1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Hukuk bürosunda kadın avukata taciz!
Hukuk bürosunda kadın avukata taciz!

Hukuk bürosunda kadın avukata taciz!

Kadına yönelik şiddetin bir boyutu olan "cinsel taciz" kadınlar açısından dile getirilmesi, mücadele edilmesi ve aşılması en zor olan şiddet biçimlerinden birini oluşturuyor.

A+A-

Diyarbakır - Kadına yönelik şiddetin bir boyutu olan "cinsel taciz" kadınlar açısından dile getirilmesi, mücadele edilmesi ve aşılması en zor olan şiddet biçimlerinden birini oluşturuyor. Yanında stajyer avukat olarak çalıştığı Avukat Sedat Y.nin tacizine iki hafta boyunca uğradığını belirten Aylin K., "Taciz zihniyetinin deşifre edilmesi gerekiyor. Ben bunu kişisel bir mağduriyet olarak görmüyorum. Toplumsal bir sorundur ve sonuçları da toplumsal olacaktır"dedi. Avukat Sedat Y. ise olayın kendisine yönelik bir komplo olduğu iddiasında bulundu. 

Kadına yönelik şiddetin en sık görülen biçimlerinden biri olan "cinsel taciz" diğer şiddet biçimlerinden ayrı olarak kabullenme, dile getirme, mücadele etme ve aşma süreçleri en zor olan şiddet biçimlerinden birini oluşturuyor. Bu şiddet biçiminde "Kadının beyanı esastır" ilkesi esas alınırken, yaşadıkları tacizler karşısında "Tacizi kanıtla" gibi söylemler ile karşı karşıya kalan kadınların büyük bir bölümü, bunu saklamak zorunda kalıyor. Uğradığı tacizi saklamayı ret eden, bunun toplum tarafından bilinmesi gerektiğine inanan ve taciz zihniyetinin deşifre edilmesi için girişimlerde bulunan mağdurlardan biri olan Aylin K., maruz kaldığı taciz olayını anlattı. Diyarbakır'da stajyer avukatlık yapan Aylin K. iki hafta boyunca tacize maruz kaldığını ifade etti. Diyarbakır'ın tanınmış avukatlarından Sedat Y'nin yanında 2013 Ağustos ayında stajyer avukatlık yapmaya başladığını ve bir süre kendisine yapılan fiziksel hareketlere anlam veremediğini belirten K., Sedat Y'nin konumu nedeni ile bunu kabullenmekte zorlandığını belirtti. 

'Olayın taciz olduğunu kabullenmem zor oldu'

Aylin K., "Tacizi kabullenme aşaması da benim için zor bir süreçti. Avukat Sedat Y'nin yanında staj eğitimini almak için çalıştım. Kendisinin önceki süreçte milletvekilliği süreci, hala siyasete yakın olması ve yaşı gibi nedenlerden dolayı bir güven oluşturdu. Bende bu şekilde işe başladım" dedi. İlk başlarda Sedat Y.nin yaklaşımlarını anlamlandıramadığını kaydeden Aylin K., "Başlarda çok belirgin bir taciz yoktu, ne olduğu tam anlamlandıramıyordum. Taciz zaman içinde dozunu arttıran bir şekilde sistematik oldu aslında


İşten ayrılmak ve bu durumu çevresindeki insanlara anlatmanın çok zor bir süreç olduğuna dikkat çeken K., aylarca bunu yakın çevresindekiler dışında kimse ile paylaşamadığını söyledi. "İşten Eylül'ün 23'ünde ayrıldım. Ben işten ayrılırken Sedat Y, hiç bir şey söylemedi ve bir tepki vermedi. Bir tacizci, taciz ettiğini bilir. Daha fazlasıyla karşılaşmamak adına benim sessizce çekip gitmem onun açısından da bir kurtuluş oldu" diyen Aylin K., Sedat Y.'nin sekreterine de daha sonra yaşadığı tacizi söylediğini ve sekreterin bu duruma çok şaşırdığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.