1. YAZARLAR

  2. Yakubi Doktor

  3. İNSANLAR ve KALEMLER
Yakubi Doktor

Yakubi Doktor

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İNSANLAR ve KALEMLER

A+A-

Kalem türleri içinde en çok klasik  kurşun kalemleri seviyorum, uçlu kalemler gibi nankör değildirler, hiçbir sınavda sizi yarı yolda bırakmazlar, kolay kolay kırılmazlar ve hatta kalemtıraş bulamadığınız zaman bir çakı ile bile açılırlar. Kurşun kalemler ile yazarken hata yapmaktan korkmazsınız.

 

Ben; elimde kurşun kalemim yeni bir yazı yazmak için konu düşünürken, birden dedim ki; kalem kullanıcılarını mizahi sınıflara ayırayım ve karakterlerini analiz etmeye çalışayım bu yazımda bir de baktım okunası, çok keyifli bir yazı çıktı kalemimden.

 

A- KURŞUN KALEM KULLANICILARI:

 

Kurşun kalemi ellerine aldıkları zaman, kağıda dökülecek kelimelerden emin değildirler. Yazmaya başladıklarında gelişi güzel gelir ilk cümleler. Yazma eylemi ilerledikçe tahmin etmedikleri ruh derinliklerine ulaşırlar. Bir de bakarlar ki, elleri yüzleri sözlükte bile bulunmayan, hayalet sözcüklere bulaşmış. Arkası silgili bir kurşun kalemi tercih etmelerinin sebebi ise yazılanın kalıcı olmayacağı psikolojisiyle daha rahat yaza bilmektir. Kurşun kalemleri kurşun geçirmez yelekleridir.

 

B- TÜKENMEZ KALEM KULLANICILARI:

 

Adı gibi tükenmez olmayan kalemleri tükendikçe farklı renk tükenmez kalemle devam ederler yazmaya ve her nedense kalemleri hep kendilerini tükenmez hissettikleri zaman tükenir. Önceden planlanmış kelimelerle doldurmak isterler kağıtları ama her seferinde hissedilen ifade güçlüğü ile planlanan kelimeler değişir, evrimleşir derken kelimenin üstü karalanır, kağıtlar yırtılır, başka boş bir kağıt ele alınır…derken…dikkat dağılır ve birden bire her şey plan dışı oluverir.

 

C- DOLMA KALEM KULLANICILARI:

 

Mükemmeli arayan kişiliklerdir. Bembeyaz kağıtlarda öyle bir ilerlerler ki…Ansızın döşeniverir tüm dilekçeler, resmi mektuplar, imzalar (en çok sevdikleri şey imza atmaktır. Önemli mevkide olduklarını, imzaları ile bastıra bastıra gösterirler hep). Beyaz kağıdın üstünde dümdüz ve kusursuz (buz dansı gibi)ilerler ta ki iş hayallerini, umutlarını, duygularını yazmaya gelince duraklatır kendilerini. Sanki hangi kelimeyi kullansalar, hangi cümleyle başlasalar yanlış harfler yazıverecek gibi tedirgindir parmakları. Evet, bazen dolduramaz dolma kalemler kağıtları.

 

 

 

Dolma kalem kullanmaktan ödü kopan, kurşun kalemle yazdıklarını tükenmez kalemle ve hep bir ajandaya temize çekenler de vardır.

Bu uygulama yanlıştır aslında.

Yazılanlar kurşun kalemle yazılıp, taslak halinde kalmalı. Umulmadık bir anda, bütünleştirici ve muhteşem cümleler giriş yapmak isteyebilir taslaklarımıza.

Misafirperver olmak lazım.

 

(DİP NOT: Birde gözleriyle destan yazanlar vardır ama onların konumuzla bir alakası yok :) )

 

 

Bu yazı toplam 17781 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.