1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümet yüzde 5.1 büyümeden memnun
Hükümet yüzde 5.1 büyümeden memnun

Hükümet yüzde 5.1 büyümeden memnun

Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5.1 büyümesi hükümeti memnun etti.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ekonomiye ilişkin öncü göstergelerin yılın geri kalanında da büyümenin güçlü devam edeceği yönünde olduğunu belirterek, “Bu göstergeler ışığında 2017 yılında OVP hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz” dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada 2017 yılı ikinci çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 5.1 ile yüksek oranda büyüdüğünü kaydetti. İkinci çeyrekte bayram nedeniyle oluşan iş günü kaybına rağmen Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte elde edilen yüksek büyüme oranını devam ettirdiğini kaydeden Ağbal, "Hükümet olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler ve desteklerin ne kadar yerinde olduğu yılın ilk yarısında elde ettiğimiz yüksek büyüme oranında kendisini göstermiştir" diye konuştu. Bakan Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İç talep, kredi genişlemesi ve vergi indirimlerinin yanı sıra ekonomide beklentilerin iyileşmesi ve öngörülebilirliğin artması ile ekonomik büyümenin sürükleyicisi olmuştur. Yatırımlar da referandum sonrası pekişen siyasi ve ekonomik istikrara ek olarak yatırım ortamını iyileştirmek, yatırımları teşvik etmeye yönelik attığımız adımlarla birlikte yüzde 9.5 artış kaydetmiştir.

Açıklanan veriler büyüme kompozisyonunun da sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır. Artan küresel ticaret hacmi, ticaret ortaklarımızın talebindeki iyileşme ve turizmdeki toparlanmayla birlikte 2017 yılı ikinci çeyreğinde dış talep büyümeye yüzde 1.7 puan pozitif katkı sağlamıştır.

Ekonomiye ilişkin öncü göstergeler yılın geri kalanında da büyümenin güçlü devam edeceği yönündedir. Özellikle üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyir ile baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir. Bu göstergeler ışığında 2017 yılında OVP hedefimizin de üzerinde büyüyeceğimizi tahmin ediyoruz.

Ara vermeden hızla uygulamaya devam edeceğimiz reformlar, aldığımız tedbirler, pekişen güven ve dış konjonktürde meydana gelecek olumlu gelişmeler ekonomideki canlanmayı desteklemeye devam edecektir."(Kaynak:Sputnik)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.