1. HABERLER

  2. KADIN

  3. İnisiyatiflikten meclisleşmeye gittik
İnisiyatiflikten meclisleşmeye gittik

İnisiyatiflikten meclisleşmeye gittik

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi toplantısında konuşan Barış Annesi Nezahat Teker, ilk inisiyatiflerinin 1999 yılında İstanbul'da kurulduğunu hatırlatarak, "Şu anda 25 inisiyatifimiz bulunuyor. İnisiyatif olmaktan çıkarak meclisleşmeye gittik’ dedi.

A+A-

Diyarbakır'da 5-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 2. Barış Anneleri Konferansı'nda alınan "Meclisleşme" kararı Diyarbakır'da hayata geçirildi. Bu zamana kadar "İnisiyatif" adı altında çalışmalarını yürüten Barış Anneleri, bundan sonra Barış Anneleri Meclisi olarak çalışmalarını yürütecek. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu'nda gerçekleşen buluşmaya yüzlerce Barış Annesi'nin yanı sıra Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) aktivistleri de katıldı. Diyarbakır'a bağlı çok sayıda ilçeden katıldığı toplantı, divan seçimi ile başladı. Divan seçiminin ardından, demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu. 

Yıllardır sokaklarda barış naraları atıyoruz

Açılış konuşmasını yapan barış annesi Nezahat Teker, inisiyatiflerinin ilkin 1999 yılında İstanbul'da kurulduğunu hatırlatarak, "Şu anda 25 inisiyatifimiz bulunuyor" dedi. İnisiyatif olmaktan çıkarak meclisleşmeye gittiklerini ve bundan sonra meclis esaslı çalışacaklarını belirten Teker, bu şekilde örgütlenme çalışmalarını hızlandırarak gelişmeyi ve tüm anaları çalışmalarına dahil etmeyi amaçladıklarını söyledi. İnisiyatif olarak dar kaldıklarını ve yeterince analara ulaşamadıklarını belirten Teker, "Çalışmalarımız meclis düzeyinde daha geniş olacaktır. Yıllardır sokaklarda barış naraları atıyoruz. Bizi kimseler anlamadı. İnkar ettiler. Barbar bir devlet ile mücadele yürütüyoruz. Sağ yanına Barzani, sol yanına İbrahim Tatlıses ile Şivan Perwer'i alan Erdoğan şunu unutmamalıdır: Bu sürecin tek muhatabı Sayın Öcalan'dır. Sayın Öcalan özgürleşmeden, sokak sokak çalışmaktan ve meydanlara çıkmaktan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. 

çocuklar savaşmaya mahkum bırakılıyor

DÖKH aktivisti Gülistan Balkaş ise, sözlerine yıllardır, demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitiren evlatlarının kemiklerini arayan anneleri selamlayarak başladı. "Çocuklar ülkelerin geleceğidir ancak bu ülkede çocuklar savaşmaya mahkum bırakılıyor, cezaevlerinde tecavüze ve şiddete maruz kalıyor" diyen Balkaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tarihi Amed Newroz'unda okunan mesajı ile birlikte yeni bir sürecin başladığına dikkat çekerek, süreç öncesi binlerce tutsağın barış ve özgürlük istemi ile bedenlerini açlığa yatırdıklarını hatırlattı. "Sayın Öcalan bu süreçte özellikle kadınların ve gençlerin kendisini iyi anlamasını ve sürecin öncüleri olmaları gerektiğini belirtmiştir. Ancak anlamakta zayıf kaldığımızı söylemek istiyorum. Devlete değil ama Kürt halkına inanıyorum demişti. Evet, devlet verdiği sözleri yerine getirmeyerek Sayın Öcalan'ın ne kadar haklı olduğunu kanıtlamıştır" dedi. Süreç başlarken ön koşullardan birinin hasta tutsakların bırakılması olduğunu hatırlatan Balkaş, hükümetin bu talebi duymazdan geldiğini kaydetti. "Rojava devrimi bizim devrimimizdir" diyen Balkaş, Rojava'da yaşanan direnişin her 4 parçada da sahiplenilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rojava'da Kürt kadınlarının "helal" olduğu yönünde fetvaların verildiğini ve onlarca Kürt kadının tecavüze uğrayarak katledildiğini hatırlatan Balkaş, "Rojava devrimi kadın devrimidir. Ortadoğu devrimidir. Bu yüzden direnişe daha fazla sahip çıkmalıyız" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.