1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. HDP'siz toplantı
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

HDP'siz toplantı

A+A-

 

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti maalesef iç düşman üretmeden, daha doğrusu bir iç düşman imajı üretmeden varolamıyor. TC'nin yönetme şekli bu. Kürtler de epey uzun bir zamandır, hatta Cumhuriyet tarihi boyunca böyle sunuldu toplumun geri kalanına.

Geçen pazartesi günü Cumhurbaşkanı'nın Beştepe'de düzenlediği liderler zirvesi iç barış ve uzlaşma kisvesi altında aslında Cumhuriyet'in bu iç düşmansız yapamama halini sergiledi.

Askeri darbe girişiminin ardından oluşmuş kırık dökük konsensusun üzerine temelsiz bir parlamenter beton dökme çabasının derin çatlağı HDP Eşbaşkanları'nın ya da en azından bir eşbaşkanın davet edilmemiş olmasıydı.

15 Temmuz askeri darbe girişiminden bir yıl kadar önce darbenin fiili olarak uygulanmaya başlandığı Bölge'nin en büyük partisinin, yani darbenin esas mağduru ve muhatabının Beştepe'ye davet edilmemesi akıldışı bir tavır olmanın yanı sıra Saray'da toplanan Cumhurbaşkanı da dahil bütün liderlerin oturdukları dalı kesmeleri anlamına geliyordu.

Askerleri darbe yapacak kıvama getiren savaşın, hem de Bölge'de Kürt katleden birçok general darbecilikten tutuklanmışken, askere yine taze kan verecek, parlamenter sistemin elini kolunu onlara kaptıracak fiili darbenin devam edeceğinin, ettirileceğinin ilanı olan bu durum, AKP, CHP ve elbette MHP liderleri tarafından kolayca kabullenilmişti.

Bütün centilmenlik kurallarına ve siyasi etiğe aykırı bu durum Beştepe toplantısını Türkiye toplumunun nezdinde daha baştan kadük hale getirdi.

Demokratik seçimlerin tanınmaması anlamına gelen bu durum, HDP'nin 6 milyon seçmenine saygısızlık olmanın yanı sıra hedeflenenin uzlaşı değil, HDP dışındaki iki muhalefet partisinin araçsallaştırılması olduğunu ortaya çıkardı.

Zaten bu iki parti 7 Haziran 2015'ten beri AKP'nin yancısı olmaya teşne olduklarını sık sık gösterdiler.

Diğer taraftan uzlaşı üzerinden hedeflenen birlikse, kutuplaşmanın azaltılması ise, HDP'den daha fazla bir arada yaşamı düstur edinmiş bir parti yok şu anda.

HDP, askeri darbelerle mücadeleyi en iyi bilen siyasi gelenekten geliyor. Askerin siyasete her müdahale girişminde en erken ve en net karşı koyan HDP olmuştur. Türkiye'nin en dinamik kitlesini barındırmaktadır.

Eğer diğer siyasetler darbelerle samimi bir şekilde mücadele etmek istiyorlarsa, aslında önce HDP'yi çağırmalı, ondan feyz almalıdır.

Ama amaç bir darbeden başka bir darbeye salınmaksa, HDP'yi çağrımasalar da olur.

 

Bu yazı toplam 888 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.