1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Irak’lı eski Bakan: Diyarbakır ile iş yapabiliriz
Irak’lı eski Bakan: Diyarbakır ile iş yapabiliriz

Irak’lı eski Bakan: Diyarbakır ile iş yapabiliriz

Kürdistan Bölgesi eski Endüstri ve Enerji Bakanı Pervin Babekir,  Türkiye’nin Kürdistan bölgesine uyguladığı ambargodan her iki bölge ekonomisinin ciddi yara aldığını söyledi.

A+A-

Tigris Haber-Dünyadaki savaşların petrol yüzünden çıktığını belirten Babekir, “Bu anlamda Kerkük- Ceyhan petrol boru hattı projesinin Türkiye ve Kürdistan hükümetleri arasında bozulan ilişkilerin normalleşmesine vesile olur” dedi.

Kürdistan Bölgesi eski kadın bakanlarından Pervin Babekir, Türkiye’nin ambargo kararı, ticari ilişkiler ve Kerkük- Ceyhan petrol boru hattı projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kerkük-Ceyhan petrol boru hattı çalışmaların son aşamaya geldiğini, projenin kendisine ait şirket tarafından yürütüleceğini belirten Babekir, “Kerkük-Ceyhan boru petrol hattı hem Kürdistan için hem de Türkiye için önemli bir projedir. Ortadoğu’da ve dünyada bütün savaşlar petrol üzerinden yapıyor. Borunun Türkiye üzerinden geçmesi dünyaya geçmesi demektir. Bütün kavgalar gaz ve petrol üzerinedir. Bu projenin hayata geçirilmesi, umarım bozulan Kürdistan ile Türkiye ilişkilerin normalleşmesine vesile olur” dedi.

1 milyarlık proje

Kerkük ile Ceylan arasında yapılacak boru petrol hattı projesinin büyük bir bölümünün kendi şirketi tarafından yapılacağını kaydeden Babekir, “Bu projenin bir bölümü  benim şirketim tarafından yapılmıştır. Çalışmaları iki Türk şirket ile birlikte yürütüyoruz. Temel olarak bütün anlaşmalar yapıldı, birkaç mutabakat kaldı. Bu eksiklikler de en kısa sürede giderilir. Projenin toplam maliyeti 1 milyar” diye konuştu.

Diyalog ve müzakere ile çözemeyeceğimiz sorun yok

Referandum sonrası bozulan Kürdistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi gerektiğini belirten Babekir, “Türkiye ve Kürdistan bölgesi tarihi ve kültürel olarak bir birine çok yakındır. Hep birlikte geçmişi bir tarafa bırakıp önümüze bakmamız lazım. Diyalog ve müzakere ile çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Bir birimizin farklılığına saygı duyarak çıkarlarımızı korumak durumundayız. Kürdistan’a uygulanan ambargo ne Kürdistan bölgesine yaramıştır, nede Türkiye’ye. Birçok yönüyle bundan hep birlikte zarar gördük. Şimdi daha fazla zarar görmemek için ilişkilerimizi kaldığımız yerden daha güçlü bir noktaya taşımalıyız. Bir ülke ekonomisi ile ancak kalkınabilir. Bu anlamda bölge iş insanlarının yapmış olduğu ziyaret önemlidir. Bu tür heyetlerin ziyaretlerini karşılıkla olarak geliştirmesinde fayda olacaktır. Biz bunun devam etmesinden yanayız. Umarım ziyaretler iki yönlü de güzel sonuçlara vesile olur” diye konuştu.

Birlikte iş yapabiliriz

Sıkıntıların çözümü için yapılan girişimlere büyük önem atfettiğini dile getiren Babekir, “Evet bir sıkıntı var. Bundan dolayı ekonomik zorluklar yaşıyoruz. Her iki tarafın bu konuda somut adım atmasını bekliyoruz. Biz aynı coğrafya’da yaşıyoruz, eninde sonunda ilişkiler düzelecek. Kürdistan bölgesinde kadının rolü çok önemlidir.  Kürt iş kadınları bu anlamda bölgeye gelip yatırım yapabilir ve güzel işlere imza atabilirler. Altın, mermer ve güzellik alanlarında ticaret yapabilirler. Kadınların güçlü olup bütün sektörlerde aktif çalışması çok önemlidir. Burada ham madde ve yapı var. Bunu çok rahatlıkla kullanabilir.  Bölge iş insanları ve ticaret odalarının protokol yapmaları önemlidir. Heyetlerin ziyareti ve istekleri önemlidir. Birlikte birçok iş yapabilirler” şeklinde konuştu.

İlişkilerin normalleşmesini bekliyoruz

Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Hayat ise, Kürdistan ve Türkiye arasında yaşanan sıkıntılara rağmen bölge iş insanlarının yapmış olduğu girişimlerin önemli olduğunu belirterek, “Türkiye ile uzun yıllardır ticaret yapıyoruz. Evet son 1.5 yıldır referandum kararından dolayı bir takım sıkıntılar yaşandı. Biz ilişkilerin normalleşmesini bekliyoruz. Ticaretimizi Türkiye ile yapmak istiyoruz. Yeni ilişkiler için ambargonun kalkmasını istiyoruz. Referandum kararı ile ekonomik anlamda büyük kayıplarımız oldu. Bu tablo her iki ülkeye de yaramadı. Umarız bozulan ilişkiler tekrar düzelir” dedi.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.