1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ILO'dan çocuk işçiliğine dair acil eylem planı
ILO'dan çocuk işçiliğine dair acil eylem planı

ILO'dan çocuk işçiliğine dair acil eylem planı

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), "En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi"nin üye ülkelerce onaylandığını açıkladı.

A+A-

GRİS HABER - Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 182 sayılı "En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Acil Eylem Sözleşmesi" için örgütün 187'nci ve son üyesi Tonga Krallığı'nın da onayının alındığını duyurdu.

ILO'nun web sayfasından duyurulan Sözleşme, 21 yıl önce Uluslararası Çalışma Konferansı tarafından kabulünden bu yana "örgüt tarihinin en hızlı onaylanan sözleşmesi" olarak da tarihe geçti.

"Sözleşme, mücadelede taahhüdü yansıtıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ILO Genel Direktörü Guy Ryder, sözleşmenin tüm üye ülkelerden onay almasının örgüt tarihinde bir ilk olduğunu kaydetti.

Sözleşmeyle tüm çocukların çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerine karşı yasal korumaya sahip olduğunu vurgulayan Ryder, şöyle dedi:

“Sözleşme, cinsel sömürü, silahlı çatışmada çocukların kullanımı, çocukların sağlığını, ahlakını veya psikolojik refahını tehlikeye atan diğer yasa dışı veya tehlikeli işler gibi çocuk işçiliğinin en kötü biçimleriyle mücadelede taahhüdü yansıtıyor."

152 milyon çocuk işçi

ILO, 73 milyonu tehlikeli işlerde olmak üzere toplam 152 milyon çocuğun çalıştırıldığını tahmin ediyor.

182 sayılı sözleşmede, kölelik, zorla çalıştırma ve insan ticareti dahil olmak üzere en kötü çocuk işçiliğinin yasaklanıp ortadan kaldırılması, çocukların silahlı çatışma, fuhuş, pornografi ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde ve tehlikeli işlerde kullanılmasının yasaklanması öngörülüyor.

Türkiye'den henüz açıklama yok

Türkiye, 1932'den beri ILO üyesi ancak, üyeliği konusunda karnesi zayıf. ILO'nun hazırladığı bir çok Sözleşme'ye imza atsa da iç politikalarına somut olarak yansıtmış değil.

Türkiye'de TÜİK verilerine göre 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısı en az 720 bin. Türkiye henüz ILO'nun çocuk işçiliğine dair eylem planına dair bir açıklama yapmadı.

Haziran ayında 8 çocuk işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre, haziran ayında en az 188 işçi yaşamını yitirdi. Ölenlerden 4'ü kadın, 184'ü erkek; içlerinden 8'i çocuk, 8'i ise göçmen/mülteci işçiydi.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye'nin çocuk işçiliğiyle mücadele çalışmalarının başarıyla sürdüğünü belirtmiş ve 1999'da yüzde 10,3 olan çocuk işçi oranının, 2019'da yüzde 4,4'e düştüğünü aktarmıştı. (Kaynak: bianet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.