1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İçişlerinden bayram genelgesi
İçişlerinden bayram genelgesi

İçişlerinden bayram genelgesi

İçişleri Bakanlığından Kurban Bayramı nedeniyle yayınlanan genelge ile ülke genelindeki kamu kurum ve kuruluşları, stratejik öneme haiz hassas bölgeler ile özellikle vatandaşların yoğun olarak bulundukları yerlerde gerekli tedbirlerin alınması istendi.

A+A-

 

 

Kurban Bayramı tatilinde alınacak tedbirleri içeren İçişleri Bakanlığı genelgesi 81 il valiliğine gönderildi. Güvenlik hizmetinin, gelişmiş toplumların vazgeçilmez unsurları arasında yer aldığı ve devletin var olma nedenlerinin başında geldiği hatırlatılan genelgede, bu hizmetin kamu düzeninin korunması, devamının sağlanması ve toplumun huzur içinde varlığını sürdürmesi yönüyle çok önemli olduğunun altı çizildi.

Genelgede, tüm yurt genelinde, kamu kurum ve kuruluşları, stratejik  öneme haiz hassas bölgeler ile özellikle vatandaşların yoğun olarak bulundukları  yerlerde (toplu taşıma araçları, duraklar, otogarlar, tren garları, havaalanları,  deniz ulaşımı, meydanlar, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler vb.) mevzuata  uygun bir şekilde alınacak tedbirlerle vatandaşların Kurban Bayramını huzur ve  güven içerisinde geçirebilmelerinin hedeflendiği belirtildi.

Toplumun ortak sevinç değerlerinden olan bayramlarda huzur ve güvenin  sağlanması için özverili çalışmanın önemine işaret edilen genelgeye göre Kurban  Bayramı tatili süresince genel güvenlik ve asayişin sağlanması açısından alınan  tedbirlere ilave olarak bir dizi güvenlik önlemi alınacak.

YAYA VE MOTORİZE EKİP SAYISI ARTIRILACAK

Buna göre, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, kurban satış alanları,  çarşılar, piknik alanları ve plajlar gibi bayram tatili süresince halkın yoğun  olarak bulunacağı bölgelerde, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarının  önlenmesi amacıyla yaya ve motorize ekip sayısı artırılarak sabit ve hareket  halinde uygulama yapılacak.

Şehirlerarası otobüs terminali, gar, hava ve deniz limanları ile şehir  içi toplu taşıma araçları ve duraklarında oluşabilecek yoğunluklar dikkate  alınarak, kontroller artırılacak. Şüpheli şahıslara yönelik uygulama yapılacak.

Muhtemel olayların önlenmesi veya vatandaşların huzurunu bozan  davranışların men edilmesi ve aranan kişilerin yakalanması amacıyla umuma açık  istirahat ve eğlence yerleri bayram tatili süresince kontrol edilecek.

Vatandaşların bayram ziyareti ve tatil amacıyla ikametlerinden  ayrılacak olmaları ve iş yerlerinin uzun süre kapalı olacağından, evden ve iş  yerinden hırsızlık olaylarının artabileceği değerlendirilerek hırsızlık  şüphelilerine karşı uygulamalar sıklaştırılacak.

Mezarlıklar, bayram tatili süresince yoğun olarak ziyaret  edileceğinden gerekli güvenlik önlemleri alınarak giriş ve çıkışları kontrol  altında tutulacak.

Kurbanlık hayvan satışlarının yapıldığı yerlerin hırsızlık,  yankesicilik ve dolandırıcılık büro amirlikleri ekipleri tarafından kontrolü  yapılacak, özellikle geceleri hayvan hırsızlıklarına yönelik tedbirler alınacak.

 

Kurbanlık hayvan satışlarının yapıldığı yerler ve halkın yoğun olarak  bulunduğu yerlerde hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık ve parada sahtecilik  olaylarına karşı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli tarafından  bilgilendirici broşürler dağıtılacak.

Kurbanlık hayvanların kontrolden çıkarak trafikte görülmesi halinde  derhal zabıtaya haber verilecek ve ilgili kurumlarla koordineli hareket edilecek.  Hayvan sevkiyatlarında hayvan hırsızlığına yönelik kontroller yapılacak.

POLİS-HALK İLİŞKİLERİNE ÖZEN GÖSTERİLECEK

Halkın ihbar, istek ve şikayetlerinin değerlendirilmesinde ve  takibinde gerekli hassasiyet gösterilecek, toplumun desteğinin sağlanmasına  yönelik çalışmalar yapılacak ihbarlara daha hızlı intikal edilecek.

Çocuklar ile ilgili kayıp müracaatı veya kayıp bilgisi alınması  durumunda gerekli işlemler ivedilikle yerine getirilecek.

Personelin kılık ve kıyafetleri ile araçların temiz ve düzenli  olmasına dikkat edilecek, polis-halk ilişkilerine özen gösterilecek.(AA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.