1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. KÜLTÜR-SANAT

  4. İlyas Salman, Diyarbakır'da kalenin etrafını doldurup barış zinciri kuralım
İlyas Salman, Diyarbakır'da kalenin etrafını doldurup barış zinciri kuralım

İlyas Salman, Diyarbakır'da kalenin etrafını doldurup barış zinciri kuralım

Usta oyuncu İlyas Salman, Cizre, Sur ve İdil'de devam eden sokağa çıkma yasaklarını eleştirdi. Salman; "Diyarbakır'da kalenin etrafını dolduralım. Barış zincirini kuralım" dedi.

A+A-

 

Ünlü oyuncu İlyas Salman, dili, tarihi ve kimliği inkâr edilmiş bir halkın özgürlüğü istemek zorunda olduğunu belirterek, "İnsanlar kendi kültürleri, tarihleri ve dilleriyle birlikte özerk yaşasınlar; size ne oluyor, sancınız ne, toprak mı kaybediyorsunuz? Kürt halkı kendi toprakları üzerinde oturuyor. Bırakın kendi kendilerini idare etsin" dedi.

 

Halkların artık barış istediğini ifade eden Salman, "Diyarbakır'da kalenin etrafını dolduralım. Barış zincirini kuralım. Bunların hiçbiri masal değil. Yeter ki halk gönülden istesin" diye belirtti.

Yeşilçam'ın usta isimlerinden İlyas Salman, sokağa çıkma yasaklarına tepki gösterdi.

Salaman, AKP hükümetini eleştirdi. İktidarını kaybeden AKP'nin ülkeyi kaosa sürüklediğini belirten Salman, "Bir bakarlar ki iktidarı kaybediyorlar o zaman ülkede bir kargaşa çıkarırlar. Kan dökülmesine yol açarlar. O kandan da kendileri yararlanırlar. Mağaraları basarlar, bodrumları basarlar, insanları öldürürler. Sonradan başkası öldürmüş gibi suçu başkalarına atarlar. Farklı örgütlere atarlar" dedi.

 

Kürt halkının özgürlük sorunu olduğuna değinen Salman, dili, tarihi ve kimliği inkâr edilmiş bir halkın özgürlüğü istemek zorunda olduğunu söyledi. Salman, "Kürt halkına kalsaydı asla silaha sarılmazdı" diye konuştu.

 

ÇÖZÜM YOLU BaRIŞ VE MÜZAKERE

 

Salman, ülkede yaşananların barış ve müzakere yolu ile aşılabileceğini aktardı. Tarafların silahları bırakmasını isteyen Salman, "Sorunları barış yoluyla çözebiliriz. Ben artık Türk, Kürt, Alevi, Sünni de değilim. Çünkü ben dünyaya gelirken anneme, babama mektup yazmadım, faks çekmedim, telefon etmedim. Ben çırılçıplak bir insan olarak geldim dünyaya" şeklinde konuştu.

 

"Özyönetim nedir?" sorusunu Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis'teki herkese sormak gerektiğini ifade eden Salman, şunları aktardı: "Dağdaki insandan tutun köyünde yaşayan bir Kürt'ten Amasya, Ankara'da yaşayan Türk insanına kadar biz aslında aynı topraklar üzerinde yaşarız. İnsanlar kendi kültürleri, tarihleri ve dilleriyle birlikte özerk yaşasınlar size ne oluyor? Sizin nerenize ne batıyor? Sancınız ne, toprak mı kaybediyorsunuz? Ben evimde oturuyorum başka bir komşum gelip diyor mu ki 'bu odayı' da bana ver. Kürt halkı kendi toprakları üzerinde oturuyor. Bırakın kendi kendilerini idare etsin."

ÇOCUKLARIMIZIN KANINDAN PARA KAZANIYORLAR

Salman, "Bunların gözünde Kürt halkı, Alevi, Sünni fark etmez. Bunların gözünde Saray'larında yatan çocukların dışında hiç kimsenin ölümü fare ölümünden daha kutsal değil. Bunlar akıllarını Amerikan pazarlarına sürmüşler, satıp para kazanıyorlar. Cesetlerimizi de satarak para kazanıyorlar. Ölen çocuklarımızın akan her damla kanından para kazanıyorlarsa bırakın sevinsinler. Yazıklar olsun" şeklinde konuştu.

Halkların artık barış istediğini ve kardeşin kardeşi vurmasını istemediğini kaydeden Salman, çözümün halkların yan yana gelmesinde bulduğunu söyledi. Salman, bütün halkların örneğin 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda Kürdü, Türkü, Alevi ve Sünni'si ile bir araya gelmesinin çok önemli olduğunun altını çizerek, "Diyarbakır'da da kalenin etrafını dolduralım. Barış zincirini kuralım. Bunların hiç biri masal değil. Yeter ki halk gönülden istesin" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.