İNSANDAN ÖTESİ, CANDAN DEĞERLİSİ YOK

İNSANDAN ÖTESİ, CANDAN DEĞERLİSİ YOK

Dr.Zeki AKKUM

Sevgili Dostlarım! 
Diyarbakır'ın Dicle'sinin Pirejman köyünde doğdum. 
Çocukluğumda mahallede "Yılmaz Güneyci " idim ve 13 yaşımdan beri kendimi "Devrimci",şimdilerde "Eski Solcu"olarak tanımlıyorum (ulusal solcular ile karış-tirilma-sin diye).Kendim dışında başkalarını düşünmeyi, tanımadıklarım için "acı duymayı" Devrimcilik ile öğrendim.

Sonra hekimlik ile empatiyi ve "önce zarar vermeme"yi öğrendim.Kadın-Doğum ve Tüp Bebek ile Devrimcilik ile başlayan "ayrımcı "olmama hali iyice pekişti. Pekişti ,çünkü hekimlikte hiçbir ayrımın yeri yok,çünkü ne ositin,ne spermin,ne embriyonun,ne fetusun, ne bebeğin, ne de annenin bir diğerinden farkı yok. Kim kendini nasıl ve nerde tanımlarsa tanımlasın,ad ne olursa olsun hepsi aynı :İnsan!

Farklılıklar sonradan oluşuyor, oluşturuluyor. 
Farklılıkları oluşturan ve bunları hep öne sürenler bunu bilerek ve isteyerek basit ve de küçük çıkarları için yapıyorlar. Seçim öncesi , birileri kendi soygun ve hırsızlık düzenlerini aynen sürdürebilmek ve başta Roboski ,Gezi ve Soma olmak üzere işledikleri cinayet ve katliamların hesabını vermekten kurtulmak için Sultanlık istemekte ve bunun için de her tür kutsalı ve insanî değeri en pespaye şekilde kullanmaktadırlar. 
Arkadaşlar! 
Milliyetçiliğin, mezhepçiliğin, din başta her tür ayrımcılığın ve diktatörlüklerin halkları ve insanları ne hale soktugunu Suriye ve Irak'ta "canlı "izlemekteyiz.Milliyetçilik ırkçılık ,dincilik ve mezhepçiligin halkların başına açtıklarını, katliamları hem kendi hem de insanlığın yakın ve de uzak tarihinden çok iyi biliyoruz. 
Ben bir Kürt olarak hiçbir zaman bir Türk 'ü kendime uzak görmedim; tersine çoğunlukla yakın arkadaşlarım hep onlar oldu.Kızılbaş, Ermeni,Yahudi,Ezidinin hakaret ve küfür olarak kullanıldığı "dindar" bir ortamda geçen çocukluğuma rağmen,çok yakın Alevi arkadaşlarım oldu ,Ezidi ve Ermeni arkadaşlarim oldu.Dicle'nin bir Zaza köyünde doğmama karşın Heridan ve "Kafle"yi anlatan Margosyan'ı okurken, Hrant'i ayakkabılarının altı delik, upuzun cansız yatarken görünce gözlerim yaşardı... Deniz'i,Yusuf'u, Hüseyin'i,Ulas'i, Mahir’i,Ibo'yu,Cihan'ı,Sinan'ı "bizim" saydım. Malatya'da,Maraş'ta, Çorum 'da,Madımak'ta içim yandı… Bu sadece benim için değil, birçok arkadaşım için böyle. ..
Ve hiç olmadığı kadar ,bu ülkede yaşayan her bir insan için korkuyorum,olabileceklerden ötürü. Para,güç ve iktidardan başka hiçbir değerleri ,halklara ve insanlara dair tek bir duyguları bile kalmamış . Seçim meydanlarında yine kin ve nefret var.Kuran ı Kerim ile din istismarı var.Yalan ve iftira var.Koro halinde Kürde, Aleviye, Sosyaliste, kendinden olmayan herkese küfür var. Gül ve Arınç gibi birlikte yola çıktıklarına bile acimiyorlar. Hergün Akdoğan ve Soylu gibilerinden nezaket ve aklın ve siyasi etiğin sınırlarını fazlası ile zorlayan söylem ve tehditler var...
Gezi,Roboski,Bingöl, Mazıdağı, Ağrı -Diyadin ve Ceylan, Serap, Nihat, Berkin, Ali İsmail, Ethem ve birçok güzel çocuğun katli ve arkalarından yapılan o pişkin ve çirkin açıklamalar gösterdi ki; insandan, insanlıktan ve insan olmaktan çok çok uzaklardalar. 
Bu seçim dedikleri gibi en kritik seçim değil; bu seçim ortak vatanimizin geleceğinin oylanmasıdır.Hepimizin olan bu vatanda Alevi ile Sünninin ,Türk ile Kürdün ,dindar ile laikin birlikte yaşayıp yaşayamayacağının oylanmasıdır.
Sultanlik ve Halifelik rüyasında olanlar bunu başarabilirler ise bütün ülkede herkesi birbirleri ile çatışmaya sokacak,kendileri gibi olmayan herkesi sindirecek ve imha edecekler.
İnsandan ötesi yok.
Candan daha değerlisi yok.
Sevgiden daha anlamlısı yok.
Birlikte yaşamak, barış içinde yaşamak gibisi yok.
İnsanı öne çıkaran, "öteki"si olmayan,kimseyi dışlamayan ve bunu hem söylemi hem bileşimi hem de programı ile gösteren tek parti HDP'. Ortak vatanda, herkesin farklılığı ile birlikte yaşamasına ilişkin tek perspektif ve model sunan tek güç yine HDP. 
Kendi adıma hiçbir sevdiğimden, arkadaşımdan dininden,mezhebinden veya milliyetinden ötürü olmak istemiyorum.Ve aynı duygunun ve kaygının her bir insanda, her dostta olmasını umut ediyorum.
Demokrasi,Demokratik Ulus,Ortak Vatan!Tek çıkış!Tek kurtuluş! 
Sâdece AKP'DEN kurtulmak ‘Başkanlığı’ engellemek için değil, insanin insan olduğu ve insanlığın başladığı ,dinlerin ve uygarlığın beşiği Mezopotamya ve Anadolu’nun hakkını vermek,yeni bir yaşama başlayabilmek için HDP'YE oy vermeli. ..

Bu yazı toplam 28738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.