1. YAZARLAR

  2. İshak Karakaş

  3. İki ay sonra yeniden aynı meydanda
İshak Karakaş

İshak Karakaş

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İki ay sonra yeniden aynı meydanda

A+A-

 

İki ay kadar önce aynı meydanda büyük bir sevinç yaşıyorduk. İki ay çok yoğun çalışmış, birçok saldırıya direnmiş, provokasyona katlanmıştık ve Türkiye halklarının güçlü bir gelenekten beslenen genç umudu HDP'nin seçim barajını yıkıp yüzde 13'lük bir oy oranı ile Meclis'e 80 milletvekili göndermesinin görkemli kutlamasını yapıyorduk Bakırköy'de bir meydanda.

Uzun süren mücadelelerin ardından artık ülkede önemli değişiklikler olduğunun, ilk defa Türkiye toplumunun halkların kardeşliği yönünde bir araya geldiğinin bilinciyle geleceğe daha güvenli ve umutla bakar olmuştuk HDP'nin bu seçim başarısı ile.

Bir kaç gün sonra da TBMM'nin belki de ilk kez Türkiye toplumunun bütün renklerini temsil eden yeni formasyonunu izledik ekranlardan gururla.

Daha ik ay kadar geçti bu umutlu günlerin ardından.

Ve bugün geldiğimiz yere bakın.

Her gün ölüm haberleri geliyor, ırkçılık gündelik bir ifade, savaş dili ise medyanın genel üslubu oldu yine.
 

Evet, sevincimizi kursağımızda bırakan geçici hükümete öfkeliyiz. Umutsuz da olmamız, umudumuzun kırılması da beklenir böyle bir durumda, değil mi? Ama kesinlikle umutsuz değiliz.

İşte geçen pazar yine aynı meydandaydık Bakırköy'de. Yine beraberdik HDP ile özgürlük ve kardeşlik umudunu örenler.

Barış umudumuzu haykırmak için.

Barış Bloğu bu yeni dönemin büyük bir kazanımıdır.

Eğer Barış Bloğu'nun etrafında büyük bir barış hareketi geliştirebilirsek, biz onlara bu savaşı yaptırtmayız.

Barış Bloğu'nun pazar günkü mitinginde sahnedeki barış annesini dinlerken, büyük bir barış hareketini, karda kışta olsun, yaz sıcağında olsun, sokaklarda, meydanlarda, kaybettikleri evlatlarının adına başka anneler ağlamasın diye barışı haykıran bu güzel insanlara karşı sorumluluğumuz gereği oluşturmamız gerektiğini düşündüm.

Günlerdir kan akıyor ülkemizde. AKP savaş konseptinden vazgeçecek gibi görünmüyor. HDP'ye karşı gerek medyada gerekse Meclis'te resmen bir boykot sürüyor. AKP ile MHP, HDP'yi ve HDP'lileri ırkçı faşizmin hedefi yaparken, CHP de çekingenlik içinde ve HDP ile dayanışmaya yanaşmıyor.

CHP'nin Barış Bloğu'nda kimi milletvekilleri ile temsil ediliyor olması bu partideki ulusalcıları epey rahatsız etmiş görünüyor.

Geçen pazartesi CHP Milletvekili Barış Yarkadaş'ın attığı bir tweet tam da CHP'nin bu iflah olmaz ulusalcı ve Kürt düşmanı tavrını ortaya koydu.

Ancak şu unutulmamalı ki bu günler geçecek. Bu savaş duracak.

İşte o zaman, böylesi bir dönemde barış saflarında bulunmamış olanlar toplumdan buna ders niteliğinde bir cevap alacaktır.

 

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.