1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hükümetten doğal gaz uyarısı
Hükümetten doğal gaz uyarısı

Hükümetten doğal gaz uyarısı

Taner Yıldız, doğalgazda yaklaşık 200 milyon metreküplük bir tüketime yaklaşıldığını belirterek, 'O yüzden diyoruz ki biz kendimize bahar muamelesi yapmayalım, çünkü kış ayındayız' dedi.

A+A-

Tigris Haber-Haber merkezi-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, PETFORM tarafından Sheraton Otel’de düzenlenen ’Avrupa Birliği Yenilik Transferi TRGas-Hub Projesi’ tanıtım toplantısına katıldı. Yıldız, yaptığı konuşmada Türkiye’nin bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu belirterek, "1990’lı yıllarda yarım milyar metreküplük civarında tüketimin 50 milyar metreküp civarına ulaştığı bir değişimden bahsediyoruz. Kalitenin daha çok arttığı bir ortamı öngörüyoruz. İktidara geldiğimizde 10 yaşında olan doğalgaz tesisi şu anda 21 yaşında. Yeni tesislerin kurulması söz konusu. İletim ve dağıtım 83 bin kilometreye ulaştı. Vatandaşlarımızın abone olmalarını istemeleri halinde yüzde 83’üne BOTAŞ iletim hattını götürmüş durumda. 9 tane ilçelerimizde 10 bin nüfusu aşmaları durumunda iletim hatlarına kavuşmaları söz konusu olacak" ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ KULLANIMI REKOR SEVİYEDE

"10 Aralık günü yaklaşık 200 milyon metreküplük günlük tüketime yaklaştık" diyen Yıldız, "197 milyon metreküp, belki bugün 200 milyon metreküpleri bulabilecek. Olumsuz hava koşullarının bir mevsimindeyiz. Gerek meskenlerimizin, gerek sanayi kuruluşlarımızın, gerekse doğalgazdan elektrik üreten santrallerimizin hepsinin beraber en fazla çekişinin bulunduğu bir ortamdayız. O yüzden diyoruz ki biz kendimize bahar muamelesi yapmayalım. Şu anda kış ayındayız ve atmosfere açık bir işletmeden kaynaklanan zaman zaman sıkıntılar oluyor. Toplam tüketimin içerisinde 365 gün içerisinde yaklaşık 8-10 günlük talebin aşıldığı, toplam arzın aşıldığı ortamları yakalayabiliyoruz. Bu günlerde arkadaşlarımız daha hassas işletmecilik yapmaya çalışıyorlar. Bunun çözümü yeni doğalgaz kaynaklarıyla beraber ülke çeşitlendirilmesi, güzergah çeşitlendirilmesi ve farklı kaynaklardan doğalgaz Türkiye’ye ulaştırılmıştır. Bir yandan bu kontratların bir kısmını özel sektör marifetiyle, bir kısmını da kamu marifetiyle yapacağız. ’Irak’taki çalışmalarımızın değeri bugünlerde daha fazla anlaşılıyordur’ diye düşünüyorum. İran’ın AB ülkelerinin doğalgazdaki arz probleminin çözümünün bir parçası olması adına yaptığı işlemler var ve yaklaşık 5’e yakın ülkeyle İran anlaştığını söylüyor. Türkiye’den geçecek doğalgaz boru hattının da Türkiye’nin izniyle geçtiğini bildiriyor. Biz, topraklarımızdan geçecek, Avrupa’daki tüketim noktalarına ulaşacak her türlü doğalgaz boru hattıyla alakalı olumlu görüşlerimizi bildiriyoruz. Tabii ki İran’ın özellikle 5+1 Cenevre toplantısından sonra böyle bir kaynağın dünya pazarlarına sunuluyor olması, aslında fiyat mekanizmalarını etkileyecek husustur" şeklinde konuştu.

"ARZ ARTARSA FİYAT DÜŞER"

Bakan Yıldız, "Dünyadaki 90 milyon ton günlük tüketimin ne kadar fazlası arz edilirse fiyat da o kadar olumlu manada etkilenecektir. Tüketici ülkeler ve Türkiye’de olduğu gibi. İran’ın yaptığı uluslararası yaptığı anlaşmaların Türkiye’den geçecek kısmıyla alakalı olumlu baktığımızı yinelemek isterim. 2 hafta içinde Bağdat, Erbil, Tiflis’teydik. Tüm buradaki görüşmelerimiz gerek LNG’de, gerekse doğalgaz boru hattıyla ilgili çeşitliliğin artırılması ile ilgili görüşmelerdir" diye konuştu. Yıldız, "Gürcistan’da biz 700 megavatlık bir elektrik iletim hattının gerek buradan Gürcistan’a, gerekirse Gürcistan’dan Türkiye’ye olmak kaydıyla bunların ticaretinin önünü açıyoruz. Özelikle yaz ve kış şartlarında her iki tarafta çalışan iletim hattından bahsediyoruz. Kaliteli ve frekans uyumuyla beraber bu çalışmaları yapabilecek hale gelmiştir. Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden iletim hattının kapasitelerini daha da artırmaya çalışıyoruz" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.