır. Nasıl mı? Dersim’e bakın. Başlatılan askeri operasyonlar sonucu sadece insanlar ölmüyor. Bombardımanlar ormanları yakıyor, ormanlardaki canlar ölüyor. Ceylanlar, karacalar, kuşlar, keklikler alevlerden kaçamıyor. Yaban yaşamı yok ediliyor. Geniş ormanlık alanları içine alarak yaygınlaştırılarak devam eden operasyonların, bu vicdansızlığın tek amacı var. Dersim coğrafyasını yaşanılmaz hale getirmek. Biz bu filmi çok gördük. Dün Lice’yi yangınlarla yok etmek isteyenler bugün Dersim’i öldürüyorlar. Basın bu felaketi görmezden geliyor veya yazması engelleniyor. Öncekilerde olduğu gibi devletin güvenlik güçleri, Dersimlilerin yangınları söndürmeye gitmesini engelleniyor. Bu da yetmezmiş gibi yandaş kalemlerine Dersim’de yangın yok diye yalan söyletiyor, halkı kandırıyorlar. Bu onursuzluktur. Heyetlerimiz Dersim’de, yurttaşlarımızın anlatımları var, görüntüler var, halk kendi elleriyle yangınları söndürmeye çalışıyor. Ama siz ne o yangının bilinmesini istiyorsunuz ne de sönmesini. Devlet eliyle Dersim öldürülmek isteniyor.(Kaynak:Gazete Duvar)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.