1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP’nin yeni eş başkanları belli oldu
HDP’nin yeni eş başkanları belli oldu

HDP’nin yeni eş başkanları belli oldu

HDP’nin yeni eş başkanları belli oldu

A+A-

 

HDP Diyarbakır il örgütü 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, "Ne kadar büyük zorluklarla karşı karşıya olsak da bu gemi limana varacak. Direnmek bizim için yaşamak anlamına geliyor" dedi. Yapılan konuşmaların tek liste ile seçime gidildi. HDP Diyarbakır il eşbaşkanlıklarına Mehmet Şerif Camcı ve Filiz Buluttekin seçildi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, “Durmayalım, faşizmi durduralım” şiarıyla 2’nci kongresini gerçekleştirdi. DBP İl Örgütü Vedat Aydın Konferans Salonu’ndaki kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DTK Divan üyeleri, DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri,CHP, PSK, Diyarbakır Barosu, Barış Anneleri Meclisi yöneticileri, Amedspor taraftar grupları, sivil toplum örgütü yöneticileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Kongrede bir yıldan fazla süredir tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajları okundu. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Nadir Yıldırım, tutuklu vekillere selam göndererek, “Faşizan tüm uygulamalar bu kongrenin gerçekleşmesi ile yenilecektir” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, HDP’ye yapılan siyasi soykırım operasyonunu hatırlatarak, “9 milletvekilimiz halen tutuklu. Bütün belediyelerimiz gasp edildi. Belediyeler karakola dönüştürüldü” dedi. Yiğitalp, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride işaret ettiği konuşmasında, “Sayın Öcalan’ın reçetesi ulus devlet anlayışlarının yok olmasına neden olacaktır. Korkularının sebebi budur” dedi.

 

 YÜKSEKDAĞ: ZULMÜN OLDUĞU YERDE...

 DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça, HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ’ın gönderdiği mesajı okudu. Yüksekdağ’ın mesajı şöyle:  “Değerli Amed halkı, sevgili partili arkadaşlarım, yoldaşlarım, hepinize merhaba!

 Kongrenizi haklı davaya olan inancımla sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.  Biliyoruz ki, sizlerle aramızda duvarlar yok. Sınırsız, bir özgürlük mücadelesinin zor ve meşakkatli yollarda kurulmuş, büyümüş, yoldaşlığın birleştirdiği yürekleri hiçbir duvar ayıramaz.  Musa Anter’leri, Vedat Aydın’ları, Tahir Elçi’leri ve tüm barış, demokrasi şehitlerini saygıyla anıyorum. Türkiye ve Kürdistan halklarının yaşamı ve geleceği için, yaşamı ve geleceği feda eden bütün ölümsüzlerimizin, ruhu, başarı ve zafer borcunu ödediğimizde huzur bulacaktır.

 Zulmün, yıkımın, sürgünün, ölümün kuşattığı bu topraklarında her türlü zorluğa direnen ve göçe zorlanan Sur halkını selamlıyorum.  Eşitlik, özgürlük ve barışı mutlaka birlikte getireceğiz.  Barış kazanacak, halklarımız kazanacaktır. Bizler bu koyu karanlığın içinde direnerek kazanacağımızı çok iyi biliyoruz, Dimdik ayaktayız ve ayakta durmaya devam edeceğiz. Bileceğiz ki yarın bizimdir, yarın direnen halklarındır.

 

Biliyorum ki, zulmün olduğu yerde direniş ve cesarette vardır. Amed halkı da tarihi boyunca direnmesi bildi. Bizler halkımızın ve haklılığımızın sürülmesine, boğulmasına izin vermeden, tırnaklarımızı toprağımıza geçirerek yaşamaya ve direnmeye devam edeceğiz. Değerli partili arkadaşlarım, sevgili barış anneleri, kadın yoldaşlarım; kongremizin, yeni ve daha güçlü bir başlangıç olacağına yürekten inanıyorum. Değerli eş başkanlarımızı, parti yöneticilerimizi emeklerinden doyalı kutluyorum. Divanı ve tüm katılımcıları selamlıyor, seçilecek yönetime başarılar diliyorum. Barış ve özgürlüğe giden yolumuz açık olsun.”

 DEMİRTAŞ: DİKENLİ YOLLARDA YÜRÜYORUZ

 Selahattin Demirtaş’ın DTK Divan üyesi Zülküf Karatekin tarafından okunan mesajı ise şu şekilde:

 Kongrenizi yürekten selamlıyor, başarılı olmasını diliyorum. Partimize yönelik kapsamlı bir saldırının sonucu olarak cezaevinde olduğum için bugün aranızda değilim. Ancak kalbim bütün sıcaklığıyla sizlerledir. Bizim hapiste olmamız ne HDP’yi ne de siz değerli yoldaşlarımı durdurabiliyor. Çünkü biz tek lider partisi değil, gerçek bir halk partisiyiz.

 Daha önce de birçok defa söylediğim gibi, “Bu gemi limana götürülecek. Çünkü biz bir tek adam hareketi değiliz. Bizde çok şükür ki tek adamlık sistemi yok, olmayacak da. Yüz binlerce erkek, yüz binlerce kadın var. Hangi birimizle uğraşacaklar ki? Tek birimiz kalsa bile, o kişi bu partiyi başarıya götürecek kararlılığa sahiptir.”

 

 Değerli arkadaşlar;

 Fiziken birlikte değilsek de kalben birlikte olduğumuzu biliyor, hissediyorum. Yolumuz zorludur. Zaten kolay olduğunu hiç söylemedik. Partimiz, kendini eşitlik ve özgürlük mücadelesine adamış milyonların partisidir! Ve bizler, başkaları gibi güller arasında değil, dikenli yollarda yürüyoruz. Ancak yolumuzun sonunda bir gül bahçesi olduğunu da bilerek yürüyoruz.

 Değerli yol arkadaşlarım;

 HDP ilkeleri çerçevesinde onurlu bir barış, eşitlik ve özgürlük için çalıştığımızı, bu değerler uğruna mücadele ettiğimizi hiç unutmadan, günlük bazı sorunların asıl amacımıza ayak bağı olmasına izin vermeden, kararlılık ve inançla, ele ele vererek çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bu vesileyle,  şimdiye kadar yönetimde görev almış bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Mutlaka kazanacağımıza olan inançla hepinizi selamlıyor, yeni yönetime üstün başarılar diliyorum.”

KEMALBAY: TÜRKİYE’NİN DEĞİL, ERDOĞAN’IN BEKA SORUNU VAR

 Kongrede son olarak kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay’ın konuşmasının satır başları şöyle: “Bugün Amed’in il kongresini gerçekleştiriyoruz. Destansı direnişlerle geçen 3 yılda emekleri geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Uzun ve yıpratıcı bir mücadele. Fakat yolun sonunda halkların özgürce ve kardeşçe yaşadığı bir ortam için çalışıyoruz. Umudumuzu hiç yitirmeden büyük bir azimle bunu yapıyoruz. 900 yıldır egemen sistem bize ezilmeyi, sömürülmeyi dayatıyor. Bizler ancak ve ancak direnerek mücadele ederek ayakta kalabilirdik ve bunu yapıyoruz.

 Geçtiğimiz günlerde cumhuriyet 94’üncü yılını kutladı. 94’üncü yılını kutlayan cumhuriyeti militarist anlayışıyla tanıyoruz. Demokrasi kaç yaşında deseniz, bu coğrafya halen bunu yaşayamadı. Demokratik bir yaşam için, ortak yaşamı egemen kılmak için yıllardır mücadele ediyoruz. Cumhuriyetin başında duranlar geriletildi fakat bugün AKP eski vesayetin yerine Erdoğan vesayetini getirdi. Yargının tüm organları felç olmuş durumda. Adaletten, yargıdan söz etmek mümkün değil.

 

Tüm bunlar ortadayken hala çıkıp yeni bir Türkiye ve ileri bir demokrasiden söz edebiliyorlar. ‘Türkiye’de artık ötekileşme yok, türbanlılar meclise girebiliyor’ deyip her şeyin çok iyi olduğu bir Türkiye tablosu çiziyorlar. Bunlara sormak istiyorum siz nerede yaşıyorsunuz? 15 Temmuz Allah’ın lütfu denilerek OHAL ilan edildi. Binlerce insan KHK ile işinden ekmeğinden edildi. Bundan haberiniz yok mu? Ardahan’da tüm DBP ve HDP yöneticileri bir gün içinde gözaltına alındı. Cezaevlerinin doluluğu Ardahan’ın nüfusunu geçmiş durumda bundan haberiniz yok mu? Başörtüsü için mücadele eden bizler, bu kadar hapis, bu kadar ölüm bu kadar sürgün yaşıyorken siz hangi Türkiye’den bahsediyorsunuz? Gazeteciler sırf gerçekleri yazdıkları için tutuklanıyor. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar gazeteci tutuklu değil. Avukatlar, akademisyenler dünyanın hiçbir yerinde bu kadar tutuklu değilken siz hangi Türkiye’den bahsediyorsunuz? Ekonomi çökmüş durumda. Doğmamış çocukları borçlandıran bir sistem uyguluyorsunuz. Bununla ayakta kalan bir ülke inşa ettiniz. Türkiye’nin büyüdüğünden bahsediyorsunuz. Türkiye büyüyorsa o zaman bu ülkenin gençleri niye işsiz diye sormazlar mı? Açlık sınırı 2 bin lira olmuş bu nasıl ekonomik büyümedir?

 KRİZİ ERTELEYEREK AYAKTA DURUYOR

 AKP-Saray iktidarı iflas etmiş durumda. Krizi erteleyerek ayakta duruyor. Bu tablonun görünmemesi için avazı çıktığı kadar devletin beka sorunu var diye bağırıyor. Tüm bunlar AKP’nin kendi bekası için ortaya attığı çığlıklardır. Bebekler cezaevinde doğuyor. Terör, savaş, beka sorunu diyerek bunları gizleyemezsiniz. Türkiye’nin beka sorunu yok Erdoğan’ın beka sorunu var. Kendi suçlarının hesabını vermemek için, o iktidarda kalmak için bütün bu yalanları söylüyor ve bu şiddet ortamını körüklüyor.

 

 ÖCALAN BÜYÜK BİR UMUT OLDU

 Barış ve demokrasi için Sayın Öcalan çözüm süreci ile büyük bir umut oldu. Bugün bu coğrafyada çocuklarımız ölüyor. İster mekap ister postal giysin bu ölümlerin önüne geçmemiz lazım. İnsanları öldürmeyi zafer olarak anlatan bu militarist dili kınıyoruz. İnsanlar bu şekilde ötekileştiriliyor. Ölümlerin bazısını kutsayıp bazısını olması gerekiyormuş gibi göstererek toplumu kutuplaştırıyorlar.

 Türkiye’nin gerçeklerinden uzak, hayali bir Türkiye yaratıp orada bir şeyler kuruluyormuş gibi gösterilmesine HDP hayır diyor. AKP saray iktidarı bugünlerde bütçe yapıyor. O bütçenin en çok artan kalemi savaş ve saray bütçesi ve denetlenemiyor. Erdoğan 1150 odalı sarayda yaşıyor. O sarayın gideri ülkedeki tüm okulları finanse edecek büyüklükte. Halkın alın teriyle kazanılan bütçeyi savurarak kendilerini halkın alın teriyle kazanılan parayla rahat yaşamıyor gibi göstermeye çalışıyorlar.

 TEK ALTERNAFİT PARTİYİZ

 Parlamentoda tek alternatif partiyiz. Bu karanlık günler geride kalacak ve yeni bir yaşamı büyük insanlığı kuracağız. Buna hepimiz mücadelemizle inandığımızı gösteriyoruz. Kürt anasını görmesin mantığıyla politika üretenlere karşı demokrasi mücadelesini veren herkesi selamlıyorum. ‘2019’da seçimler olacak bu seçimler Türkiye tablosunu değiştirebilir’ şeklinde görüşler var. Erdoğan belediye başkanlarını istifa ettirerek seçimlere hazırlanıyor. Kürt illerine kayyum atayan Erdoğan şimdi de metropollere kayyum atamak istiyor. Dün Amed Belediyesi’ne kayyum atandığında sesimizi yükseltseydik bugün İstanbul Belediyesi’ne atanan kayyuma karşı itirazımız etkili olabilirdi.

 

Türkiye’de faşist bir diktatör var diyorsak bunun gereğini yapmamız gerekir. Bugün Türkiye’de 10 milletvekili tutukluysa kimse güvende değildir. Nuriye ve Semih ölüme terk ediliyorsa bir seçimle buna engel olamayız. YSK’nin güvenliğini alamayan demokratik olmayan bir seçim sisteminde halkın iradesi yansımaz. Halkın iradesinin yansıyacağı bir ortamı bir an önce yaratmamız gerekiyor. Bunu yapamazsak onun faşizmini kurumsallaştıracak bir yol izliyoruz demektir.

 Ne kadar büyük zorluklarla karşı karşıya olsak da bu gemi limana varacak. Direnmek bizim için yaşamak anlamına geliyor. Herkesi selamlıyor, yeni seçilecek yönetime başarılar diliyorum.”

 Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile seçime gidildi. HDP Diyarbakır il eşbaşkanlıklarına Mehmet Şerif Camcı ve Filiz Buluttekin seçildi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.